Oba lijeka su poznata kao inhibitori proteaze i dizajnirani su da blokiraju enzim koji pomaže da se virus hepatitisa C replicira.
Oba lijeka su poznata kao inhibitori proteaze i dizajnirani su da blokiraju enzim koji pomaže da se virus hepatitisa C replicira.
Budući da uspjeh terapije ovisi o genotipu i količini virusa, trajanju liječenja i prethodnim pokušajima, za pacijente s očekivano slabijim odgovorom na liječenje i dalje se intenzivno istražuju nove vrste lijekova, od kojih se inhibitori proteaze već uvode u terapijske protokole.
Ipak, zna se da inhibitori proteaze mogu ometati metabolizam masnoća i šećera.
Lijekovi koji se koriste u borbi protiv HIVa su takozvani antivirusni lijekovi i to dvije glavne vrste: inhibitori reverzne transkriptaze (nukleozidni i nenukleozidni) i inhibitori proteaze.
No, rutinski se koriste inhibitori reverzne transkiptaze (zidovudin, abakavir, lamivudin, efavirenz itd.) i inhibitori proteaze (ritonavir, sakvinavir, nelfinavir itd.) i to uvijek u kombinaciji te se tada takva vrste kobinirane terapije naziva HAART ili highly active antiretroviral therapy.
To znači da se inhibitori proteaze mogu koristiti ako ova prva kombinacija bude neuspješna.
Grah sadrži fitokemikalije - poznati su saponini, inhibitori proteaze i fitinska kiselina, a štite stanice od oštećenja koja mogu dovesti do raka.
U jetri se razgrađuju neki lijekovi koji se koriste u borbi protiv HIV-a, naročito inhibitori proteaze i nenukleozidni inhibitori reverzne transkriptaze.
Proteazama se suprotstavljaju i koče njihovo djelovanje inhibitori proteaze, koji dokazano sprečavaju nastanak tumora i smanjuju njihov rast.
Mahunarke i grahorice treba pravilno kuhati i jednom ili dva puta isprati kako bi se razbili inhibitori proteaze koje ove u sebi sadrže i koje mogu uzrokovati nadimanje ili stvaraju plinove.
To uključuje sljedeće lijekove: - makrolidni antibiotici (klaritromicin i eritromicin, ali azitromicin NE) - inhibitori kalcijevih kanala (amiodaron, diltiazem i verapamil) - antimikotici (azoli kao što su itrakonazol, ketokonazol i mikonazol) - inhibitori proteaze (ritonavir)
Vitamin D se metabolizira u tijelu na sličan način kao i neki lijekovi iz terapije za HIV te su već neka ranija istraživanja pokazala da inhibitori proteaze mogu smanjiti sposobnost organizma da metabolizira vitamin D.
Obzirom na koju fazu prirodnog ciklusa HIV-a djeluju, ARL se dijele u skupine: 1) Inhibitori reverzne transkriptaze (IRT) koji mogu biti: a) nukleozidni IRT (zidovudin, didanozin, zalcitabin) b) nenukleozidni IRT (nevirapin, delavirdin) c) nukleotidni IRT (adefovir) 2) Inhibitori proteaze (IP) indinavir, ritonavir, amprenavir 3) Inhibitori fuzije (IF) novija skupina lijekova, prvi u primjeni T-20.
Inhibitori proteaze Vitamin C malo snižava razine inhibitora proteaze, lijekova koji se koriste u liječenju HIV i AIDS-a (npr. amprenavir, nelfinavir i ritonavir).
Kao i drugi inhibitori proteaze ima značajna međudjelovanja s mnogim drugim lijekovima.
Inhibitori proteaze koji se između ostalog danas koristi u terapiji HIV infekcija
Djelovanje im povećavaju eritromicin, ketokonazol i inhibitori proteaze
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com