Na svom recitalu svirati će djela Franza Liszta: Dante sonatu, transkripciju Valcera iz opere Faust Charlesa Gounoda i Sonatu u h-molu.
Na svom recitalu svirati će djela Franza Liszta: Dante sonatu, transkripciju Valcera iz opere Faust Charlesa Gounoda i Sonatu u h-molu.
Slijedila je izvedba velike Mise u h-molu sa Slovenskim komornim zborom koji je pr ipremio Mirko Cuderman, umanjenim sastavom Slovenske filharmonije i vrsnim solistima, sopranisticom Vlatkom Oršanić, uvijek pouzdanom altisticom Ružom Pospiš-Baldani i mladim perspektivnim tenorom Tomislavom Mužekom.
Chopinove balade također su pokazale ruskoga pijanista u svjetlu konstrukcije većih i ujedno dramatskih interpretacijskih lukova, budući da su jedan od najboljih pokazatelja Chopinova shvaćanja veće glazbene cjeline, unatoč zanimljivosti Treće sonate za klavir u h-molu, op. 58.
Cijeli program bio je posvećen ovom glazbenom velikanu a u njegovu čast svirala su se djela Valee d " Obermann, Funerailles, Consolation br. 3, Sonetto 123 del Petrarca i Balada u h-molu.
Lisztova pak Sonata u h-molu S. 178 donosi sukus svih skladateljevih postignuća.
Program: Dosta mi je svega Vrijeme ostavlja trag Sad te tražim Sada znam Drž se zida Ljubav je kao varka Vincelo Sudbina Ti si moj ponor Da li je to kraj Bilo je vrijeme Kako to Čekaj me, ja ću sigurno doći Doma mi je ostalo sve Balada u H-molu Senjorita Pjesma pijana Revolucija Bez obveza Suzi Mjesec je bio žut Ni na nebu ni na zemlji Pjesma za kraj
Boje pojedninih gudačkih instrumenata jednako su lijepo isticale polifone dionice Bachovih Uvertira u g-molu (BWV1070) i h-molu (BWV1067), kao i dualizam kontrastnih tema trostavačne Simfonije u G-duru Amanda Ivančića.
Program su uokvirile dvije kapitalne sonate Chopinova u b-molu i Lisztova u h-molu.
" U toj muževnoj perspektivi Sonata u h-molu osvanjuje vjerodostojnije od posljednjih cifranja s Dalekog Istoka.
Prigodni program sastavljen je od redom koncertnih uspješnica, koje su prilično čest dio zadarskog koncertnog repertoara: tzv. Božićnog concerta grossa op. 6 br. 8 Arcangela Corellija, Vivaldijeva Koncerta za gitaru i orkestar u D-duru RV 93, kojemu je slijedio još jedan omiljen Vivaldijev opus, Zima iz Četiri godišnja doba te neizostavna La campanella iz Paganinijeva Koncerta za violinu i orkestar u h-molu op. 7. br 2. Svakako je bilo dobro povjeriti ovakav atraktivan repertoar rukama mladih i već slavnih, brojnim nagradama ovjenčanih solističkih snaga 21 - ogodišnjeg violinista Marca Grazianija i 25 - ogodišnjeg gitarista Srđana Bulata.
Uslijedila je Mendelssohnova 10. sinfonia za gudače u h-molu i Respighijevi Stari plesovi i arije.
Perfektna izvedba Mozartove Sonate za klavir u B-duru, KV 333, razvidjela je, u prvoj snimci i na vrlo rezolutan način, jedan od razloga svjetskog uzleta Martine Filjak koja se (pod) jednako vješto i spretno snašla u, tehnički promatrano, posve drugačijim izvedbama Lisztove Balade br. 2 u h-molu, S181/R16, i peterostavačnog Schumannovog Bečkog karnevala, op. 26. Ljubitelje random opcija možda će najprije snaći uživanje u izvedbama Beethovenove Sonate za klavir i violončelo u A-duru, op. 69, i Papandopulove trostavačne Rapsodije concertante u kojima se iskazala izvanserijska umjetnička suradnja Monike Leskovar i Ivane Švarc Grende, ugođena još 1994. godine te otad obilježena nizom zapaženih nastupa diljem Europe i nekolicinom odličnih studijskih snimaka.
Točno tako započela je i prva na programu, Šostakovičeva 6. simfonija u h-molu, op. 54, protumačena nešto mračnije i dramatičnije no što je zamišljena.
Dok je prvi koncert (9. travnja) predstavio djela Ludwiga van Beethovena (Prometejeva stvorenja i 3. simfonija u Es-duru, Eroica) i Johannesa Brahmsa (2. Koncert za glasovir i orkestar u B-duru uz solista Nikolaja Mazharu), drugi (16. travnja) je bio u znaku slavenske glazbe iz pera Stanka Horvata (Koral za gudače), Sergeja Prokofjeva (2. koncert za violinu i orkestar u g-molu, solistica Mayuko Katsumura) i Petra Iljiča Čajkovskog (6. simfonija u h-molu, Patetična).
Jednako kao što nema pravog objašnjenja zašto posjetitelji ne čupaju stolice i bacaju ih u orkestar nađu li se uvrijeđeni traljavom izvedbom Prokofjeve 6. simfonije u h-molu ", piše Ante Tomić.
Ihr Toechter, helft mir klagen " iz Muke po Mateju; Preludij u h-molu; Arija " Smiluj se " iz Muke po Mateju i Fuga u h-molu.
Lisztova Ave Maria na Arcadeltov predložak bila je umirujući intermezzo do veličanstvenoga Vivaldijeva Koncerta u h-molu koji je orguljama prilagodio J.
Kao što je i Mala fuga svojevrsna posveta Bachovu uzoru Arcangelu Corelliju homage istom umjetniku Bach je ostvario i kroz Fugu u h-molu BWV 579. Djela Bacha završena su s Preludijem i fugom u G-duru BWV 541 kojega je skladatelj napisao za vrijeme Weimarskoga razdoblja, a u djelu je vidljiva Bachova opsesija ponavljanja tonova i akorda.
Poslije pauze uslijedilo je ugodno iznenađenje sjajnom izvedbom 6. simfonije u h-molu, op. 74, Patetične Petra Iljiča Čajkovskoga, koju je zadovoljna publika ispratila ovacijama, a zavedena efektnim briom trećeg stavka pokušala i prije vremena zapljeskati.
To je bilo bjelodano i na samom koncertu s dosta napregnutim i zahtjevnim programom, s dva Chopinova djela, Sonatom u b-molu br. 2, i Nocturnom u c-molu br. 1, te skladbama Franza Liszta, Mefisto valcerom br. 1, S. 514, i Sonatom u h-molu, S. 178. Isti odbir Pogorelić je izvodio u Zagrebu i drugdje više puta, pa i u Splitu 1981. Chopinovu B-mol Sonatu.
Program je bio vrlo lijepo sastavljen s Mozartovom šarmantnom baletnom glazbom iz opere Idomeneo K. 367 i njegovim rijetko izvođenim Koncertom za dva glasovira i orkestar u Es-duru K. 365 te Šostakovičevom 6. simfonijom u h-molu, op. 54. Solisti večeri bili su braća Anthony i Joseph Paratore, Amerikanci talijanskoga podrijetla, koji kao glasovirski duo uspješno djeluju više od trideset godina, te se u svojem repertoaru širokoga spektra bave i jazzom te suvremenom glazbom.
No, drugi dio koncerta sa trostavačnom Šestom simfonijom u h-molu Dmitrija Dmtrijeviča Šostakoviča bio je na visokoj izvedbenoj razini.
A za obilježavanje 250. obljetnice Bachove smrti (1685 - 1750) iz njegova su golema opusa odabrana uistinu reprezentativna djela, npr. svih šest Brandenburških koncerata, zatim veličanstvena Muka po Mateju BWV 244 i već spomenuta Misa u h-molu BWV 232, ali i šest njegovih Suita za violončelo solo, te cijeli niz o psegom manjih, a rjeđe izvođenih Bachovih skladbi.
Drugi dio koncerta Majstorskog ciklusa donio je lijepu izvedbu mladenačke 10. simfonije za gudačer u h-molu Felixa Mendelssohna-Bartholdyja i nadasve uspješnu izvedbu popularnog Koncerta za violinu i orkestar u D-duru, op.61. Ludwiga van Beethovena.
Slijedit će koncerti Cantata Academy iz Detroita (Sad), slovačkog komornog ansambla Musa Ludens, Ensemble Vocal Polyfolia iz Franucske, Orkestra Utrecht student Choira koji će izvesti zahtjevnu Misu u h. molu J.
Majstorska dirigentska ruka osjetila se već na samom početku u prekrasnoj Mendelssohnovoj uvertiri u h-molu Hebridi, op. 26 (Fingalova spilja), u kojoj je skladatelj tonovima oslikao svoje dojmove s izleta na to škotsko otočje gdje se nalazi i znamenita Fingalova spilja.
U prostor između Händelovih majstorija, sa Chaconnom u G-duru, HWV 435, koja sa čak 21 varijacijom otkriva neiscrpnu invenciju skladatelja, stavlja Mašić dvije Scarlattijeve sonate, idiličnu u h-molu, K. 87 i virtuoznu u D-duru, K. 492. Taj postupak uramljivanja Scarlattijevih sonata djelima njemačkih velikana ponavlja glazbenik i u nastavku, kada nakon Händelove Chaconne uključuje opsežnu Bachovu P artitu br. 2 u c-molu, BWV 826, da bi nakon još dviju Scarlattijevih antologijskih sonata, kratke i pjevne u A-duru, K. 208 i ritmički nezaustavljive u C-duru, K. 460 snimke zaključio ingenioznimm Bachovim Talijanskim koncertom u F-duru, BWV 971, čiji srednji polagani stavak Andante Mašić dovodi u misaonu vezu s početnim Händelovim Adagiom.
Nekoliko puta tijekom predstave padalo mi je na pamet drugo njemačko gostovanje, prije desetak godina na Tjednu suvremenog plesa, primjer angažirane ili odgovorne koreografije, grupa Laokoon Dance Group s predstavama Einmarsch i Misa u h-molu.
Koncert je započela Sonatom u h-molu koju smatraju jednim od tehnički najzahtjevnijih pijanističkih djela romantike, vrhuncem skladateljeva opusa (posvećenu Robertu Schumannu, inspiriranu However, it has been suggested that the piece could be programmatic of the Faust legend, be based upon the biblical story of the Garden of Eden or even be biographical. [ 4 ] The sonata is constructed as a single movement of non-stop music; however, it is widely believed that Liszt s piece still fits the mold of a traditional four-movement sonata within the mold of one long sonata form. legendom o Faustu) Es una de las obras clave del piano en el Romanticismo..
Tim je epitetima moguće opisati i njegovo prvo djelo skladano 1935. godine, Glasovirski trio u h-molu, s podnaslovom Romantični.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com