Svećenik lista po molitveniku sa spiskom grijeha.
Svećenik lista po molitveniku sa spiskom grijeha.
U tom molitveniku on nalazi onu pučku pobožnost koju ne nalazi u časoslovu: nalazi križni put iz kojega uči kako svoje patnje, svoj križ nositi s vjerom, nadom i ljubavlju.
S vjerom, ufanjem i ljubavlju proživljavao je on stradanja svoga naroda i u prošlom ratu, listajući po molitveniku i tražeći molitve koje je i tako već napamet znao.
Molitve su se govorile i čitale ne po molitveniku, već iz srca; molitva je bila plamena i svojim rečima.
U te malobrojne spada Sanja Cvetnić sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta, koja je svojim izvanrednim predavanjem o ikonografiji Vanitasa i Akademijinom dubrovačkom molitveniku predstavila dva, u našoj sredini rana ikonografska prikaza smrti (lubanja, poprsje kostura) u minijaturama.
Ilustrirao je postaje u molitveniku pisan ikavicom bunjevačkih Hrvata, a iz čije će se prodaje sufinancirati obnova tih križeva. [ 6 ]
Petnaest molitava sv. Brigite na čast Muke i Rana Isusovih objavljeno je u više izdanja, pa i u molitveniku...
Litanije se nalaze u molitveniku« Raj duše »što ga je Katarina Zrinski, žena Nikole Šubića Zrinskog, dala tiskati 1560. u Padovi.
Idejni je začetnik prvog arheološkog muzeja u B. i H., onog na Humcu, a najpoznatiji je po svom Molitveniku koji je postao najpopularnija knjiga ovog dijela kršćanskog svijeta ponavljana u velikom broju izdanja.
Pjesma je prvi put objavljena u Šibeniku 1930. u molitveniku Vjenčić molitava Gospi Sinjskoj.
Pored molitava koje se nalaze u molitveniku i redovno se čitaju u određeno doba dana, Crkva Kristova blagoslivlja svojim vjernicima da sve svoje molitve mogu nadopuniti ili zamijeniti kratkim molitvama koje se više puta učestalo i sabrano ponavljaju.
Molitva je prevedena na suvremeni hrvatski jezik iz rije? ke? akavice prema molitveniku o.
4. Tako što ćemo u svojemu molitveniku drža ti sliku svetoga Mihaela i što ćemo mu, svaki put kada je vidimo, reći: »Sveti Mihaele Arkanđelu, ljubim te.«
Većina molitava u molitveniku mladima će biti nove i zato je preporučljivo prvi puta polako primiti i izmoliti sve molitve, a zatim odabrati ona najdraže i s njima obogaćivati svoje dnevne molitve, kao i neke molitvene susrete ili druženja.
U molitveniku Rajska vrata jasno nam govori što je važno i uvijek aktualno: Svi trebamo gorjeti od ljubavi prema Isusu...
Individualnost je ljuska osobnog života, piše u svom u klasičnom molitveniku Moje najbolje za njegovu preuzvišenost Oswald Chambers. Individualnost to su puki laktovi, ona odvaja i izolira...
Stoga ne čudi što su autorice iz tog doba, redovito časne sestre poput Marie Ormani, autorice autoportreta na molitveniku iz 1453. godine, inače kćeri slikara Paola Ucceli-ja te udovice Isabelle d ' Este iz Mantove.
Pomaže nam ispit savjesti, pitanja koja su napisana u molitveniku ili Božje i Crkvene zapovjedi.
Prvi tiskani Gospin plač u slavonskoj književnosti, Plač Blažene Divice Marije, objavljen je 1726. u Budimu u molitveniku Cvitak pokornih.
Tekstovi većine napjeva objavljeni su Vincu, pjesmarici i molitveniku, izdanom prvi puta 1827. godine.
Posvetne slike nastale su iz malih nabožnih sličica što su se još od 14. stoljeća nosile u molitveniku.
U molitveniku piše tako i tako, majka i otac su me poučili tako, na vjeronauku se govorilo ovako.
Tako, preporučujem da vjernik koji pohodi tradicionalnu Misu pogleda hrvatski Red Mise u kakvom starijem molitveniku ili na internetu [ 1 ] (nema toga puno, lako se može isprintati), i moći će ovu prekrasnu Misu pratiti po prilici kao i naše bake i djedovi koji također nisu bili neki govornici latiniskog.
DON ANTE: Ime Sveta Mati Slobode je uzeto iz trsatskih litanija, koje se nalaze u molitveniku Raj duše što ga je Katarina Zrinski, žena Nikole Šubića Zrinskoga, dala tiskati 1560. u Padovi.
Pored molitаvа koje se nаlаze u molitveniku i redovno se čitаju u određeno dobа dаnа, Crkvа Hristovа blаgosiljа svojim vjernicimа dа sve svoje molitve mogu nаdopuniti ili zаmjeniti krаtkim molitvаmа koje se više putа učestаlo i sаbrаno ponаvljаju.
Najstariji oblici glagoljskog pisma sačuvani su u kanonskim knjigama starosl. jezika: u Kijevskim listićima, u Zoografskom, Marijanskom i Assemanijevu evanđelistaru, u Sinajskom psaltiru i molitveniku i Kločevu glagoljašu.
Dakle, kako provoditi takvu jednu molitvu koje nema niti u jednom molitveniku i o kojoj ne postoji pisani trag?
Naime, to je zgodna stvar ako čovjek želi preispitati svoju savjest, ali to imate danas u svakom molitveniku te ne vidim neku pretjeranu revoluciju na tom polju.
Godinama kasnije pročitala sam i našla u molitveniku jednog Sveca, kojeg jako štujem naime Svetog Josipa Marija Escriva de Balager sličnu molitvu, koju me naučila Presveta Djevica.
Riječ je o dubrovačkom molitveniku " Od blažene gospođe ofičje " s pridruženih " Petnaest molitava Svete Brigite " odštampanim u Veneciji 1512. Osim na dubrovačkom molitveniku ćirilicu možemo vidjeti i na epigrafskim spomenicima, statutima i književnim djelima.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com