Lanene sjemenke i orahe kako bi organizmu osigurali dovoljno omega-3 masnih kiselina, a uputno je i posegnuti za dodatkom prehrani
Lanene sjemenke i orahe kako bi organizmu osigurali dovoljno omega-3 masnih kiselina, a uputno je i posegnuti za dodatkom prehrani
Ostali izvori DHA i EPA omega-3 masnih kiselina su orasi i lanene sjemenke.
Suhe su šljive poznate po svom laksativnom djelovanju pa se preporučaju konzumirati uz šalicu jogurta te lanene sjemenke.
Od prirodnih preparata kod liječenja gastritisa u obzir dolaze: ulja noćurka, boražine i lana, probiotici, mastika, lanene sjemenke, cvijet njemačke kamilice i crnog sljeza, korijen bijelog sljeza i sladića, zelen stolisnika, list paprene metvice i matičnjaka te đumbir i kurkuma.
Zbog kombinacije ulja i vlakana, lanene sjemenke služe i kao izuzetno dobar laksativ.
NE Lanene sjemenke doista sadržavaju jednu vrstu omega-5 masnih kiselina, ali su masne kiseline iz ribe ipak djelotvornije.
Preporuča se smanjiti unos namirnica bogatih omega-6 masnim kiselinama, kao što su margarin i biljna ulja, a povećati unos omega-3 masnih kiselina uvodeći u prehranu plavu ribu, lanene sjemenke, maslinovo ulje, orahe i soju.
Danas se lanene sjemenke mogu naći i u kuhinjskim ormarićima i hladnjacima onih koji malo više paze na svoje zdravlje i žele si sniziti rizik od srčanih bolesti i tumora.
Ispunjavaju li lanene sjemenke takva očekivanja?
Moguće je kupiti i već mljevene lanene sjemenke.
Najbrže će vas razbuditi agrumi ili neko drugo voće, ili lako dostupnim super seksi jelima koje razbukatvaju libido: rižini kolutići, jela s omega masnim kiselinama (jaja, margarin), bučine ili lanene sjemenke (u integralnom kruhu).
Lanene sjemenke ne opterećuju ovakav obrok masnim sastavom, a opet ga uravnotežuju prisustvom omega-3 (alfa linolenske masne kiseline), dok je cimet ovdje ne samo kao začin, već i kao jedan od najboljih prirodnih regulatora glukoze u krvi i inzulinskog djelovanja.
Osim hranjivih masnoća, lanene sjemenke sadrže i druge hranjive tvari zbog kojih je jedenje cijelih sjemenki bolje od konzumacije ulja:
Ne volite li jesti ribu, a želite zdravstvene koristi koje nose omega-3 kiseline, lanene sjemenke mogu biti dobro rješenje.
1. Maslac (izbjegavajte bilo što peći na ulju, ako baš želite na nečemu, maslac je bolji izbor) 2. Orašasti plodovi su izvor dobrih masnih kiselina i najbolje ih je unijeti navečer uz recimo posni sir 3. Maslinovo ulje je dobro, ali samo ne obrađivano, znači, hladno prešano preliveno po salati, ili slično (znači ne ga grijati, peći na njemu ili slično) 4. Lanene sjemenke i laneno ulje (izvor omega 3 masnih kiselina)
Već duže vrijeme poznato je da su lanene sjemenke izvrstan izvor omega-3 masne kiseline.
Za one koje pate od opstipacije, mljevene lanene sjemenke odličan su prirodni laksativ koji ne stvara ovisnost nego potiče rad crijeva taman toliko koliko je potrebno.
U prehranu zato trebate uključiti lanene sjemenke, sjemenke chia, bučine sjemenke i sjemenke suncokreta.
Sjemenke chia bogate su omega-3 masnim kiselinama, čak i više nego lanene sjemenke.
Dodatak jogurta ili obranog mlijeka dodatno osigurava unos proteina i kalcija, dok su lanene sjemenke jedan od rijetkih biljnih izvora esencijalnih omega 3 masnih kiselina.
Osim spomenutog, lanene sjemenke su još bogate topivim vlaknima i ligninom koji predstavlja iznimno važan antioksidans.
Lanene sjemenke možete posuti gotovo na svako jelo.
Primjerice, istraživanja pokazuju kako dodatak lanenih sjemenki u hranu laboratorijskih miševa sprečava rak dojke te usporava rast i širenje zloćudnih tumora. prema istraživanjima na zivotinjama čini se kako lanene sjemenke povećavaju i učinak tamoksifena, lijeka koji smanjuje rizik od raka dojke utječući na djelovanje estrogena.
Sve dok se ne dovrše dodatna istraživanja, nije moguće sa sigurnošću tvrditi jesu li lanene sjemenke korisne protiv bilo kojeg oblika tumora.
da, gledala sam neki dan u dm-u lanene sjemenke, mljevene. mislim da su od alnature. zna li netko da li to smijem dati bebaču? margiz, el znaš ti? morat ću malo prosurfati po rodi..
Datulje, grožđice, med, suhe rajčice, lanene sjemenke i razni egzotičniji sastojci također se mogu kod nas kupiti bez većih problema.
Proso s voćem, kus kus s gamberima, rižini krekeri, lanene sjemenke s jogurtom, sve mi je novo.
lanene sjemenke samljeti u mlincu za kavu, staviti u jogurt i dodati malo meda ili dodati dvije žličice lanenih sjemenki u tijesto za palačinke za postizanje prhkosti tijesta
Od biljnih vrlo korisnih izvora to su orasi, bademi i lanene sjemenke, no one sadrže samo alfa-linolensku masnu kiselinu, ograničene sposobnosti pretvorbe u EPA u DHA, dok alge sadrže uglavnom DHA omega-3 masnu kiselinu.
Obnovu kože možemo dodatno podržati tako da: konzumiramo namirnice kao što su: lanene sjemenke, mrkva, sok od naranče, bademi, slanutak, avokado; tako da se opustimo i dobro naspavamo; pijemo puno vode i čajeva; koristimo blaga sredstava za njegu kože...
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com