malena says: 26. listopad 2012. at 6:22 poslijepodne Povratak komunističke represije?
malena says: 26. listopad 2012. at 6:22 poslijepodne Povratak komunističke represije?
Sudbina mjesta Zrina i njegovih stanovnika tijekom Drugoga svjetskog rata i u neposrednom poraću, paradigmatska je za razumijevanje partizanske i komunističke represije i zločina.
Sve te Judine izdaje, komunističke represije, sva ta svjetina i rulja koja je stoljećima ostala ista i nesenzibilna na izuzetne pojedince i sudbine, taj Jeruzalem i to Sarajevo, u kojem samo što nije počela opsada (jer se uvijek uništavaju gradovi u kojima počinje utopija), plastično opisani likovi, tu su samo kako bi pojačali dramatiku i dinamiku, ali ono što je sama bit ovoga romana sadržano je u interpretaciji tajanstvenog zapisa Marije iz Magdale koji dolazi u ruke i um Marije iz Međugorja - " Stoljećima je ime, bez biografije, a ovo u tvojoj teci je ta biografija, samo bez imena ".
Inače, radnja je smještena u gradić nadomak Gdanjska, u kraljevstvo predgrađa i rustikalnih četvrti gdje se sa škripom tramvaja miješalo kukurijekanje pijetlova i miris konjskoga gnoja, i gdje se osim križanja velegradskih elemenata sa seoskom idilom dešavalo i miješanje ozračja komunističke represije i prvomajskih parada s velikim utjecajem Katoličke crkve, pa su tako nakon škole gdje su pjevali masovne pjesme pune optimizma, učenici pohodili vjeronauk i ponovo pjevali.
Bleiburg je po njegovu mišljenju mjesto koje simbolizira sve zločine koje su komunističke vlasti provodile do 1990. godine te simbol komunističke represije.
Povijesti jednoga i drugoga djela Europe, nemaju sličnosti, a da bi se uopće moglo razgovarati o tome na razini komparative u nekim međunarodnim ustanovama, prvo bi u tim državama trebali demokratski vladari, bez osobnih doprinosa u sistemu jugoslavenske komunističke represije.
Goldstein od mnogobrojnih radova, ponajprije onih objavljenih u znanstvenim časopisima, ali i mnogobrojnih knjiga, važnih i nezaobilaznih za poznavanje i razumijevanje događaja potkraj Drugoga svjetskog rata i u neposrednom poraću, napose partizanske i komunističke represije i zločina ili kako to on radije naziva obračunom s narodnim neprijateljem, navodi malo toga.
Objavljivanjem ove knjige HKD sv. Jeronima izražava mu zahvalnost za sve što je kao urednik i upravitelj učinio kako bi ta kulturna ustanova napredovala odnosno, u vrijeme komunističke represije, uopće opstala.
Po opsegu ljudskih stradanja i žrtava, a i dalekosežnostima posljedica, slučaj Bleiburg i sudbina Folksdojčera ogledni su primjeri partizanske i komunističke represije i zločina odnosno »obračuna s narodnim neprijateljem« potkraj Drugoga svjetskog rata i u neposrednom poraću.
Glavni tajnik Matice hrvatske Zorislav Lukić istaknuo je kako je upravo Matica hrvatska najbolji primjer žrtve komunističke represije.
Povjesničar Zdenko Radeljić govorio je o ratu i revoluciji - bitnim pretpostavkama komunističke represije u Hrvatskoj.
Kao da su sve crne strane komunističke represije opet isplivale na površinu...
9:40 Ljubomir Antić Jesu li zločini samo ubojstva bez presude? 10:00 Zdenko Radelić Rat i revolucija: bitne pretpostavke komunističke represije u Hrvatskoj 10:20 Vladimir Geiger Brojidbeni pokazatelji o ljudskim gubicima Hrvatske u Drugom svjetskom ratu i poraću 10:40 Anđelko Akrap Problem osnovnih demografskih veličina na početku Drugoga svjetskog rata 11:00 Martina Grahek-Ravančić Propaganda i tisak o djelovanju Zemaljske komisije za ratne zločine okupatora i njihovih pomagača i procesuiranju ratnih zločina
Ne zbog Tibeta, ne zbog Uighur naroda, ne zbog komunističke represije i šta ja znam čega sve ne nego zbog toga što su im proizvodi kao što sam rekao prije 3 mjeseca, a i sada odgovorno tvrdim smeće
Podjednako je uvjerljiva i Brodarčeva teza kako mu zbog ' srpsko-komunističke represije ' nije dopušteno da diplomira na Tehnološkom fakultetu.
U predstavljenoj knjizi autor iznosi svoja sjećanja i dokumente kako bi opisao vlastita stajališta o događajima i ljudima iz vremena komunističke represije, koju je sam imao prilike osjetiti na vlastitoj koži.
Žarka Ivasić je rodom iz Krašića i ubijena je tikom komunističke represije u Gospiću 16. 5. 1946. i bila pokopana na gospićkom groblju sv. Marije Magdalene.
Tome je pridonijela i činjenica da su se među osnivačima i čelnicima tog odbora za zaštitu ljudskih prava našli i neki koji su, paradoksalno, prije sudjelovali u najodioznijim oblicima komunističke represije.
CIA je, veli Gates, bila iznenađena uspjehom prvoga Papina hodočašća u Poljsku: Činjenica da su ga milijuni ljudi došli vidjeti svjedočila je ne samo o povijesnoj važnosti Katoličke crkve u Poljskoj, nakon 40 godina komunističke represije (Gates očito ne stoji dobro s matematikom, jer govori o 1978), nego i o nezadovoljstvu Poljaka pod komunističkim režimom.
Po broju ljudskih gubitaka, slučaj Bleiburg i križni put ogledni su primjer partizanske i komunističke represije i zločina odnosno obračuna s narodnim neprijateljem u Jugoslaviji, i Hrvatskoj, potkraj Drugoga svjetskog rata i u neposrednom poraću.
Stopostotni Josipović, predsjednik RH, profesor represivnog prava i lojalni sin jednog od rekordera pozitivne komunističke represije, konačno je shvatio da povijest nije kompjutorska igra i da se ne može resetirati.
Na žalost, hrvatski je narod taj dan, ali i cijeli svibanj 1945. upamtio kao krvavo razdoblje najgore komunističke represije i terora.
U godinama kad se hrvatski narod, katolički puk dizao iz pepela poslije snažne komunističke represije, narod je tražio vertikalu, tražio je uporište i oslonac u vremenima kad je dvije godine ranije mučeničkom smrću umro kardinal bl. Alojzije Stepinac.
Stradalnici kao žrtve komunističke represije i danas pate.
Dva desetljeća poslije HDZ je kao svog kandidata u Sisku istaknuo Đuru Brodarca, na čijem su se predizbornom plakatu nalazili podaci koje je nemoguće spojiti s bivšim pouzdanim poručnikom: " Katolik... nekomunist... oca su mu za vrijeme II. svjetskog rata ubili četnici... 1971. uslijed jake srpsko-komunističke represije nije mu bilo dozvoljeno da diplomira, niti da se zaposli.
Što se tiče Željka Šoše, njega osobno poznajem i na osnovu toga poznanstva mogu vam samo jedno reći: Željko Šoša oduvijek se ponosio time što je Hrvat i to nije krio ni u vrijeme komunističke represije.
Kako se je moglo čuti, zatočenici su u Hagnju ostavili zapisana svoja imena na jednoj gredi u prostoriji zatočenja, ali je taj popis kasnije nestao zbog straha od komunističke represije prema obitelji koja je njihova imena posjedovala, tako da je upitno da li još netko zna imena pogubljenih.
Za razliku od komunističke represije, represija na liberalnom, t. j. kapitalističkom Zapadu ne ostavlja tragove krvi, te upravo stoga i moderni liberalizam funkcionira kao perpetuum mobile.
Krugovaši su u doba komunističke represije napravili velik iskorak u poeziji kada su počeli prevoditi Eliota.
- Tvrdnja (prof. Nevena Sesardića) je neistinita i nema veze s vjerodostojnošću izvještaja HHO-a, ali nameće pitanje iskrenosti tog zgražanja od nekog tko, po svom izboru, desetljećima živi i radi u zemlji koja je među najčešće prozivanima upravo zbog komunističke represije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com