Hrvatsko zakonodavstvo je temeljem odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama omogućilo jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, da pod određenim propisanim uvjetima, uređuju promet na svojem području.
Hrvatsko zakonodavstvo je temeljem odredbi Zakona o sigurnosti prometa na cestama omogućilo jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, da pod određenim propisanim uvjetima, uređuju promet na svojem području.
I kako se uvukla u svjetsko, pa i hrvatsko zakonodavstvo?
Hrvatsko zakonodavstvo tijekom idućih nekoliko godina očekuju značajnije promjene, i to nakon usvajanja Europske direktive o radnom vremenu.
Hrvatsko zakonodavstvo na ovom području i rad Agencije kineskim gostima je prezentirala dr. Mirna Pavletić Župić, članica Vijeća AZTN-a.
Donošenjem tih podzakonskih akata u hrvatsko zakonodavstvo transponirana je Seveso II Direktiva (96/082/EEC) te djelomično i Direktiva 2003/105/EC koja mijenja i nadopunjuje Seveso II Direktivu, kao dio procesa približavanja i usuglašavanja sa zakonodavstvom EU.
Tijekom drugog dana publika će se pobliže upoznati s prenošenjem INSPIRE direktive u hrvatsko zakonodavstvo te s europskim zakonskim okvirima u kontekstu prostornih podataka.
Predstavnice Sunca prezentirale su hrvatsko zakonodavstvo s područja zaštite prirode, proceduru ocjene prihvatljivosti zahvata za prirodu i praksu i neke od dosadašnjih slučajeva iz perspektive nevladinih udruga.
Uredba Komisije EEZ 793/93 o ocjeni i kontroli rizika će biti prenesena u hrvatsko zakonodavstvo kada će se predvidjeti i upravne mjere za sankcioniranje slučajeva nesukladnosti s uvjetima iz Uredbe.
Hrvatsko zakonodavstvo prepoznaje korištenje bioplina za proizvodnju električne energije, biogoriva te biometana, ali potiče samo proizvodnju električne energije iz bioplina.
Odjel za obitelj prati, provodi i koordinira Nacionalnom obiteljskom politikom te nacionalnom strategijom i programima iz djelokruga rada Odjela, obavlja stručne poslove u vezi poticanja osnivanja savjetovališta i obiteljskih centara, prati njihov rad te usklađuje njihovo djelovanje, prati međunarodne propise i usklađuje hrvatsko zakonodavstvo s preuzetim obvezama iz djelokruga rada Odjela, ostvaruje međunarodnu i međuresornu suradnju, preventivno djeluje u cilju smanjivanja razvoda brakova i pobačaja, prati i predlaže mjere za poboljšanje položaja jednoroditeljskih obitelji, potiče i osniva obiteljske centre i savjetovališta te usklađuje njihovo djelovanje; obavlja poslove oko izdavanja odobrenja za posredovanje bračnih drugova; unaprjeđuje organizaciju, sadržaj i način rada ustanova iz djelokruga rada Odjela; izrađuje i provodi pronatalitetnu populacijsku politiku, prati i provodi znanstveno istraživačke projekte za zaštitu i osnaživanje obitelji na državnoj i lokalnoj razini, promiče obiteljske vrijednosti i odgovorno roditeljstvo, analizira i predlaže povlastice za obitelj, proučava i istražuje suvremene probleme obitelji, potiče osnivanje servisa za obitelj, potiče usklađivanje obiteljskog i profesionalnog života te obiteljskog poduzetništva putem međuresorne suradnje, potiče dostupnost kulturnih sadržaja obitelji, unaprjeđuje sustav zaštite od obiteljskog nasilja te potiče osnivanje obiteljskog fonda, procjenjuje i evaluira programe i projekte udruga za obitelj, sudjeluje u edukaciji stručnjaka koji rade s obiteljima, potiče, prati i koordinira rješavanje drugih općih pitanja zaštite obitelji, prati propise kojima se regulira pravo na dječji doplatak te predlaže izmjene i dopune, prati isplate dječjih doplataka i predlaže mjere za poboljšanje učinka doplatka za djecu i rodiljnih naknada te vrši nadzor nad provedbom.
Hrvatskoj prihvatili međunarodni standardi koji su najvećim dijelom već uključeni u hrvatsko zakonodavstvo i praksu.
Navedene preporuke trebale bi pomoći Vladi RH i socijalnim partnerima u provođenju reformi u području socijalne sigurnosti u cilju poštivanja međunarodnih dokumenata kojih je Hrvatska potpisnica, kao i u cilju preuzimanja pravne tečevine Europske unije u hrvatsko zakonodavstvo.
Nacrtom se u hrvatsko zakonodavstvo preuzimaju sljedeće direktive: Direktiva 98/6/EZ o zaštiti potrošača pri označavanju cijena proizvoda, Direktiva 85/577/EEZ o zaštiti potrošača pri sklapanju ugovora izvan poslovnih prostorija, Direktiva 97/7/EZ o zaštiti potrošača pri sklapanju ugovora na daljinu, Direktiva 93/13/EEZ o nepoštenim odredbama u potrošačkim ugovorima, Direktiva 87/102/EEZ, 90/88/EEZ i 98/7/EEZ o potrošačkim kreditima, Direktive 84/450/EEZ i 97/55 o zavaravajućem oglašavanju.
- u članku 88. i 90. nedopustivi su pravni sklopovi koje ne poznaje hrvatsko zakonodavstvo
Uz redoviti izvještaj o dosadašnjem radu radnih skupina u 2011. te o 3. hrvatskom NIPP i INSPIRE danu, Vijeće je usvojilo informacije i o aktivnostima na prenošenju INSPIRE direktive u hrvatsko zakonodavstvo.
U prvom su to redu djelatnici svih tijela državne uprave koji će biti uključeni u izradu novih tehničkih propisa kojima će se odredbe pojedinih smjernica novoga pristupa ugraditi u hrvatsko zakonodavstvo (usklađivanje zakonodavstva).
Pri tome je posebnu pažnju obratila utjecaju Lisabonske strategije na hrvatsko zakonodavstvo.
Usklađivanje je bio jedan od najtežih zadataka Radne skupine, jer se pojedine odredbe pravnih dokumenata Europske unije, koje čine tzv. acquis communautaire, ne mogu doslovce prepisivati u hrvatsko zakonodavstvo, već je potrebno, vodeći računa o koherentnosti hrvatskog kaznenopravnog sustava, na najbolji mogući način uklopiti određenu pravnu normu u novi Kazneni zakon.
Hrvatsko zakonodavstvo pravni je portal na kojem su s 370,000 poveznica međusobno povezani više od 25,000 izvornih propisa iz službenog lista Republike Hrvatske, 147,000 sudskih odluka, više od 2,600 mišljenja Ministarstva financija te preko 1,100 redakcijski pročišćenih tekstova.
Od 1993. godine hrvatsko zakonodavstvo omogućava jedinicama lokalne samouprave (županijama, gradovima i općinama) da usvoje svoj grb i zastavu, no oni se mogu zakonski koristiti tek po dobivanju odobrenja od nadležnog središnjeg državnog tijela.
Na navedeno pitanje autori daju potvrdan odgovor te u zaključku rada ističu kako hrvatsko zakonodavstvo u budućnosti na navedenu okolnost mora reagirati.
Izmijenjena Direktiva Vijeća 2006/7/EC od 15. veljače 2006. o upravljanju vodama za kupanje (kojom se zamjenjuje direktiva 76/160/EEZ od 8. prosinca 1975.), nije prenesena u hrvatsko zakonodavstvo.
Predsjednik Odbora za javna priznanja u obrazloženju je istaknuo da se Borisu Špremu nagrada, na žalost, dodijeljuje posmrtno, ali da ne smijemo zaboraviti njegove iznimne zasluge i doprinos demokratizaciji na mnogim vodećim pozicijama, ustrajnim, dugogodišnjim, samozatajnim i principijelnim političkim radom, vrsnim pravnim znanjem i nastojanjem da hrvatsko zakonodavstvo bude što kvalitetnije, pravednije i socijalno osjetljivije.
»Odsjek za Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO) provodi te koordinira s drugim institucijama sve aktivnosti vezane za članstvo Republike Hrvatske u WTO-u u cilju ispunjavanja obveza iz članstva; sudjeluje u pregovorima sa zemljama u procesu pristupanja WTO-u; priprema prijedloge stajališta Republike Hrvatske i sudjelovanje u multilateralnim trgovinskim pregovorima u okviru WTO-a; sudjeluje u izradi očitovanja na prijedloge zakona i podzakonskih propisa s obzirom na njihovu usklađenost s obvezama Republike Hrvatske preuzetim u okviru WTO-a, sudjeluje u implementaciji WTO-ovih pravila u hrvatsko zakonodavstvo; koordinira komunikaciju s Tajništvom WTO-a; prati aktivnosti Stalne misije Republike Hrvatske pri UN-u u Ženevi te daje upute za postupanje u dijelu iz nadležnosti Ministarstva u okviru WTO-a, s obzirom na obveze Republike Hrvatske preuzete članstvom u WTO-u; prati i analizira provedbu ugovora o slobodnoj trgovini s obzirom na usklađenost s WTO pravilima; priprema notifikaciju propisa i postupaka trgovinske politike Tajništvu WTO-a te obavlja i druge poslove u okviru svoga djelokruga.«.
Ovim promjenama se hrvatsko zakonodavstvo i banke prilagođavaju europskim standardima (Europska direktiva o platnim uslugama).
Hrvatsko zakonodavstvo vrlo jasno propisuje što svaka deklaracija treba sadržavati, kako općenite podatke tako i specifične, ovisno o vrsti proizvoda.
Hrvatsko zakonodavstvo s područja tržišnog natjecanja i državnih potpora u potpunosti je usklađeno s EU propisima, a AZTN je ojačala provedbenu evidenciju i rad na suzbijanju povreda pravila o tržišnom natjecanju, ojačavši ujedno i svoju ulogu u regulatornoj ocjeni učinaka sa stajališta tržišnog natjecanja.
Naglašeno je da je usvajanjem Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (usvojen 2008. godine), hrvatsko zakonodavstvo s ovog područja u potpunosti usklađeno sa zakonodavstvom EU.
Zaključci koji se iz svega rečenog nameću su slijedeći: hrvatsko zakonodavstvo je usklađeno sa zakonodavstvom EU direktiva o vodi za piće je uglavnom " kopipejstana " s tim da je nadograđena nekim hrvatskim specifičnostima, zakonodavac bi trebao za neprovođenje monitoringa poduzeti adekvatne mjere, i ministarstvo zdravstva pod čijom nadležnošću se provode monitorinzi bi trebalo obavijestiti javnost o eventualnim problemima s provedbom propisa (npr. da u Vukovarsko-srijemskoj županiji nije uzet niti jedan uzorak); Dadić smatra da je zdravsvena ispravnost vode za piće općenito dobra.
A ukoliko ipak nisam omašio 100 % i ukoliko hrvatsko zakonodavstvo doista kaska s (re) definiranjem autorskih prava u doba interneta i virtualnih sfera, e u tom slučaju možemo otvoriti diskusiju.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com