Moguće je postaviti i module kreirane u drugim Ilias tečajevima (Ilias Learning Module), što je specifičnost ovog LMS-a.
Moguće je postaviti i module kreirane u drugim Ilias tečajevima (Ilias Learning Module), što je specifičnost ovog LMS-a.
Korištenje pojedinog LMS-a omogućuje se nakon postavljenih zahtjeva za računalnom i programskom opremom koja je potrebna za rad predavača/instruktora i polaznika kao korisnika sustava, nakon čega slijedi podešavanja njihovih postavki kako bi imali pristup odgovarajućim resursima LMS-a.
Svi sudionici trebaju biti upoznati s minimalnim zahtjevima za osnovnu računalnu konfiguraciju koja im omogućuje korektno korištenje LMS-a (veza s Internetom; tehničke karakteristike njihovog računala: procesor, radna memorija, diskovni prostor, monitor itd.) i potrebnu audiovizualnu opremu (zvučnici, zvučna kartica, kamera i mikrofon za videokonferencije i sl.).
U idealnoj situaciji izbor LMS-a temelji se na potrebama tečaja, bez ograničenja troškova, dostupnosti kvalificiranog osoblja ili obveznog korištenja postojećih sustava.
U stvarnosti je situacija dakako bitno složenija: ili smo ograničeni na jedno rješenje koje se temelji na prijašnjim odlukama institucije ili tvrtke (koje neki smatraju idealnim), ili nam je izbor ograničen (kao što i treba biti) praktičnim stvarima kao što su troškovi prilagodbe komercijalnog LMS-a, ljudski resursi, ili implikacije stvaranja ili prilagodbe LMS-a otvorenog pristupa.
Svjetska, a i naša iskustva pokazuju da je nužno unaprijediti sustav za učenje na daljinu od uporabe LMS-a prema novim mogućnostima koje pružaju Web2 alati posebno u aktivnom uključivanju studenata u mrežne aktivnosti, u podizanju odgovornosti i samostalnosti u učenju, u učenju temeljenom na analizi stvarnih problema (PBL) i u kolaborativnom timskom radu.
Prošlih nekoliko godina razvojem Web2 i mrežnih osobnih alata pomalo se skreće s LMS-a, kao osnovnog institucijskog okružja i na uporabu brojnih drugih, web-temeljenih, programa i servisa.
Nastava i aktivnosti u online okruženju odvijaju se putem sustava za upravljanje učenjem (LMS), a u dijelovima nastave koriste se i drugi alati poput wikija, bloga ili alata za izradu konceptualnih mapa i sl.
Ovim se načinom izbjegava upisivanje imena studenata u LMS, a time i moguće pogreške i gubitak vremena.
U ovom dijelu pokušati ćemo dati analizu jednog poznatog LMS-a koji je široko korišten u obrazovanju i koji je dostupan besplatno, a to je Moodle.
Sada dodajte tom opisu poslodavca i činjenicu da od njega ne biste imali apsolutno nikakve koristi (ni plaću, ni znanje, ni ugodno druženje) - samo biste izgubili i novac na slikanje i puno živaca - dobijete točan opis MEF LMS-a.
U dobrih 90 minuta intenzivnog razgovora pričalo se o temama konektivizma, masovnih otvorenih online tečajeva, budućnosti LMS-a, potrebama mladih učenika ali i starijih osoba spram novih tehnologija, obrnutoj učionici i kontinuiranoj potrebi za eksperimentiranjem.
Kad administrator sustava šalje obavijesti, obično je to s namjerom da upozori polaznike i predavače/instruktore na prošle ili očekivane događaje koji već jesu ili će uskoro utjecati na rad LMS-a, kao i na njegovu raspoloživost korisnicima (npr. zbog održavanja opreme, kvarova, popravka električnih instalacija i sl.).
Druga ključna odluka u razvojnoj fazi je izbor LMS-a.
Pomoću korisničkog imena i lozinke koju dobijete spajate se na internet (preko CARNeta naravno), možete pristupati raznim uslugama CARNeta, od kojih posebno izdvajamo odličan CARNet LMS, a naravn i forumu naših stranica.
Mogući izvori ugrožavanja sigurnosti korisnika su dopunski alati/programska oprema kojom se želi postići dodatna funkcionalnost koja ne postoji unutar određenog LMS-a, ili kojom se pokušava nadomjestiti uporaba LMS-a kad zbog troškova ili nedostatne tehničke podrške LMS nije dostupno i/ili isplativo rješenje za obrazovanje na daljinu.
George Siemens sudionike je upoznao s principom na kojem počivaju otvoreni tečajevi koje održava s desecima drugih kolega, stručnjaka za e-učenje, te za koje danas više ne koriste zatvorene sustave za učenje poput LMS-a, već tehnologije dostupne putem interneta i društvene medije i alate, slijedeći principe umreženog učenja (eng. networked learning) i način na koji danas komunikacija na Internetu funkcionira.
Predavač/instruktor obično može od LMS-a dobiti uvid u rad polaznika na dnevnoj, tjednoj ili mjesečnoj osnovi.
Sada dodajte tom opisu poslodavca i činjenicu da od njega ne biste imali apsolutno nikakve koristi (ni plaću, ni znanje, ni ugodno druženje) - samo biste izgubili i novac na slikanje i puno živaca - dobijete točan opis MEF LMS-a.
Doduše, rasporedi nastave i ispita su stavljeni gore sa zakašnjenjem, jedina razlika između Web MEF-a i LMS-a po tom pitanju jest što su prije te rasporede mogli vidjeti svi, sada ih može vidjeti samo stotinjak ljudi.
Nije kršenje prava studenata ako Vas s LMS-a banniraju zbog fotografije, pa pristup informacijama nemate.
Planirajte hoćete li razviti materijale izvan LMS-a/LCMS-a pa ćete ih otpremiti u sustav (kao što smo opisali i preporučili) ili ćete materijale stvarati i uređivati unutar sustava.
Ova posljednja mogućnost može se pokazati pravim izazovom jer se alati za uređivanje u sklopu LMS-a/LCMS-a još uvijek ne mogu uspoređivati s namjenskim autorskim alatima poput Macromedijinog Dreamweavera ili Microsoftovog Frontpagea.
Komunikacijski i kolaboracijski alati koji su sastavni dio LMS-a pridonijet će dinamici učenja i poticanju na kritičko razmišljanje, te suradničkom učenju.
S raspravom o povezanim prelascima s LMS-a na PLE i njihovim izazovima, ovaj rad može poslužiti učenicima, nastavnicima i obrazovnim ustanovama kao temelj odlučivanja o tehnološkom konceptu PLE-a (za ili protiv njega) općenito, uzimajući u obzir njegove pedagoške implikacije.
Postoji li neka druga ustanova koja vam može osigurati korištenje LMS-a i pod kojim uvjetima?
Konzistentnost vizualnog prikaza stranice i njenih elemenata važan je činitelj uspješne vizualizacije jer njome se korisniku daje sigurnost da će se jednostavnije i bez poteškoća snaći u svim dijelovima LMS-a.
Prilikom odabira optimalnog LMS alata, dizajner tečaja mora razmotriti niz činjenica, npr. kome je tečaj namjenjen, koje alate bi htio koristiti unutar LMS-a, način registracije na sustav itd.
Cijena proizvoda s uključenim proširenjem je oko 10 % viša od cijene LMS-a.
Analiza LMS-a " Moodle " prema modelu SECTIONS
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com