GPL A Ivan i Dubravko ko da su od iljedu màtēra.
GPL A Ivan i Dubravko ko da su od iljedu màtēra.
Licence koje se primjenjuju na softver otvorenog koda obično se od GPL-a razlikuju po uvjetima distribucije modificiranih verzija programa koji su postavljeni nešto labavije, što međutim znači da te licence mogu propisivati i određena vlasnička prava na softverski kod.
Nije ga objavio Free Software Foundation i zakonito ne izriče uvjete distribucije programa koji koriste GNU GPL - - to čini samo izvorni, engleski tekst GNU GPL-a.
Međutim, nadamo se da će ovaj prijevod pomoći hrvatskim čitateljima u boljem razumijevanju GPL-a.
Kada se spomene autoplin tada se misli na ukapljeni naftni plin za koji se koriste kratice UNP, LPG i GPL, a to je smjesa propan-butan plinova kakvi se koristi i u plinskim bocama u kućanstvu i industriji.
Nek stave sav kod pod GPL (ili barem onaj koji već je pod GPL a skrivečki ga koriste), samo se ne treba veseliti oko toga i brijati kako su odjednom postali divni i krasni i mirišljavi.
Sam gPhoto podliježe GNU GPL a funkcionira na većini Unixovih derivata.
Među prvima se, još sredinom osamdesetih, pridružio Richardu Stallmanu u radu na GNU projektu i kao pravni stručnjak učestvovao u stvaranju juridičke osnove za postojanje slobodnog softvera značajan je njegov rad na raznim verzijama GPL-a (General Public Licence), kao i drugim slobodnim licencama poput FDL-a (Free Document Licence), angažman oko Slučaja SCO i dr. bez čega bi egzistencija slobodnog softvera na globalnoj softverskoj sceni, barem u ovom današnjem obliku, bila posve neizvjesna.
Prva i najviše korištena ovakva licencija je GPL, a druge poznate su npr.
FDL Licenca slobodne dokumentacije, jest logičan slijed GPL - a.
Source je još uvijek open i ne može postati closed (zbog GPL-a).
Ovaj uredski paket izdaje se pod licencom koja predstavlja stanovitu modifikacija GNU GPL-a, tako da se može smatrati otvorenim softverom (tj. softverom otvorenog koda).
Torvalds je javno rekao da on ne želi prebaciti Linux kernel (trenutno licenciran pod GPL verzijom 2) na verziju 3 GPL-a, objavljenu u sredinom 2007., izričito navodeći neke odredbe u novoj licenci koje zabranjuju korištenje softvera za " upravljanje digitalnim pravima ".
U 1997, Linus Torvalds je naveo, " Prebacivanje Linuxa na GPL je definitivno najbolje što sam ikad učinio. " Druga ključna komponenta Linux sustava je mogućnost korištenja drugih licenci; mnoge biblioteke koriste GNU Lesser General Public License (LGPL), slobodniju varijantu GPL-a, a X Window System koristi MIT License.
Time samo potvrđuju da ne žele na sudu dokazivati/kontrirati pravovaljanost GPL-a, jer ako tako nešto prođe na sudu, time su osudili sebe i sve ostale firme, dok se ovako još mogu izvlačiti ako se slučajno donese kakav novi zakon.
: top: Ovake teme i ovakvi upisi proizlaze iz totalnog nepoznavanja GPL-a.
za one kojima se ne da citati clanak, Java bi presla u GPL, a koliko ja znam sve sto je napravljeno u GPL-u mora isto biti pod gpl licencom.... dakle otvoreni kod koji se mora dijeliti...
Ova je licenca osmišljena kao kompromis između izrazito ' ' popustljive ' ' BSD licence i GPL-a.
Osnovni principi GPL-a mogu se svesti na tri točke (1) programi se mogu slobodno koristiti u bilo koju svrhu, (2) izvorni kod programa svima je dostupan i može se slobodno mijenjati i prilagođavati vlastitim potrebama, (3) originalne ili modificirane verzije programa mogu se slobodno distribuirati, besplatno ili uz naknadu, ali opet pod GPL-om.
Inace, skuzio sam da svi ti projekti (zajedno sa mojim bendom), nisu pravi GPL, tj. ne iskoristavaju sve prednosti GPL-a tako da sam trenutno u velikoj realizaciji svoga muzickog jos-vise-GNU projekta o kojem pricam u mom posljednjem interview-u, gdje govorim o svom nadolezecem projektu (namjerno ne govorim o bendu, zasto? procitaj interview) na kojem uzurbano radim....
Šalu nastranu, prilažem modifikaciju GPL-a koja bi se zvala BDL, pa tko ima živaca neka pročita, a moj komentar slijedi na kraju teksta...
Od tih 13, neimenovane tri su odbile saslušati ga, ali Welte se ne predaje nastavlja voditi GPL Violations Project, realno gledano " one man show " s Welteom jedinim koji na njemu radi, a koji je do sada u više slučajeva uspio pred sudom izboriti presude u korist GPL-a, a protiv tvrtki koje su koristile GPL softver bez poštivanja licence
GPL (General Public License) 3 nasljednica je GPL-a 2 i originalnog GPL-a, licenci pod kojima je objavljeno mnoštvo programa iz svijeta slobodnog softvera, uključujući i Linuxov kernel
Bilanca je četiri radionice i dvadesetak predavanja kroz tri dana te tri vrlo ugledna strana gosta: Wietse Venema iz IBM-a, Hans Reiser koji vodi tvrtku Namesys i poznat je kao autor datotečnog sustava ReiserFS i Harald Welte, autor infrastrukture netfilter/iptables za baratanje mrežnim paketima te simpatični vigilante koji, uručujući sudske pozive na informatičkim sajmovima, brani integritet GPL-a
Izjave Microsoftovog dopredsjednika Craiga Mundlea o " štetnosti " GPL licence za softverski biznis prošlog tjedna su podigle dosta prašine u free software svijetu uglavnom u obliku bure negodovanja zagovornika GPL-a i slobodnog softvera, te predstavnika tvrtki koje se bave Linuxom.
Osnivač GPL-a je Richard Stallman (mogli ste čitati njegov intervju Bugu) koji ga je osmislio kao legalnu osnovu GNU projekta još davne 1984
Nagodba kaže da Monsoon mora objaviti izvorni kod BusyBoxa, omogućiti vanjskom stručnjaku daljnje nadgledanje poštivanja uvjeta GPL-a kako se ovaj slučaj ne bi ponovio, obavijestiti one kojima su distribuirali BusyBox o njihovim pravima koje im GPL omogućava te nadoknaditi razvojnom timu BusyBoxa pretrpljenu štetu u vidu neobjavljenog novčanog iznosa.
Inače, CLIC stoji pod Sveopćom javnom licencom (GPL) a njegov je razvoj raspodijeljen u tri faze:
Trenutno je aktualna verzija GPL 2, nastala 1991., a neke od promjena koje je najavio Stallman, autor prvoga GPL-a i predsjednik Free Software Foundationa, bit će bolje baratanje softverskim patentima; pojašnjenja kako se GPL može koristiti u mrežnom okruženju i na strogo kontroliranom hardveru, a pokušat će se i spustiti prepreke koja danas priječe miješanje softvera pod GPL-om i onoga koji to nije
U svojoj tužbi, SFLC traži od Monsoon Multimedije da izbaci BusyBox iz svojih proizvoda zbog nepoštivanja uvjeta GPL-a
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com