Monkodonja, gradina, arheol. nalazište 5 km istočno od Rovinja.
Monkodonja, gradina, arheol. nalazište 5 km istočno od Rovinja.
Stambeni objekti, pretežno četvrtasta tlocrta (Monkodonja, Kas, Mažin kraj Bala), ugl. su građeni u kombinaciji kamena i drva.
U srednje se b. d. intenzivira izgradnja gradina (Gradina na Brijunima, Monkodonja kraj Rovinja).
Iz te faze poznato je samo nekoliko brončanih predmeta bodež iz Pirana i nekoliko sjekira uzdignutih rubova (Monkodonja, Čubani) na kojima se zapažaju utjecaji ist.
Akademikova potraga za idealnim gradom počinje od analiza pralika gradova, primjerice iz sredine drugoga milenija staroga doba na lokaciji gradine Monkodonja, pet kilometara sjeverno od Rovinja, a to je samo jedna od 400 takvih gradina koliko se procjenjuje da ih je bilo na području cijele Istre.
Na brdu Monkodonja sjeverno od Rovinja istraživanja su počela 1997. godine na poticaj i uz potporu Slobodnog instituta iz Berlina, Arheološkog muzeja Istre iz Pule i Zavičajnog muzeja Rovinj.
Dugački obrambeni zid utvrđenja (akropole) Monkodonja u Istri iz 2. tisućljeća prije nove ere također se dijelom odlikuje suhozidnom megalitskom gradnjom. (izvor: wikimedia.org)
Oko 5 km od Rovinja u smjeru Bala, na brežuljku, smjestila se gradina Monkodonja.
Monkodonja je samo jedna od 350 gradina koliko se procjenjuje da ih je bilo na području cijele Istre, dok je u samoj Rovinjštini bilo pedesetak gradina.
Naziv Monkodonja na lokalnom talijanskom dijalektu znači« brdo dunja ».
Već u prapovijesnom razdoblju istar. su gradine (Nazakcij, Monkodonja, Picugi) imale razrađen sustav gradskih vrata: u nepravilnom naizmjeničnom rasporedu kod gradina s više koncentričnih obrambenih zidova, odn. s tangencijalnim rasporedom kod jednostavnijih obrambenih sustava.
Monkodonja koja se nalazi 5 km od Rovinja bila je sljedeće odredište naših petaša. Gradina je bila opasana bedemima u tri dijela.Na akropoli su živjeli bogatiji stanovnici koji su imali kvalitetnije kuće od ostalih.Ispod akropole živjeli su i radili obrtnici.Kultna jama je dubine 50 m. u gradini je živjelo oko 1000 ljudi u razdoblju od 18. 12. st. p. n. e.
Naziv Monkodonja na lokalnom talijanskom dijalektu znači brdo dunja.
Monkodonja kraj Rovinja: samo u Istri zabilježeno je oko 350 gradina, pa je vjerojatno da se i broj tamošnjih tumulusa broji najmanje u stotinama. (izvor: megalithic.co.uk)
Danas su ostatci prapov. gradina registrirana, ubicirana ili djelomično istražena nalazišta (Monkodonja, Nezakcij, Gradina na Brijunima, Glavica kraj Loborike).
Prema veličini g. mogu biti promjera većeg od 100 m (Vintijan, Monkodonja, Vrčin, Gočan, Korona kraj Kringe), 50 do 100 m (Mrvazin, Prnjani, Morozula) i do 50 m (Bumberić ili Krug, Pricejak, Rompelak).
Na temelju ostataka stambenih objekata (Monkodonja, Kaz, Tondolon, Mažin) može se govoriti o pretežno četvrtastim objektima (veličine 4 m 6 m do 10 m 8 m) građenim u kombinaciji kamena i drvene građe.
Najizrazitija značajka brončanog i željeznog doba Istre gradinska su naselja; zabilježeno ih je više od 400, a najznačajnije su gradine iz ranijega razdoblja (brončano doba): Vrčin, Limska gradina Monkodonja i Karastak kraj Rovinja, Kaz (Cas) kraj Bala i Picugi.
U monografiji« Monkodonja »vide se najbolje odlike stručnoznanstvenog rada Klare Buršić-Matijašić pedantni studij keramičkih nalaza moderniziran statističkim vrednovanjem.
Među znanstvenim radovima treba prvenstveno istaknuti veliki katalog monografiju« Monkodonja », objavljenu 1998. Monografija je objava magistarskog rada, a uz nju je priređena i velika atraktivna izložba kojoj monografija služi kao katalog.
Posjetite uređeno arheološko nalazište Monkodonja-Mušego koje se nalazi na brdu udaljenom 5 km od Rovinja.
Bogata prapovijesna nalazišta (Šandalja, Romauldova spilja...) koja svjedoče o naseljavanju prvih stanovnika, histarske gradine iz brončanog razdoblja (Nesactium, Monkodonja...); antički rimski spomenici (amfiteatar Arena, Slavoluk Sergijevaca, Augustov hram, ostaci brojnih rimskih vila...); kompleks Eufrazijeve bazilike u Poreču iz 6. stoljeća, uvršten u UNESCO-ovu listu zaštićene kulturne baštine; druga vrijedna sakralna baština kao što su srednjovjekovne crkvice oslikane freskama (Sv. Barnabe u Vižinadi, Sv. Foške u Batvačima, Sv. Martina u Lovreču, Sv. Margarete pokraj Vodnjana), posebno čuveni dragulj srednjevjekovnog zidnog slikarstva Ples Mrtvaca u crkvici Sv. Marije na Škrilinah pokraj Berma, najveća istarska crkva Sv. Blaža u Vodnjanu sa zbirkom sakralne umjetnosti koja sadrži 730 djela i predmeta iz razdoblja 5. do 19. stoljeća i sačuvanim mumificiranim tijelima nekoliko svetaca; ostaci glagoljaškog utjecaja u srednjovjekovnoj umjetnosti i pismenosti; srednjovjekovni kašteli i utvrde u Dvigradu, Svetvinčentu, Pazinu, Puli, Momjanu, Pietra Pelosa pokraj Buzeta; povijesne gradske jezgre gradića u istarskoj unutrašnjosti i na obali; brojne austrijske fortifikacije iz 19. stoljeća u okolici Pule; talijanska arhitektura između dva svjetska rata sa rudarskim naseljem Rašom - zasebnom urbanističkom cjelinom; prepoznatljiva tradicionalna ruralna arhitektura sa suhozidima i kažunima - jedinstvenim kamenim poljskim kućicama kružnog oblika, tek su dio bogate kulturne baštine i obrisi ostataka osebujne prošlosti Terre Magice kako Istru, često, mnogi nazivaju.
Grad Rovinj financirao je probijanje puta prema Mušegu, arhitektonskom lokalitetu koji s obližnjim gradinskim naseljem Monkodonja čini cjelinu.
Ovom bi prigodom izdvojio: predstavljanje kataloga o deset godina istraživanja gradinskog naselja iz brončanog i željeznog doba Monkodonja i obližnjeg Mušega, predstavljanje knjige " Zbirka moderne umjetnosti Zavičajnog muzeja Grada Rovinja, autora kustosa te rovinjske ustanove, gospodina Daria Sošića, otvaranje trajne izložbe o povijesti vatrogastva na rovinjštini u sjedištu Javne vatrogasne postrojbe Rovinj te svečano obilježavanje 100. godišnjice izgradnje opjevane skalinade Monte Mulini.
Brojne su utvrde nastajale u razdoblju od 1800 - 1200 god. pr. Kr, pa tako i Monkodonja.
Monkodonja je raščlanjena na središnji prostor akropole koji je zauzimala aristokracija i vladajući sloj.Vidljivo je to po ostacima građevina, koje su u ovom dijelu nešto veće
Njegovom inicijativom, započela su brojna istraživanja, od najstarijeg paleolitika, što je rezultiralo otkrićem Šandalje, starijeg neolitika - Vižula kod Medulina i Vela Gromača kod Kavrana, srednjeg i mlađeg neolitika i eneolitika - Gromača na Velikom Brijunu i Gradina iznad Limskog zaljeva, brojnih brončanodobnih gradinskih naselja - Monkodonja i Karaštak kod Rovinja, sv. Petar - Tondolon kod Svetvinčenata, Kas kod Bala, Magornjak kod Peroja, Gradina na Velikom Brijunu, grobnih tumula - Maklavun i Žamljak kod Sošića, Krmedski Novi grad, te histarskih željeznodobnih žarnih nekropola - Kaštel iznad Dragonje i Pula.
Monkodonja jedna je od preko 350 gradina zabilježenih na području Istre.
Naime, tijekom prošle kalendarske godine istraživanja Arheološkog muzeja Istre na lokalitetu Monkodonja izdašnom je donacijom potpomogao Grad Rovinj, Grad Novigrad podržao gradnju muzeja, a, iako siromašna, općina Oprtalj već nekoliko godina podupire istraživanje jednog pećinskog lokaliteta na njihovom području.
Naselje Monkodonja nalazi se oko pet kilometara od Rovinja prema Balama, a otkriveno je 1953. godine, kada su izvedena i prva iskopavanja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com