U Trstu se javlja već potkraj XIII.st., vjerojatno kao grana istoimene mlet. patricijske obitelji.
U Trstu se javlja već potkraj XIII.st., vjerojatno kao grana istoimene mlet. patricijske obitelji.
Finida (mlet. fineda, od srednjovj. lat. finita: granica), nekadašnji naziv za rubni dio općinskoga područja, koji se do danas zadržao kao čest istar. toponim (Finida).
Brenta, mlet. kapacitetna i transportna mjera za tekućine (vino, ulje).
Grčka pravoslavna zajednica u Puli, potomci doseljenika s ratom ugroženih grč. područja pod mlet. upravom u XVI. i XVII.st.
Migracije stanovnika iz Grčke i s grč. otoka prema Veneciji i istočnojadranskim pokrajinama pod mlet. upravom bile su posljedicom temeljitih poremećaja društvenih, gosp., vojnih i dr. prilika nakon gubitka mlet. posjeda i širenja osmanlijske vlasti na Sredozemlju.
Caterina (1454 1510), supruga ciparskoga kralja, ostala je udovica 1473. te se pokušala osloboditi mlet. kontrole, u čemu nije uspjela.
Naziv je, međutim, dobio po gradiću Campoformido (mlet.
Na širem području Valture velik je broj arheol. nalazišta: Kostanjica, ruševine rimske ladanjske vile i paljevinski grobovi u blizini Ušićevih Dvora, nalazi ant. arhitekture u šumi Magran, u okolici Strmotića i dr. Naselje je osnovano u XVII. st. za doseljenike iz Dalmacije, kojima je 1647. rašporski kapetan dodijelio zemljište mlet. obitelji Barbarigo.
Cortelazzo), izbjegavaju franc./prov. posredovanja: " Preko tal. (mlet.) madiere od lat. materies u prov. madier ".
U mlet. doba bio je podčinjen Sovinjaku.
Od tal. beccaio = beccare, mlet. becher, bicher sílat, (u Dalmaciji) beccarius (ali bekar i bıkar mogu biti i posudenice ne iz mletačkoga, gdje je - arius > - er, nego iz bëko 135 belëca dalmato-romanskoga), izvedenica od beccus »jarac«
U njegovu sjev. dijelu između genovske i mlet. mornarice vodila se 9. V. 1379. pom. bitka, u kojoj su Mlečani bili poraženi.
R. zatječe prostor Istre podijeljen na mlet. i austr. dio što se odražava i u rasprostranjenosti stilskih oblika.
Do XVIII.st. bio je važna točka u mlet. dijelu Istre, između ostaloga i zbog nadzora nad Motovunskom šumom.
Osobno je predao 1628. u Rimu izvještaj o stanju u Pićanskoj biskupiji, opisavši teške materijalne i vjerske posljedice uzrokovane višegodišnjim ratovanjem Austrijske Carevine i Mletačke Republike: broj odraslih stanovnika smanjio se na tri tisuće, osjećalo se pomanjkanje klera, sve su župe bile na austr. području, osim Grimalde, koja je bila u sastavu mlet.
Njegov istoimeni sin 1150. sa svojom je flotom napao Pulu, nakon što je grad odbio vjernost i pokušao se osloboditi mlet. vlasti.
Mnogobrojni su članovi obitelji u Istri imali različite posjede te obnašali važne službe: Marco (XIV. st.), sutlovrečki podestat; Giovanni (XV. st.), koparski podestat; Giovanni (XV. st.), novigradski biskup; Lodovico (XV. st.), rovinjski podestat; Lorenzo (XVI. st.), motovunski podestat; Alvise (XVI. st.), koparski podestat i kapetan; Daniele (XVI. st.), mlet. sindik, obilazio je Istru i popisivao pučanstvo; Angelo/Anzolo (XVII. st.), koparski podestat i kapetan; Vincenzo (XVIII. st.), mlet. poslanik za šume (Deputato ai Boschi), sastavio je Katastik šuma u Istri (1775); rašporski kapetani Jacopo (1436), Filippo (1687 89) i Antonio (1735 36); puljski knezovi Marco (1344 45), Andrea (1347 48), Pietro (1427 28), Alvise (1453 54), Alvise (1534), Bernardo (1535 36), Alvise (1540) i Vettor (1598), knezovi-providuri Giacomo (1682 83), Tomaso (1700 01), Pietro (1742 43) i Antonio (1784 85).
A nđ a g a moli nek a on prihv a ti u log u H a mlet a koj u m u je u čitelj n a mijenio, jer će se t a ko, b u d u ći d a će on a gl u miti Ofelij u, moći ćešće i d u že viđ a ti.
Poslije toga u više su navrata mlet. vlasti bez uspjeha naseljavale nove stanovnike, a područje je 1647. dodijeljeno novim doseljenicima koji su se naselili u Valturu.
XVII.st.); Giovanni Nicolò, 1610. književnik te mlet. i franc. kavaljer; u Dvigradu su rektorima bili Girolamo (1696) i Rocc Antonio (1737); Antonio, kondotjer u Dalmaciji i kapetan u Labinu (1726); Marcello (? oko 1780), konjanički kapetan, sin Giacoma iz Buzeta; Giuseppe (1704 74), književnik, pjesnik (spjev La Selva) i providur za granice, bliski suradnik erudita Apostola Zena; Francesco (XVIII.st.), gospodar Saleža; Madonna Paula, supruga messera Orazija, stanovnica Motovuna, koja se bavila vradžbinama; Girolamo (15. VI. 1720 30. III. 1812), arheolog, erudit i filolog, predsjednik koparske Accademije dei Risorti i član akademija u Urbinu, Rovigu, Bellunu, Gorici, Padovi i Kölnu, koparski gradonačelnik, autor više djela (Lettera intorno alle antiche e moderne accademie di Capodistria, 1760; Considerazioni apologetiche di un accademico romano-sonziaco e giustinopolitano sopra un saggio di storia della città di Parenzo, 1789), rođak i bliski suradnik G.
U doba mlet. uprave podestata je dijelio sa susjednim Labinom.
Otada je najizloženija mlet. utvrda na ist. obali Istre, koja je teško stradala u mletačko-austrijskim sukobima (posebice 1599., kada su ga razrušili uskoci i u vrijeme Uskočkoga rata).
Nakon pada Venecije (1797) slijedio je polit. sudbinu mlet. dijela Istre, pa mu se na vlasti izmjenjuju Francuska i Austrija.
Selo je nastalo oko XVI.st., kad su na to mjesto naseljeni novi stanovnici u sklopu mlet. programa smještaja izbjeglica pred Osmanlijama iz Dalmacije, i nema starijih tragova naselja.
U pov. pozadini naziva jest činjenica da su Rimljani za Julijevaca (gens Julia) svojoj vlasti podvrgnuli prostor južno od Julijskih Alpa, te pozivanje na stare mlet. istočnojadranske posjede, čime se naglašavalo zanimanje Kraljevine Italije za to područje (iredentizam).
Danaska već nijedan nima drvenu makinu za mlet, a ja san još kot otrok š njun mlel.
Dio Istre koji je priznavao suverenitet mlet. dužda bio je jače zahvaćen promjenama koje su njem. trgovci donosili u Trst.
Slabijem prodoru reformacije u dio Istre pod bečkom krunom pridonijelo je oštro protivljenje Habsburgovaca luteranskim idejama, za razliku od mlet. vlasti, koja je prema novim strujanjima bila tolerantna.
Prodor luteranskih ideja u Istru pod mlet. vlašću zabilježen je dosta rano.
Tko se nije želio pokoriti, morao je ostaviti sve mlet. zemlje i vode i bio je javno izopćen iz Crkve.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com