Ljeti odlazi kod ženine rodbine da se nahrane, prijatelj Marko Fotez im iz Osijeka šalje zečeve, Slavko Kolar brašno iz Božjakovine.
Ljeti odlazi kod ženine rodbine da se nahrane, prijatelj Marko Fotez im iz Osijeka šalje zečeve, Slavko Kolar brašno iz Božjakovine.
Inicijator je, priređivač i urednik kapitalnoga teatrografskog izdanja u dvije knjige Repertoar hrvatskih kazališta 1840 - 1860 - 1990, 1990. za koje je dobio Nagradu za znanstveni rad Bartol Kašić i Nagradu Marko Fotez, kao i treće knjige Repertoara hrvatskih kazališta, 2002.
Teatrologu, dramaturgu i kazališnom piscu Darku Gašparoviću u srijedu je uručena Nagrada Zavoda za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU " Marko Fotez " - za knjigu " Dubinski rez ".
236. ili 237. - Umro je rimski car Dioklecijan, jedan od najžešćih progonitelja kršćana čija je najpoznatija žrtva bio biskup Dujam 1905. - Rodio se Josip Hamm, hrvatski slavist, jedan od osnivača Staroslavenskog instituta u Zagrebu. 1973. - Svemirska letjelica Pioneer 10 poslala je prve detaljne snimke Jupitera. 1976. - Umro je Marko Fotez, hrvatski redatelj i književnik, jedan je od osnivača " Dubrovačkih ljetnih igara ".
Nagradu " Marko Fotez " za razdoblje od 2008. do 2011. Gašparoviću je uručio akademik i predsjednik komisije za dodjelu nagrade Boris Senker.
Redateljski su pak najaktivniji mlađi redatelji Ferdo Delak, Kalman Mesarić, Marko Fotez, a od starih najaktivniji je Hinko Nučić koji prema Benešićevu mišljenju nisu dali režiranom komadu tona, što se danas od režisera traži [ 41 ].
Glumica Zoja Odak dobila je nagradu Ivo Tijardović za umjetnička ostvarenja i ukupan doprinos Hrvatskom narodnom kazalištu Split, inspicijentica Elza Tudor Gančević nagradu Ante Marušić Za doprinos Operi HNK Split u sezoni 2008/09. i 2009/10, glumac Ante Čedo Martinić nagradu Marko Fotez za umjetnička ostvarenja u Drami HNK Split u protekle dvije sezone, balerina Irina Čaban nagradu Ana Roje za umjetnička ostvarenja u Baletu HNK Split u istom periodu, a video-umjetnik Dan Oki dobitnik je nagrade Rudolf Bunk za najbolje umjetničko ostvarenje u oblikovanju scenskog rješenja u predstavama HNK Split u sezonama 2008/09 i 2009/10. Dan Hrvatskog narodnog kazališta Split slavi se od 2002. u spomen na 6. svibnja 1893. kada je svečano otvorena zdanje Obćinskog kazališta, današnja zgrada HNK Split.
Bienalnu nagradu naslova Marko Fotez za umjetničko ostvarenje u drami Ante Čedo Martinić, izuzev zbog poticanja njegovih blistavih glumačkih kreacija, dobija i zbog značenja i bremenitosti imena velikoga kazališnog čovjeka Marka Foteza: osobe koja je od zaborava otrgnula zaboravljenu Držićevu komediju Dundo Maroje te je vrhunskom scenskom obradom vratila u naš kazališni život, osobe koja je osnivač Dubrovačkih ljetnih igara, osobe koja je prva za scenu priredila Marulićevu Juditu.
Prvi urednik Osječke pozornice bio je Marko Fotez, a od druge godine Anđelko Štimac.
Zanimljivo je da na kazališnoj cedulji praizvedbe Kamenika nije navedeno ime libretiste, a da na strojopisnom primjerku libreta koji se čuva u HNK u Zagrebu stoji da su libreto napisali Marko Fotez i Rikard Nikolić.
Nagrada Ivo Tijardović posthumno je dodijeljena Anti Čedi Martiniću, nagradu Ante Marušić dobio je Domagoj Dorotić, nagradu Marko Fotez Ksenija Prohaska, nagradu koja nosi ime Ane Roje dobio je Artem Zhusov, a Vesna Režić dobila je nagradu Rudolf Bunk.
Nagrada Marko Fotez nosi ime uglednoga hrvatskog književnika, redatelja, teatrologa i kazališnog ravnatelja, a utemeljena je 1980. godine. (Hina)
Krajem svibnja 1946. imenovana je prva stalna uprava kazališta: Dr. Đuro Rošić, intendant Ferdinand Pomykalo, glavni tajnik Riccardo Moresco, zamjenik intendanta Boris Papandopulo, direktor Opere dr. Marko Fotez, dorektor Hrvatske drame Tullio Fonda, direktor Talijanske drame Josip Pomykalo, tajnik Opere Osvaldo Ramous, tajnik Talijanske drame
1976. umro je Marko Fotez, hrvatski kazališni redatelj i književnik.
Ovo " kapitalno djelo hrvatske dramske baštine " napisano 1800. godine, koje je palo u zaborav sve dok ga nije iznova na scenu 1966. postavio čuveni Marko Fotez, " napisano realističnim stilom, predstavlja mješavinu tragedije i komedije, sirovosti i talijanske profinjenosti ", grubosti i " onog nečeg " što se još uvijek zove ljubav ".
Na skupu o Krleži (1980) prvi se put i dodijelila »Nagrada Marko Fotez«, nazvana po jednom, tada već nažalost mrtvom, utemeljitelju skupa, nagrada namijenjena istraživanju hrvatske dramskokazališne baštine.
Ono što je u " Kati Kapuralici " najdojmljivije je jezik, koji " kao da je magnetofonski sniman govor u sobama, krčmama i na trgovima " (Marko Fotez).
Ipak u svom profesionalnom radu i javnom djelovanju on nije spominjao te obiteljske veze sve do nadahnuto napisane autobiografske knjige Na rubu potkove (2006) za koju je nagrađen Nagradom grada Zagreba 2007. Čak se i knjiga Gavella Književnost i kazalište (1983, za koju je godinu dana kasnije dobio kvadrijenalnu teatrološku nagradu Marko Fotez) čuva osobne note.
U svom oduševljenju za ovaj tekst Marko Fotez je rekao: U našoj ' starijoj ' literaturi, u nizu srednjovjekovnih svetaca i mučenika, renesansnih prototipova strasti i poroka, lakrdijaških maski komedije dell ' arte, šablonskih figura molijeresknih i goldonijanskih, pa i izvjesnih vojnovićevskih idealizacija - možda i nema mnogo tako nama danas suvremenih likova kao u ovom Stullijevom Ecce homo god. 1800. "
Nova, mlada generacija studenata zagrebačke ADU prolazila je tu kroz dubrovački teatarski kairos: od Tirene prikazane onako kako su je igrali Marko Fotez i Branko Gavella 1950 - ih, preko Venere i Adona, koje Juvančić postavlja u hipijevskom duhu i stilu 1970 - ih i vlastitih iskustava s Držićem, ali i iskustava Ivice Boban s predstavom Play Držić 1978, do Novele od Stanca u suvremenim interpretacijama današnjih vremena, koja u Držiću otkrivaju i brojna pitanja nimalo humornih značajki.
Riječ je o kapitalnom djelu hrvatske dramske baštine napisanom 1800. godine koje je gotovo palo u zaborav, dok 1966. godine nije bilo ponovno otkriveno, kada ga je na scenu postavio legendarni Marko Fotez.
U svibnju 2010. Ante Čedo Martinić dobio je nagradu Marko Fotez za najbolje umjetničko ostvarenje u Drami Hrvatskog narodnog kazališta Split, u sezoni 2008/09. i 2009/10. Od 2010. pa do smrti obavljao je dužnost ravnatelja Drame Hrvatskog narodnog kazališta Split.
Postoji samo Nagrada Marko Fotez koja se dodjeljuje svake četvrte godine, ali je ograničena područjem (nagrađuje teatrologijsko istraživanje hrvatske drame i kazališta), a Nagrada Petar Brečić nije dodijeljena već dvije godine i na rubu je zamiranja.
Darku Gašparoviću uručena nagrada ' Marko Fotez '
Od 1945. godine, kada redatelj Marko Fotez počinje izlaziti s njim na brojne europske pozornice, pa do skore 2008. godine, kada ćemo s gordošću proslaviti 500 - godišnjicu rođenja Držićeva, njegov Dundo Maroje prikazan je u više od 20 država svijeta.
Rubrika Nagrade tradicionalno prenosi obrazloženja Nagrada Vladimir Nazor na području kazališta za životno djelo (Vladimir Gerić) i godišnju nagradu (Mladena Gavran), nagrada Mila Dimitrijević HNK u Zagrebu (Branka Cvitković i Siniša Popović), nagrada Ivo Tijardović i Marko Fotez HNK Split (Zoja Odak i Ante Čedo Martinić) te nagrade Fabijan Šovagović HDFR (Ana Karić).
Igrajući male i beznačajne ljude Ilija Zovko osvojio je brojne nagrade poput Nagrade Marul, Nagrade hrvatskog glumišta, Nagrade Ivo Serdar i Nagrade Marko Fotez.
Tako nagrada za najbolje umjetničko ostvarenje u bilo kojem kazališnom žanru i svekoliki rad i doprinos u HNK Split nosi ime Ive Tijardovića i dodijeljena je posthumno Anti Čedi Martiniću, nagrada za najbolje umjetničko ostvarenje u Operi HNK Split nosi ime Ante Marušića i pripala je Domagoju Dorotiću, nagrada Marko Fotez dodijeljuje se za najbolje umjetničko ostvarenje u Drami HNK Split i uručena je Kseniji Prohaski.
Hamlet Williama Shakespearea na Lovrjencu bio je još jedna posveta i to samim Igrama (1952. kada dr. Marko Fotez postavlja prvog Hamleta na Lovrjencu, Igre postaju svjetski relevantan festival).
Spiritus movens grupe zaljubljenika koji su osnovali Festival, Marko Fotez, već 1952. godine postavlja Hamleta na Tvrđavu Lovrjenac, koja ubrzo postaje poznata u svijetu kao idealan scenski prostor za ovu predstavu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com