Slijedili su reformirani redovi, poznati po strogoj askezi: kamaldoležani, kartuzijanci, cisterciti, premonstrati; i napose prosjački i propovjednički redovi dominikanci (1216.) i franjevci (1221.).
Slijedili su reformirani redovi, poznati po strogoj askezi: kamaldoležani, kartuzijanci, cisterciti, premonstrati; i napose prosjački i propovjednički redovi dominikanci (1216.) i franjevci (1221.).
Taj spomendan prihvatili su najprije benediktinci zatim kartuzijanci da bi se na koncu proširio cijelom katoličkom Crkvom.
Braća kartuzijanci bili su zavjetovani siromaštvu, teškom poslu, šutnji, postu i kontemplaciji.
Među redovima koji se pridržavaju pravila tišine, kartuzijanci su mi se učinili najzanimljivijima.
U 16. st. njegovali su je kartuzijanci i kasnije isusovci.
S druge strane, u 11. stoljeću osnivaju se kamaldolijanci i kartuzijanci kao bitno pustinjački redovi, u kojima pojedini redovnici ne žive u zajednici, već sami.
Naime, u i danas glasovitim kartuzijama, poput one Gospe od Navještenja u Granadi, pod obroncima Alhambre, potom Gospe od špilja u Sevilli ili one u Jerezu, koju su kartuzijanci podigli na zemlji koju im je darovao don Alvaro Obiedo de Valeta, i na kojoj će zahvaljujući dugu što ga je u rasnim konjima redovnicima isplatio don Pedro Picado, nastati jedna od najpoznatijih ergela pasmine cartujeno, kartuzijanac.
Redovnici su benediktinci, cisterciti, dominikanci, isusovci, ivanovci, karmelićani, kartuzijanci, pavlini, salezijanci i drugi.
Vjerojatno znate da mnogi redovnici i redovnice žive zatvoreni i odvojeni od svijeta, u jednoj vrsti pustinje (npr. karmelićanke, kartuzijanci i drugi.)
" Kartuzijanci žive u krajnjem siromaštvu, ali svjesno su siromašni.
Obraćajući se samostanskoj zajednici, Papa je istaknuo da radikalni odabir življenja u jedinstvu s Bogom omogućuje pronaći skriveno blago, dragocjeni biser i napomenuo da su upravo oni, braća kartuzijanci, našli skriveno blago, vrlo vrijedan biser, te da su posvemašno odgovorili na Isusov poziv: Ako želiš biti savršen, hajde i prodaj sve što imaš i podaj novac siromasima, pa ćeš imati blago na nebu
Dominikanci, kao i kartuzijanci, kao sastavni dio svoga habita nose punu krunicu na pojasu koja broji punih stotinu i pedeset zrnaca za svaku ' Zdravo Marijo ' u svakoj od 15 desetica u tradicionalnoj Krunici.
Kartuzijanci se hrane kruhom, povrcem, a za pice služi im voda.
Nedaleko od njih je Velika Kartuzija, mjesto gdje i danas žive kartuzijanci, vjerni sljedbenici svog utemeljitelja svetog Brune, poznati kao najstroži katoli? ki red. http://www.chartreux.org/.
Zbog toga kartuzijanci ne vrše nikakav pastoralni rad s vjernicima, niti općenito ne održavaju nikakav kontakt s vanjskim svijetom.
Slovenski kartuzijanci obrađuju 30 hektara zemlje.
Kartuzijanci se od drugih redova, trapista ili benediktinaca, razlikuju po inzistiranju na samoći.
Svi ga žele ljubiti, ali ga ljube različito: kartuzijanci samoćom, kapucini siromaštvom, netko drugi pjevanjem pohvala, a mi moramo ljubav, ako je imamo, pokazati tako, da ljude upućujemo na ljubav prema Bogu i bližnjemu.
U Zapadnoj Crkvi samo su članovi sljedećih redova monasi: benediktinci, cisterciti, kartuzijanci, kamaldoležani, valambrozanci, silvestrini i olivetani.
Najzanimljivi je dio molitve po noći, kada se kartuzijanci ustaju usred noći te pjevanjem idu slaviti Gospodina.
Ministranti su ostali zatečeni radošću i mirom kojim odišu kartuzijanci.
I ono što je najviše ostalo od svega, jest rečenica pape Pavla VI. upućena kartuzijancima: Crkva je raznoliko Kristovo Tijelo, a upravo kartuzijanci su pumpa koja daje i tjera novu krv u žile tog otajstvenog Tijela.
Inače ovaj Kartuzijanski samostan osnovao je Albrecht II, vojvoda od Austrije 1332. U njemu su 452 godine živjeli kartuzijanci, tj. sve do 1984. kada je prešao u vlasništvo američkih trećoredaca.
Od nekadašnja četiri samostana kartuzijanaca u Sloveniji, ovo je jedini preostali u kome danas žive i rade kartuzijanci.
Među crkvenim redovima koji su slijedili ovaj običaj mogu se spomenuti monasi iz Clunya, kartuzijanci, cisterciti, karmelićani, premonstrati, augustinski kanonici iz Marbacha, njemački benediktinci, benediktinci iz Hirschaua, Westminstera, Aineya itd.
Kartuzijanci i benediktinci proširili su ovaj način moljenja prvo u Trieru, a potom po Belgiji i Francuskoj gdje ga preuzima dominikanac Alanus de la Roche i nastavlja širiti sve do Flandrije i Nizozemske.
Često mi prođu kroz glavu riječi Memento Mori - sjeti se da ćeš umrijeti, inače se time Kartuzijanci koji su se zavjetovali u šutnju, samo time pozdravljaju i to su im uglavnom jedine riječi osim na Uskrs tada kažu: " Sjeti se da ćeš uskrsnuti ".
Kroz povijest se u katoličkoj crkvi razvilo više pustinjačkih redova, a najpoznatiji su kartuzijanci i kamaldolezi.
Krscanska braca (brandy), Kartuzijanci super liker Chartreuse itd.
Na primjer, benediktinci, augustici, cisterijanci, trapisti, kartuzijanci... oni su monasi.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com