Od svih ljekovitih biljaka, lavanda (Lavandula angustifolia) je vjerojatno najpoznatija po svome jedinstvenom mirisu.
Od svih ljekovitih biljaka, lavanda (Lavandula angustifolia) je vjerojatno najpoznatija po svome jedinstvenom mirisu.
Lavanda (Lavandula angustifolia) originalna je biljka iz koje su stoljećima ljudi stvarali razne hibride i podvrste.
Lavandin (Lavandula x hybrida) je nastao križanjem prave lavande i lavande latifolije.
Kružnim tokom dominira stara maslina kao soliter, a linearni element suhozida dijeli krug u dvije suprotne priče: plošni dio travnjaka i mediteranski dio koji je bujan i popunjen aromatskim biljem lavandom (Lavandula officinalis), ružmarinom (Rosmarinus officinalis i Rosmarinus officinalis ' Prostratus '), santolinom (Santolina chamaecyparissus) i rubno trajnica puzajuća ivica (Ajuga reptans) koju često susrećemo na našim livadama i pašnjacima, a izrazito je plavog cvijeta.
Lavandula) Lavanda posjeduje visok udio linalil acetata te stoga ima protuupalne i smirujuće učinke.
Lavandini (Lavandula x intermedia) su nastali križanjem prave i širokolisne lavande.
Na tržištu su danas najčešće dostupna eterična ulja prave lavande (Lavandula officinalis), širokolisne lavande (Lavandula spica), španjolske lavande (Lavandula stoe chas) i lavandina (Lavandula x intermedia).
Prava lavanda (Lavandula officinalis, sinonimi su Lavan dula angustifolia, Lavandula vera) danas se najčešće uzgaja u Engleskoj, Francuskoj i Tasmaniji.
Naime, prava lavanda u svom prirodnom staništu raste upravo u gorskom području, a nikada u priobalnom području, gdje raste njezina rođakinja širokolisna lavanda (Lavandula latifolia, Lavandula spica).
Uz nju, u priobalnom području uspijeva lavandin (Lavandula x intermedia, Lavandula hybrida), koji je križanac prave i širokolisne lavande.
Na bočici bi trebao pisati točan latinski naziv biljke (Lavandula angustifolia, vera ili officinalis), a prodavač bi trebao posjedovati i kemijski certifikat jer se ulje prave lavande često krivotvori.
U Europi je uzgojena i širokolisna muška lavanda (Lavandula latifolia Med.).
Industrijski i ekonomski vrlo je značajna i hibridna lavanda Lavandula hybrida Reverchon I (Lavandula vera DC x Lavandula latifolia Vill.) poznatija kao lavandin.
U novije doba na tržištu je sve prisutnija, poznata još iz starog vijeka, i Lavandula stoechas različitih sorti izrazito atraktivnog cvijeta, te Lavandula dentata.
Uočavajući takvu neravnotežu ponude i potražnje lavande na tržištu sestrinske tvrtke Agrofarmacija d. o. o. i Svijet biljaka d. o. o. oformile su krajem 2005. godine Grupu Istarska lavanda (Lavandula histrica) s ciljem podizanja 600 hektara nasada lavande u Istarskoj županiji do 2010. godine.
Lavande ima više vrsta, od kojih se najčešće i najviše koristi Lavandula angustifolia.
Prava lavanda, ili lavandula angustifolia, raste na visini od 700 do 1500 metara, i za razliku od lavandina, ima grančice koje se ne granaju i koje u grmu cvjetaju ravno, bez bočnih izdanaka, te je njezin miris izrazilo slatkast.
Taj je križanac nazvan Lavandula hybrida Reverchon II ili plava lavanda - modrulja, a danas na tržištu poznatiji kao Lavandula budrovka.
Projekt Istarska lavanda planira pod stalne nasade podignuti oko 300 hektara u određenim omjerima više sorti prave lavande (Lavandula angustifolia) i oko 300 hektara hibridne lavande ili lavandina (Lavandula x hybrida) poznatije kod nas kao Budrovke.
Grupu Istarska lavanda (Lavandula histrica) oformile su tvrtke Agrofarmacija d. o. o. i Svijet biljaka d. o. o. iz Pule s ciljem da se poduzimanjem niza poduzetničkih pothvata stvore preduvjeti za uspjeh realizacije projekta podizanja nasada lavande u Županiji istarskoj u razdoblju od 2006. do 2010. godine.
Lavanda (Lavandula officinalis, L.) je samonikla biljka.
Uložite i u vlastito zdravlje te si priuštite neki od anti-stresnih programa našeg spa-centra " Lavandula ".
Stoga u prvom profesionalnom spa-centru u ovom dijelu Hrvatske " Lavandula " možete sebi ili svojim suradnicima priuštiti hot stone masažu, tretman blatom, algama, aromaterapija pod stručno obučenim timom.
Ako želite pokloniti zaista vrijedan dar, uzmite POKLON BON Spa-centra Lavandula i priuštite svojim majmilijima vrhunsko zadovoljstvo koje nude mnogobrojni tretmani.
Dobivanje i kemijski sastav: Lavandulae aetheroleum dobiveno je destilacijom vodenom parom svježih cvjetova ili vršaka stabljike s cvatovima vrste Lavandula angustifolia Mill., Lamiaceae.
Ovako je izgledao kamenjar na Hvaru u kojem su propale loze, a sadila se lavanda, levanda, despik, despij prema latinskom nazivu Lavandula spica L., a tarma (prema talijanskom moljac), zamojtra i motar (vjerovatno po latinskom morsus = grizenje, pa otud grizlica moljac) ili prema die Motte (njemački), a i špičinada na Krku kako piše u jednoj staroj ljekaruši iz 16. stoljeća.
Lavandula je prostor za vaša osjetila, tijelo i misli.
Za godinu i pol doveli smo je u funkciju složivši sedam studio apartmana od 25 - 35 metara četvornih koji nose imena biljaka što uspijevaju u Dalmaciji (Lavandula, Olea, Citrus, Mentha...).
Aromaterapijski pripravak eteričnog ulja prave lavande (Lavandula angustifolia) ima u najmanjem postotku, jer ključna eterična ulja koja liječe kondilome moraju u svojem kemijskom sastavu sadržavati spojeve koji se nalaze i u vaginaletama za liječenje HPV-a kod žena.
Lavanda (Lavandula officinalis) raste divlje ili se uzgaja na suhim, toplim, krševitim padinama zapadnog Mediterana.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com