Inače je napisao masu novinskih članaka u listovima i publikacijama ilirskog pokreta, te bečkim, pariškim i drugim novinama.
Inače je napisao masu novinskih članaka u listovima i publikacijama ilirskog pokreta, te bečkim, pariškim i drugim novinama.
Zajednički jezik je bio cilj Ilirskog pokreta, a prije njih protestanata i isusovaca kao protureformista.
Dok su tadašnji mađarski listovi veličali mađarsku kulturu i stavili je iznad kulture susjednih naroda (osim Nijemaca), Obzor je tvrdio da su Mađari bili primitivni, divlji i necivilizirani, a kulturu su preuzeli od razvijenijih susjeda, prvenstveno Slavena, što dokazuju i slavenske posuđenice u mađarskom jeziku. 8 Ta tvrdnja je vrlo stara, već ju je izložio suvremenik ilirskog pokreta, Slovak Rohonji u svojoj poemi Palma, a sličnih napisa bilo je i u ilirskom tisku.
Samoborski vlastelin Ferdo Livadić (1799 - 1879) skladao je 1833. na poticaj idejnog vođe Ilirskog pokreta Ljudevita Gaja (1809 - 1872) prvu hrvatsku budnicu Još Hrvatska nij ' propala koja se u Stankovićevu kazalištu 7. veljače 1835. pjevala kao umetak njemačkoj glumi Die Magdalenen-Grotte bei Ogulin.
8. srpnja 1819. u Zagrebu se rodio hrvatski skladatelj i dirigent Vatroslav Lisinski, obiteljskog imena Ignac Fuchs, najdarovitiji skaldatelj Ilirskog pokreta i prvi hrvatski profesionalni glazbenik koji je ujedno postavio temelje nacionalnom smjeru u Hrvatskoj, a posebice operi, solo-pjesmi, orkestralnoj i zborskoj glazbi, autor originalne glazbene verzije poznate pjesme Prosto zrakom ptica leti, prve hrvatske opere Ljubav i zloba, te opere Porin i brojnih drugih djela.
Ako jest, to bi značilo da Darko na indirektan način odgovara @abakusu glede morala do 45. predstavljajući period od Ilirskog pokreta (čije ime je u Preporodu zamjenjeno s imenom hrvatsko) do formiranja novog ilirsko-slavenskog jedinstva kao jedan poseban opus u hrvatskom stvaralaštvu koji nije imao u sebi kreativan naboj.
U idealističkom duhu ilirskog pokreta dobrovoljno se javlja u jugoslavensku legiju koja je osnovana za borbu na Solunskoj fronti.
Oni jedva postoje od srednjega vijeka, a u užem smislu novoštokavskog standarda, kao Srbo-Hrvati (Jugoslaveni) tek nakon Ilirskog pokreta ", istaknuo je prof. Biondić u svome radu " Kraj južnoslavenske ideologije " u kojemu zaključuje:
Ovakav standarni jezik je odabran u doba Ilirskog pokreta i to je jedna duga i zanimljiva povjesna priča - zbog čega je odabrana baš ova varijanta koju danas koristimo.
Uoči 202. obljetnice rođenja prisjećamo se osebujnog romantičarskog pjesnika, utjecajnog promicatelja ideja hrvatskoga narodnog preporoda, uvaženog sudionika ilirskog pokreta i prvog hrvatskog profesionalnog književnika Stanka Vraza, pravog imena Jakob Frass.
I Hrvatska je punim jedrima organizirano krenula tim vodama u lipnju ove godine, kada je u Zagrebu, uz prisutnost više akademika i niza drugih uglednika, osnovano Hrvatsko rodoslovno društvo " Pavao Ritter Vitezović " nazvano prema autoru " Croatiae redivivae " i " Stemmatographiae ", preteče ilirskog pokreta i hrvatskog narodnog preporoda.
Doba Ilirskog pokreta čiji se članovi zalažu za slobodno služenje hrvatskim jezikom.
Godine 1875. pridodana joj je i imovina Muzejske knjižnice, utemeljene u vrijeme ilirskog pokreta.
Već početkom 20. stoljeća zahvaljujući velikim zalaganjima ondašnjeg župnika Mije Mrkše i baruna Metela Ožegovića, pristaše Ilirskog pokreta, 1912. godine u Margečanu je izgrađena zgrada prve svjetovne škole koja je počela radom 1. listopada 1912. godine.
Matica hrvatska, pod imenom »Matica ilirska«, osnovana je u zrelo doba hrvatskoga narodnoga preporoda (»ilirskog pokreta«), kada se osjećala živa potreba za osnivanjem književno-izdavačkog poduzeća koje bi tiskalo knjige i publikacije neophodne za promicanje preporodnih ideja i književnih tekstova namijenjenih čitanju, recitiranju ili pjevanju na sastancima i druženjima.
Bio je pristaša ilirskog pokreta i suradnik Danice.
Nakon što je završio studije teologije, povijesti i zemljopisa u Beču i Pragu, vratio se u Zagreb u doba buđenja nacionalne svijesti pod utjecajem ilirskog pokreta i Gajevih novina Danice ilirske.
Vatroslav Lisinki bio je najdarovitiji među skladateljima Ilirskog pokreta i prvi hrvatski profesionalni glazbenik koji je ujedno postavio temelje nacionalnom smjeru u Hrvatskoj, a posebice operi, solo-pjesmi, orkestralnoj i zborskoj glazbi.
Njegov " Ričoslovnik " utjecao je na preporodni rad, posebno na preporodne ideje ilirskog pokreta utjelovljene u svojevrsnu nacionalnom idealizmu.
Učinila je to još s 14 godina, za vrijeme ilirskog pokreta, kada je otpjevala čuvenu Gajevu budnicu Još Horvatska ni propala.
Projektirao je vilu Antonija Jakića (Jakica) u orijentalnom slogu (1896) u Viale Miramare br. 299. Na ulazu u vilu nacrtao je dekorativne zidne slike na temu ilirskog pokreta poznati slikar Paško Vučetić (Split 1971 â Beograd 1925), koji je studirao slikarstvo u Trstu i Veneciji.
Još od pradavnih vremena pa preko Ilirskog pokreta, kada je službeni jezik bio latinski, borbe su bile žestoke opiralo se upotrebi njemačkog.
Ljudevit Gaj se nametnuo kao središnja osoba Hrvatskog narodnog preporoda i vođa Ilirskog pokreta.
Pristaše ilirskog pokreta htjeli su kulturno zbližiti narode južnoslavenskog prostora, a glavna im je zadaća bila ujedinjavanje hrvatskih zemalja.
Od Šišićeva rada vezana za spomenuto gradivo u njegovoj rukopisnoj ostavštini valja istaknuti rad O stogodišnjici ilirskog pokreta, Ljetopis JAZU, 49, 1937, koji Šidak ocjenjuje kao »dragocjen prilog« gospodarsko-socijalnoj raščlambi pokreta, a uz 1848. upozoravamo na sljedeće vrlo široko zasnovane radove, tako da u nekima nije došao dalje od preširoko zamišljenih uvoda do merituma stvari.
Slovenci su djelimice prihvatili ideje ilirskog pokreta, ali su Srbi odbacili i neutralno ilirsko ime i istupali samo pod srpskim imenom i idejom o stvaranju samostalne Srbije, a uskoro i tzv. Velike Srbije na račun Bosne, Hercegovine, Hrvatske, Bugarske, Makedonije i Albanije.
Bio je pripadnik ilirskog pokreta i (posebno, južno) slavenske uzajamnosti, zalagao se za pomirbu i suradnju katolika i pravoslavaca, a bio je skoro pola stoljeća i apostolski vikar za Srbiju.
Iz Ilirskog pokreta proizišao je - posebnim zalaganjem grofa Draškovià ¦ a i organizatorske osobnosti Ljudevita Gaja, kolosalni lik Josipa Jelaà ià ¦ a-Bužimskog.
Njegov sin Ivan Fran (1801 - 1878), upravitelj gradskog magistrata grada Bakra, istaknuo se 1848 - 1849. kao pristaša Ilirskog pokreta.
Do 1849. godine Mažuranić je najistaknutiji vođa radikalno-demokratske, tzv. karlovačke grupe Ilirskog pokreta.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com