📱 Nova mobilna igra – igra slaganja riječi!
Preuzmi s Google Play 🎯

fliša značenje i sinonimi

  • Sinonimi i slične riječi za fliša, kao i primjeri u rečenici

SINONIMI I SLIČNE RIJEČI

  • vapnenaca (0.81)
  • lapora (0.78)
  • karbonatnih (0.76)
  • breča (0.74)
  • klastičnih (0.74)
  • trijaskih (0.74)
  • karbonatnih stijena (0.73)
  • vapnenca (0.72)
  • breče (0.72)
  • flišnih (0.72)
  • krednih (0.72)
  • dolomitnih (0.72)
  • dolomita (0.71)
  • sedimentnih (0.71)
  • vapnenci (0.70)
  • sedimenata (0.70)
  • paleozojskih (0.69)
  • karbonatne (0.69)
  • prapora (0.69)
  • škriljavaca (0.68)
  • Napomena: u zagradi je koeficijent sličnosti (sličnost s zadanim pojmom) nakon obrade pomoću AI.

PRIMJERI U REČENICAMA

0

Rastresiti dio fliša može biti dublji ili plići, a s obzirom na udio pješčenjaka i lapora manje ili više skeletan.

0

Na ovom prostoru obala mijenja svoje karakteristike, jer dolazi do kontakta vapnenca i fliša (zaljev Soline) te naslaga pijeska (Šilo), što se ogleda u naizmjeničnim šljunčanim i pješčanim plažama, pogodnim za turističku valorizaciju.

0

Za površinske vodene tokove u krškom reljefu Istre karakteristično je stvaranje prostranoga sljevnog područja građenog od klastičnih vodonepropusnih naslaga fliša, njihovo poniranje u tektonski razlomljenim vapnenačkim sedimentima u oblikovanim ponorima (Pazinska jama, ponor Čiže) ili površinsko otjecanje do mora uz uočljivo kanjonsko urezivanje (Limska draga, Limski zaljev, Vranjska draga, Pazinčica, Boljunčica, Mirna, Raša).

0

U geološkoj građi hrvatskih otoka većinom prevladavaju vapnenci, a na manjim površinama ima dolomita i tercijarnog fliša.

0

Staza se nakon 200 m strmo ruši preko erodiranog fliša i silazi u dolinu manjeg potoka.

0

U mlađem dijelu fliša pješčenjaci sadržavaju i veći udio nekarbonatnih, siliciklastičnih zrna.

0

Nakon taloženja fliša kao najmlađih paleogenskih naslaga prije približno 35 mil. godina, cijelo je područje današnje Istre okopnjelo.

0

Takve metamorfne stijene pojavljuju se kao rezultat metamorfnosti fliša dubokog mora, sastavljenog od međuploča muljnjaka, škriljca, ilovače, pješčenjaka, vapnenastog pješčenjaka, grauvake i pješčanog vapnenca.

0

Morfološko je obilježje područja planinski niz uzvisina i udolina položenih u dinarskom smjeru, kojem su u podlozi naslage fliša preko kojih su tektonskim pokretima klizno navučene starije vapnenačke naslage zbog čega je Ćićarija dobila specifičnu ljuskavu strukturu.

0

To su niža pobrđa fliša, koji se sastoji od nepropusnih lapora, gline i pješčenjaka, pa odatle i naziv Siva Istra.

0

Morfološko je obilježje toga područja planinski niz uzvisina i udolina položenih u dinarskom smjeru, kojem su u podlozi naslage fliša preko kojih su tektonskim pokretima klizno navučene starije vapnenačke naslage pa je time Ć. dobila specifičnu ljuskavu strukturu.

0

Izvorište Rombizon je nastalo na tektonskom kontaktu vodopropusnih karbonata i vodonepropusnog fliša.

0

Područje se pretežito sastoji iz sedimenata fliša, najčešće pješčenjaka i lapora, koji se lako troše, pa je izmodelirano bujičnim tokovima i dijelom devastirano (klizišta i erozija).

0

(5) III.A. geotehnička kategorija je zona fliša pokrivenog padinskim tvorevinama na području Bakarac - Križišće - Mali i Veli Dol.

0

Na njezinom jugozapadnom krilu na obali Riječkog zaljeva ustanovljene su tektonske breče i tragovi fliša.

0

Geološki podučje Županije je sastavljeno pretežito od vapnenačkog tla sa obiljem krških pojavnosti i oskudnim naslagama fliša u priobalju koji su uzrokom izbijanja izvora vode brojnim izvorima od kojih su većina krških ponornica iz gorja u zaleđu Dalmacije i Hercegovine.

0

Centralni dio poluotoka pretežno je izgrađen od vodonepropusnih naslaga fliša s karakterističnim površinskim otjecanjem.

0

Mjestimično su preko mezozojsko-paleogene vapnenačke osnove nataložene nepropusne naslage paleogenog fliša što je uvjetovalo reljefnu izmjenu usporednih vapnenačkih grebena i dolomitnih ili flišnih udolina.

0

Smatra da se proces zaravnjavanja odvijao nakon taloženja eocenskog fliša, a prije taloženja neogenskih naslaga.

0

Oba uzdužna zaljeva prostiru se u pojasu fliša (lapora, pješčanika i gline), a poprečni su prodori usječeni u vapnencima.

0

Vapnenci grebena Vrmač-Devesile nalježu na flišne naslage grbljansko-sutorinskog pojasa, dok je granica između fliša unutrašnjeg kotorsko-morinjskog pojasa i vapnenaca susjedne crnogorske visoravni, bar u dijelu Kotor-Orahovac, rasjed, duž koji je bilo okomitih pokreta zemljišta.

0

U građi stijena prevladavaju vapnenci visoke čistoće, od kojih su građeni kopneni planinski lanci, poluotoci i otoci, dok niže kopnene zaravni i drage te potopljene zaljeve čine manje otporne i nepropusne naslage fliša i dolomita.

0

U građi stijena prevladavaju vapnenci visoke čistoće, od kojih su građeni kopneni planinski lanci, dok niže kopnene zaravni i potopljene zaljeve čine manje otporne i nepropusne naslage fliša i dolomita.

0

Ovdje porozni biokovski vapnenac stiže do fliša i svu vodu prikupljenu kako od kiša, tako i od otopljenog snijega, razlijeva po flišnom sloju.

0

(1) Zbog izuzetne važnosti za očuvanje bioraznolikosti na području fliša potrebno je štititi i sve zamočvarene površine livada i šumaraka, prirodne izvore i vodotokove uz koje je razvijena zajednica poljskog jasena i brijesta te trave beskoljenke, koji predstavljaju hidrološke posebnosti i koji sadrže vrijedan i zanimljiv biljni i životinjski svijet.

0

Njihov vanj. luk Beskydy pretežno je građen od fliša mezozojske do tercijarne starosti, a čine ga šumoviti Biele Karpaty (970 m), Javorníky (1071 m) i Slovenské Beskydy (1725 m).

0

Priobalje od Neuma do Dubrovnika karakterizirano je reversnim i navlačnim odnosom između krednih i paleogenskih karbonata, te fliša u jugozapadnom, podinskom krilu i trijasko-jurskog karbonatnog kompleksa u sjeveroistočnom, krovinskom krilu.

0

Gole i strme vapnenačke strane nemaju gotovo nikakve gospodarske vrijednosti, samo je uski pojas fliša pogodan za ratarstvo.

0

Propadanje velikog zida uzrokovalo je ubrzanu eroziju fliša, a time i obrušavanje slojeva breče na kojima su bile temeljene antičke građevine.

0

Smješten je na osamljenome vapnenačkom brežuljku ponad plodne eocenske doline kojom protječe rijeka Mirna, podno ruba visoravni Ćićarije (viša od 500 m), što zavalu zatvara sa sjeveroist. strane; s ostalih je strana omeđuju brežuljci srednje ili Sive Istre (sastavljeni od pješčenjaka, lapora, gline i fliša); Županijskim prometnicama povezan je s ist. i zap. obalom Istre.

Jezikoslovac.com

Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!