Doslađivanje mošta i masulja treba obaviti u nekoliko navrata (obroka).
Doslađivanje mošta i masulja treba obaviti u nekoliko navrata (obroka).
se u [ [ Hrvatska Republici Hrvatskoj ] ] (u skladu [ http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/305807.html Zakona o vinu, NN 96/2003. ]) pojmovno određuje kao poljoprivredno prehrambeni proizvod, dobiven potpunim ili djelomičnim [ [ alkoholno vrenje alkoholnim vrenjem ] ] [ [ masulj masulja ] ] ili [ [ mošt mošta ] ], od svježeg i za preradbu u vino pogodnoga [ [ grožđe grožđa ] ]. br > Pogodnim grožđem za proizvodnju vina podrazumijeva se zdrav, zreo, prezreo, prosušen ili prirodno smrznut plod vinove loze priznatih sorata vinove loze, vrste [ [ Vitis vinifera L. ] ] ili njenih križanaca s drugim vrstama roda [ [ Vitis ] ] namijenjenih proizvodnji vina ili drugih proizvoda od grožđa i vina s tim da je u soku takva grožđa sadržaj [ [ šećer šećera ] ] najmanje 64 [ [ Oechsleova moštna vaga Oe ] ] (što odgovara količini od 133 g/l). br > Vina u užem smislu se razvrstavaju u [ [ mirna vina mirna ] ], [ [ pjenušavo vino pjenušava ] ], [ [ biser vino biser ] ] i [ [ gazirano vino gazirana ] ], a [ [ specijalna vina ] ] u [ [ desertna vina desertna ] ], [ [ aromatizirana vina aromatizirana ] ] i [ [ likersko vino likerska ] ].
Destilacijom vina i drugih prevrelih sirovina od grožđa (dropa, taloga, masulja), kao višekomponentnih tvari dobije se vinski destilat (odnosno rakija ili pak vinski alkohol) koji sadrži neke sastojke osnovne sirovine (vina), ali i mnoge druge koje nastaju u tijeku zagrijavanja i destilacije.
2. Vodoravni mehanički tijesci Vodoravni mehanički tijesci sastoje se od ovih dijelova: koša, uređaja za rastresanje (obruči i lanci), navojnice po kojoj se kreću ploče, elektromotora, uređaja za komandu programatora, otvora za prijem masulja i kade ispod tijeska za prijem mošta.
Pritom se razviju i octene bakterije, pa u podrum umjesto zdravog masulja stigne dobra sirovina za ocat.
U proizvodnji bijelog vina mošt ne smije vriti (fermentirati) zajedno s kominom, komina se što prije mora odijeliti cijeđenjem ili prešanjem, a sam mošt, po dodatku sumpor dioksida (vinobrana), sumpori se dodatkom 10 g vinobrana na 100 litara masulja, zatim se mošt ostavi da se istaloži tek nakon toga prepušta se alkoholnom vrenju.
Koriste se ostaci od prešanja grožđa, grožđanog masulja, takozvana dropa ili pajca, a kotlovi su u punom pogonu.
Da bismo povećali količinu alkohola za jedan posto, moramo na sto litara masulja od kupina dodati 1,7 kg šećera, a želimo li dobiti kupinovo vino s 10 - 11 posto alkohola, moramo mu dodati 15 kilograma šećera na sto litara masulja.
Zatim mu dodamo sto grama selekcioniranog vinskog kvasca i pet grama kalijevog metabisufita - Vinobrana - na sto litara masulja.
Te su kace namijenjene vrenju crnog grožđa-masulja ili za čuvanje vina.
je vrst specijalnoga vina što se proizvodi vrenjem masulja ili soka (mošta), uz dodatak ugušćenog mošta, alkoholiziranog mošta (odn. mistele), vinskoga destilata ili vinskoga alkohola (rafinade).
U područjima s dugom tradicijom proizvodnje takvih voćnih vina (a to su kontinentalna područja i poglavito Njemačka), visok sadržaj kiseline smanjuje se razvodnjavanjem, a sadržaj šećera povećava došećeravanjem, što je u RH [ [ ZOV Zakonom o vinu ] ] kojim se uređuje i proizvodnja i promet voćnih vina (NN RH br. 96/2003, članak 60, stavak 1) zabranjeno. br > [ [ destilacija Destilacijom ] ] prevrelog soka (vina od jabuke) ili prevrelog masulja jabuke, proizvodi se [ [ rakije od voćne komine rakija od jabuke ] ]. br > Vidi: [ [ rakija od voćne komine ] ], [ [ Calvados ] ]).
Iste će kazne biti i za one koji su patvorili, odnosno povećavali količinu masulja, mošta ili vina dodavanjem alkohola, vode, šećera, kiseline, vinskog taloga, koncentriranog mošta ili drugih tvari i sastojaka.
Slijedi prešanje masulja, odnosno komine, kod proizvodnje bijelih vina preša se neposredno iza muljanja - ruljanja grožđa, dok se kod proizvodnje crnih vina preša nakon burnog vrenja, prešati valja postupno, kako bi se omogućilo jednomjerno istjecanje tekućine, prvim prešanjem sva se tekućina ne istisne iz masulja, odnosno komine, pa je prešu potrebno otpustiti, masu promiješati i iznova postupno prešati.
Cuvée Blanc ima specifično djelovanje na grožđe za vrijeme maceracije masulja bijelog grožđa kao što je Sauvignon Blanc, Semillon, Chardonnaya i druge sorte u svrhu proizvodnje visokokvalitetnog bijelog vina bogatog na okusu i intenzivnije punoće.
Nakon muljanja - ruljanja grožđa pristupamo cijeđenju - tiještenju (prešanju) neprovrelog ili provrelog masulja.
Stara šljivovica je proizvod koji spada u kategoriju voćnih rakija, a dobiven je isključivo destilacijom prevrelog masulja šljive destiliranog na 60 75 % vol. alkohola tako da ima miris i okus destilirane sirovine.
Došećeravanje mošta, masulja i mladog vina u vrenju, odn. [ [ specijalna vina specijalnih ] ] i [ [ pjenušavo vino pjenušavih vina ] ] saharozom (repinim ili trskinim šećerom) je zakonski regulirano.
Svaki kilogram dodane saharoze (tzv. bijelog kristalnog šećera) povećat će zapreminu [ [ mošt mošta ] ] ili [ [ masulj masulja ] ] za 0,63 l.
Proizvedena od masulja svježih bobica grožđa, u sebi čuva snagu i osebujnost Benkovačkog kraja u kojem se susreću kontinentalna i mediteranska klima.
masulja, mošta, mošta u vrenju i mladog vina je dopušten, ali sve manje upotrebljavan postupak u vinarstvu, zato što su se i prohtjevi tržišta u tom pogledu kod nas izmijenili, pa se sve više daje prednost kiselkastijim vinima.
Vidi: dokiseljavanje masulja, mošta, mošta u vrenju i mladog vina.
Destilacija fermentiranog masulja provodi se tako da je alkoholna jakost od 60 - 75 % vol. kako bi destilat zadržao bogatstvo mirisa i okusa.
U Splitu se uvozi suvremeni francuski stroj za destilaciju dropa i masulja, što je značajan korak naprijed, jer se do tada destiliralo na dosta primitivan način, strojevima malih kapaciteta
Loza je proizvod koji spada u kategoriju rakije od grožđa, a dobiven je destilacijom prevrelog grožđanog masulja na 60 75 % vol. alkohola.
Kontinuirani uređaji imaju prednost zbog minimalnog izlaganja masulja zraku.
Nakon fermentacije koja se provodi do kraja (bez ostatka šećera), destilira se zajedno tekući i kruti sadržaj masulja na uređajima za destilaciju ili koloni za destilaciju na kojima je moguća destilacija krutog i tekućeg dijela masulja.
Godine 1819. uvozi se u Split suvremeni francuski stroj za destilaciju dropa i masulja za proizvodnju rakije, što je značajan korak naprijed jer se do tada destiliralo na dosta primitivan način, na strojevima malih kapaciteta.
Kod stolnih vina i stolnih vina s k. z. p. pojačavanje se može obaviti i postupkom djelomičnog koncentriranja mošta na hladno (kriokoncentracijom) Najstariji i do sada još uvijek najzastupljeniji postupak pojačavanja, masulja i mošta je šaptalizacija, tj. dodatak saharoze.
Da bi se, dakle, i u iznimno nepovoljnim godištima iz nedovoljno slatkog grožđa moglo proizvesti vino s odgovarajućim sadržajem stvarnog alkohola, Ministarstvo polj. i šumarstva može na prijedlog Hrvatskog zavoda za v. i v. dopustiti proizvođaču pojačavanje (masulja, mošta, mošta u vrenju i mladog vina u vrenju) sa saharozom (tzv. suhim postupkom tj. otapanjem saharoze u proizvodu koji je predmet pojačavanja), ili koncentriranim moštom, ili rektificiranim koncentriranim moštom u cilju povećanja prirodne volumne alkoholne jakosti pri čemu je povećanje volumne alkoholne jakosti ograničeno do najviše 2 % vol. (što odgovara količini od najviše 3,4 kg saharoze na 100 l mošta).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com