U ime organizatora, program su predstavili Vladimir Gašparović iz GIS-a te Vjeran Simeoni iz Artagenta, istaknuvši kako će riječka publika moći uživati u najkvalitetnijem programu u ove tri godine.
U ime organizatora, program su predstavili Vladimir Gašparović iz GIS-a te Vjeran Simeoni iz Artagenta, istaknuvši kako će riječka publika moći uživati u najkvalitetnijem programu u ove tri godine.
Projekt je uključivao mnogobrojne aktivnosti, a među najvažnijima su izrada plana upravljanja, inventarizacija i kartiranje biološke raznolikosti, uspostava Geografskog informacijskog sustava (GIS-a) i baze podataka o biološkoj raznolikosti i drugim prirodnim vrijednostima Parka.
Meri Vivoda, stručna suradnica Grada Buzeta za razvojne projekte predstavila je aktivnosti koje je Grad Buzet proveo u sklopu projekta DIVA: eko-akcije, postavljanje 6 kompleta eko-otoka, tiskanje promotivnih materijala, educiranje osoblja za uređivanje web-GIS-a, organiziranje velikog broja radionica te uključivanje velikog broja djece u sve aktivnosti.
Zbog toga je informacijska pismenost u smislu savladavanja metoda GIS-a vrlo važan dio nastavnog programa u hidrotehnici i upravljanju vodama.
Sveobuhvatne poslovne funkcije se obavljaju u Stručnim službama u Buzetu, kroz Odjel za financijske i računovodstvene poslove, Odjel za pravne poslove i ljudske resurse, Tehnički odjel, Odjel za poslove nabave i planiranja, Odjel Informatike i GIS-a.
U sklopu projekta Sustav upravljanja zaštićenim područjima za županijske javne ustanove, Javna ustanova naše županije dobila je od Ministarstva kulture računalo i software za uvođenje GIS-a (geoinformacijski sustav).
Kako su njegovi suradnici istaknuli tijekom prezentacije, koristi od GIS-a su višestruke.
Sastavni dio GIS-a je i baza podataka o istraženim speleološkim objektima, kao i digitalno obrađeni topografski nacrti, fotografska dokumentacija, te niz drugih, pretežito tekstualnih zapisa.
Geoportal (http://geoportal.istra-istria.hr) predstavlja točku povezivanja razdvojenih mrežnih servisa, interaktivnih karata GIS-a i kataloga metapodataka i jedinstvenu točku pristupa svim prostornim podatkovnim resursima koje posjeduje ili se stvaraju u IŽ.
Cilj navedenih istraživanja je ukazati na stanje strukture, regeneracijske procese, značajke mladoga naraštaja, uvjete njegova razvoja i opstanka, obzirom na svjetlosne prilike i otvorenost sklopa, scenarij razvoja strukture prebornih šuma, mogućnost primjene rezultata istraživanja u praksi, primjene novih tehnologija u izučavanju strukture primjenom digitalizacije krošanja, metodama trodimenzionalne vizualizacije uz primjenu GIS-a.
- izrada novog GIS-a javne rasvjete,
Hrvatsko kartografsko društvo i Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru organiziraju 9. savjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem Kartografija i geoinformacije kojim žele obilježiti Svjetski dan GIS-a u Zadru, 20 - 22. studenoga 2013.
Uspostava GIS-a - povezivanje tekstualnih podataka s prostornim podacima na planu
Sukladno Sporazumu o suradnji, u svrhu jačanja institucionalnog kapaciteta Ustanove, četvero djelatnika iste imalo je priliku sudjelovati na slijedećim tečajevima: tečaju za obuku Geoinformacijskog sustava (GIS-a) i tečaju Vodiča pustolovnog turizma. "
Prvi pokušaji uspostave i primjene GIS-a u djelatnosti prostornog planiranja na ovom području zadiru još u 1992. godinu, kad je u Zavodu definiran pilot projekt za područje nekadašnje općine Rijeka.
Danas se u sustavu GIS-a Primorsko-goranske županije vode brojni podaci, kao što su statistička naselja povezana s popisom stanovništva, administrativne podjele, registar poslovne dokumentacije i studija utjecaja na okoliš, geodetska mreža, kulturna i prirodna baština, vodozaštitne zone, zaštićeni obalni pojas, osnovna infrastrukturna mreža, podaci o prirodnim osobinama tla, zraka, mora i vode i brojni drugi podaci.
Lokacije divljih deponija također su unesene u GIS, a ključni kriteriji za njihovu sanaciju dobiveni su prostornim analizama, odnosno, preklapanjem s podacima iz zaštite prostora.
Tečaj GIS-a održao se u Podgorici u rujnu i listopadu čiji će rezultat biti vidljiv prilikom izrade karte sa označenim pješačkim i biciklističkim zonama.
Sva instalacija javne rasvjete grada pohranjena je na računalu u sklopu GIS-a (Geografski Informacijski Sustav) javne rasvjete, a ova tehnologija omogućava brži pristup podacima, lakšu razmjenu podataka s ostalim komunalnim subjektima i učinkovitije analize trenutnog stanja i potreba.
U Gradu Poreču već više od dva mandata lokalne vlasti govore o izradi GIS-a, geo-informatičke baze podataka kojoj bi temelj trebale biti zemljišne knjige.
Ove je godine, saznajemo, Usluga naručila izradu katastra vodova kanalizacije i mreže otpadnih voda, a puna svrha te investicije moći će se postići bude li to tek jedna od niza informacija unutar sustava GIS-a.
Sadržaj programa: Uvodno predavanje (upoznavanje polaznika sa svrhom programa, ishodima učenja, strukturom programa, temama predavanja i radionica i načinom vrednovanja i ocjenjivanja polaznika) Višekriterijska analiza projekata (teoretske osnove višekriterijske analize, vrste kriterija (ekonomskih, okolišnih, socijalnih i dr.) i mjera, primjena tri različite metode na primjerima donošenja odluka u planiranju vodnogospodarskih i prometnih sustava koje omogućuju obuhvaćanje okolišnog aspekta rješenja) Procjena prirodnog hazarda i rizika: primjena na području Primorsko-goranske županije (Procjena prirodnog hazarda i rizika kao podloga za prostorno planiranje) Složenost tematike okoliša u održivom razvoju: iskustva UNESCO-a (povjesni pregled razvoja održivog razvoja koncepta od začetaka 60 - tih godina prošlog stoljeća do danas (Agenda 21 i drugi dokumenti, konvencije, protokoli i sl.); integriranje zaštite okoliša u prostorno planiranje, direktive EU, UNESCO-va iskustva) Kulturološki, teoretski i metodološki aspekti procjene utjecaja na okoliš Bioraznolikost i procjena utjecaja na okoliš (teoretske osnove, zaštita bioraznolikosti u Hrvatskoj, hrvatska legislativa i legislativa Primorsko-goranske županije, usporedba europske legislative koja obuhvaća procjenu utjecaja na okoliš za zaštitu bioraznolikosti i talijanske legislativa i legislativa Regije Veneto) Procjena utjecaja zahvata na okoliš (regulativa RH, dopune u području izrade procjene utjecaja na okoliš od strane Europske komisije, teoretske osnove metodologija i tehnika koje se mogu primjenjivati u procjeni, primjeri procjene utjecaja zahvata na okoliš u Hrvatskoj i u Italiji) Strateška procjena utjecaja na okoliš (regulativa RH i za usporedbu Regije Veneto koja se odnosi na stratešku procjenu, dopune u području izrade strateške procjene utjecaja na okoliš od strane Europske komisije, metodologije i tehnike za stratešku procjenu utjecaja na okoliš, primjeri izrade strateške procjene utjecaja na okoliš u Hrvatskoj i u Italiji) Procjene utjecaja na krajobraz (teoretske osnove metodologija i tehnika procjene utjecaja na krajobraz, primjeri procjene utjecaja na krajobraz u Hrvatskoj i u Italiji) Procjene kulturne baštine (teoretske osnove modela procjene kulturne baštine, primjeri/studije iz Hrvatske) Pravni modeli i modeli europske integracije u procjeni utjecaja na okoliš Ekonomski aspekti procjena Primjena GIS-a u procjeni utjecaja na okoliš Radionice na kojima se provode procjene utjecaja zahvata na okoliš i strateške procjene utjecaja plana i programa na okoliš na konkretnim primjerima.
Primorsko-goranska županija pokazala je korak ispred zakonodvstva za uvođenje GIS-a, i to ponajprije u poslovima prostornog planiranja.
No, u razvoju i primjeni GIS-a daleko najdalje su otišle SAD, dok je u Europi situacija nešto složenija zbog raznolikosti u nacionalnim zakonima, stupnju razvoja i načinu na koji se prostorni podaci prikupljaju, ali je ipak većina europskih zemalja prepoznala potrebu za GIS-om, koji se u Hrvatskoj pojavio tek prije dvanaestak godina, kad su se počele izrađivati neke osnovne prostorne baze podataka.
Javila se potreba za digitalizacijom katastra vodova te izradom GIS-a koji bi omogućio efikasniji i ekonomičniji pristup rješavanju problema.
Osposobljavanje je obuhvatilo stjecanje teoretskih znanja i praktičan rad s TETRA radio uređajima, edukaciju o osnovama topografije i trening dostupa do web aplikacije GIS-a (Zemljopisnog obavijesnog sustava - ZeOS-a), upoznavanje s ustrojem i zadaćama Vatrogasnog operativnog središta (VOS-a), trening komunikacijskih vještina i upravljanja stresom te individualne simulacijske vježbe rada budućih vatrogasnih koordinatora na komunikacijskom sustavu centra 112.
Od projekata koje izvodimo u suradnji sa zagrebačkom gradskom upravom posebno se ističu: projekt uvođenja Jedinstvene uplatnice, izgradnja GIS-a Grada Zagreba, te brojne elektroničke usluge unutar portala Grada Zagreba, poput usluge e-upisi kod upisa u odgojne i obrazovne ustanove, kojima se omogućuje elektronički uvid u podatke matice rođenih i knjige državljana.
Osim novog GIS-a, Čavle će dobiti i novi dio groblja u Gradu Grobniku.
U prostorijama Edukacijskog centra za održivi razvoj otoka i priobalja, od 02. 06. ožujka 2009. održavao se početni tečaj GIS-a.
Napredni tečaj GIS-a održavati će se od 30. ožujka do 3. travnja 2009. Instruktorica GIS tečaja Maja Jelić polaznike je informirala o osnovnim funkcijama GIS-a, mogućnostima geografskih baza podataka te o koordinatnim sistemima, kartografskim projekcijama i njihovoj važnosti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com