U tim se podregijama od iste sorte, sangiovese, rade podosta različita, ali iznimno kvalitetna vina.
U tim se podregijama od iste sorte, sangiovese, rade podosta različita, ali iznimno kvalitetna vina.
Zato preferiram jeftinija i bolja talijanska vina: kao sto su npr Barolo, Sangiovese, Valpolicella, a kojih je nazalost tesko naci na policama nasih butiga.
Od sorata (imena kojih vrlo često nose i vina) najviše se uzgajaju (u Romagni): od bijelih albana i trebbiano romagnolo a od crnih sangiovese grosso i piccolo, te (u Emiliji) već spomenuti lambrusco, (pri čemu se misli na veći broj različitih sorata koje u svojem nazivu imaju zajedničku oznaku lambrusco), ali i velik broj drugih autohtonih (ancellotta) i uvezenih sorata.
Villa Antinori Rosso 2004/2005, Antinori, Toskana izvrsno restoransko vino kiselina i voćnost sorte sangiovese, s naglašenom aromom višanja, jedan je od savršenijih partnera uz tunu ili govedinu s višnjama, a može se složiti i s telećim fileom, pa čak i s puretinom.
Zasigurno jedan od glavnih krivaca izlaska Italije na svjetsko tržište vina i izniman uspjeh zaslužan je i Chianti, crno vino od domaće sorte sangiovese, najzasađenije sorte u Italiji, koja je uvelike zadužila kako Toskanu tako i Italiju uopće.
60 % Sangiovese, 20 % Cab sauv, 15 % Merlot i 5 % Syrah.
Za razliku od supertoskanaca koji su idealan statusni simbol raspamećenih turista u Bora Bori ili Las Vegasu, ovaj Chianti odiše izvornim i autentičnim doživljajem Toskanske kulture koju samo Sangiovese može pružiti.
Sada se uz sangiovese kao bazu od 80 100 % mogu koristiti i druge isključivo crne sorte (od 2006. godine zabranjeno je miješanje sa bijelim sortama trebbiano i malvasia), i to ukupno do 20 % u različitim međusobnim omjerima a najčešće su to domaće sorte canaiolo nero, colorino, cilegiolo, ali i već spomenute francuske sorte cabernet sauvignon, cabernet franc i merlot.
U pravilu, crno stolno vino koje se proizvodi iz grožđa sangiovese grosso (75 - 90 %), canaiolo (5 - 10 %), trebbiano toscano i malvasia del Chianti, koju zovu i malvasia bianca lunga (zajedno do 5 %), a ostalih sorata najviše do 10 %.
Nakon toga, dopuštena je uporaba samo crnih kultivara (sangiovese grosso i canaiolo, s tim da ranije korišteno bijelo grožđe zamjenjuje crno.
Bijela i crna vina iz provincije Perugia (npr. colli del Trasimeno i Torgiano) i najpoznatije bijelo vino iz provincije Terni (Orvieto) proizvode se iz sorata trebbiano toscano, malvasia toscana, sangiovese, sagrantino i dr.
Bila je to mješavina lokalnih crvenih sorata sangiovese i canaiolo te bijelih trebbiano i malvasia toscana, koja nema veze s istarskom malvazijom.
Takvi su chiantiji i danas prosječna vina od toskanske sorte sangiovese.
U Tignanellu dominira autohtona sorta sangiovese, od koje se radi i chianti, a začinjen je s cabernet sauvignonom i cabernet francom. Fina dama Solaia ima najviše cabernet sauvignona i cabernet franca, a najmanje sangiovesea.
Vino Badia a Passignano je isključivo sangiovese.
Izlaganje o kultivarima i vinima u Grčkoj ne bi bilo potpuno kada ne bi spomenuli da se uz autohtone (od kojih u ovom prikazu zasigurno nisu sve navedene) uspješno uzgajaju i uvezene sorte, od kojih spomenimo bar one najvažnije, a to su od bijelih chardonnay, rizling rajnski, sauvignon bijeli, semillon, ugni blanc, viogniers, malvazija i dr., zatim od ružica moschofiler i traminac crveni, te od crnih cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot, mourvedre, sangiovese, pinot crni, syrah i dr. Vidi: Metaxsa
Rađeno je od sorte grožđa Sangiovese.
Sangiovese je jedna od najcjenjenijih i najraširenijih kultivara Italije.
Također su od sorte sangiovese, uz mali dodatak canaiola, trebbiana toscano i malvasia del Chianti. 2005. godine ukinuta je uporaba bijelih sorti trebbiano toscano i malvasia del Chianti.
Sorta: 60 % sangiovese, 40 % cabernet, merlot syrah
Zbog toga se od 1987. Antinorijeva Santa Cristina odrekla oznake Chianti Classico, a od 1994. berbe joj se, kako bi autohtoni sangiovese dodatno dobio na voćnosti i mekoći, dodaje i 10 % merlota.
U gradiću Greve koji ima 12.000 stanovnika više od 7000 ljudi posjetilo je Festival Chiantija, glasovitog toskanskog crnjaka od sorte sangiovese.
Na primjer, takva su supertoskanska vina, inspirirana bordoškim sortama, ali se za njih koriste i autohtone sorte, kao što je Sangiovese.
Tu su zasađeni Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Merlot, Petit Verdot, Syrah i Cabernet Franc.
Ipak, upoznavanje s talijanskim vinima treba početi malo zapadnije, u Toskani i Piemonteu, s glasovitim crnim sortama sangiovese i nebbiolo.
Većina roze vina proizvodi se od crvenog grožđa, mada postoji mogućnost dobivanja i jednostavnim miješanjem crvenog i bijelog vina, a sorte koje se najčešće koriste za proizvodnju su pinot noir, syrah, grenache, merlot, malbec, game, cabernet sauvignon, tempranillo, sangiovese i zinfandel.
Preporučene lokacije su Al Sangiovese, Trattoria Serghei, zatim za vrijeme Italian Days Food Experience ili u sklopu Bluone Wine and Cooking ture po Italiji.
Sicilia ima devet provincija (Trapani, Palermo, Agrigento, Catania, Messina, Siracusa, Caltanissetta, Enna i Ragusa), u kojima se uzgaja velik broj sorata v. l. (među kojima s obzirom na vinogradarske površine valja spomenuti katarato bijeli obični i svijetli, zatim autohtone sorte carricante, nerello i zibibi, te i drugdje u Italiji i u vinogradarskom svijetu poznate sorte sangiovese, trebbiano, barbera, alicante bouschet itd.), te proizvodi uz bijela (npr.
Na kraju se nanosi noćna krema od Sangiovese grožđa iz toskanskog Chiantija obnavlja i dugotrajno njeguje kožu.
Primjerice, pišu svjetski i naši znalci, iako cijeli svijet gušta u ispijanju Chiantia ili Barola i Barbaresce (prva vina Italije s oznakama DOCG kao najviši stupanj zaštite i brendiranja), rijetko gdje na svijetu naći ćete vinograde posađene sortom Sangiovese (dominira u Chinatiu) ili Nebbiolo (Barola i Barbaresce).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com