Imao sam istetoviran hrvatski grb, slovo U u starohrvatskom pleteru iznad grba, a ispod samoga grba, anđela.
Imao sam istetoviran hrvatski grb, slovo U u starohrvatskom pleteru iznad grba, a ispod samoga grba, anđela.
Pritom ostaje nedvojbeno da žene i ovdje i sad nose i gaće i hlače i gaće kad znače hlače i gaće kad gaće u kontekstu teorija o starohrvatskom matrijarhalnom društvu znače da " žene nose gaće " i kad " nose gaće na šćapu " iako to češće rade muški, inače časni ljudi, but, (sh) it happens, što bi rekli naši stari i sve to glede i unatoč tvrdnji da Rvatice nose gaće tek odkad ih je (gaće) izumila drugarica Nada Dimić.
To što na starohrvatskom groblju nisu pronađeni ostaci crkvice
PREPORUKA ZA GODIŠNJAK - sadrži preko 50 vrlo zanimljivih tekstova o povijesti Zrinskog Pounja, kao središnjem starohrvatskom prostoru što ga srpski teroristi već 300 godina etnički čiste od hrvatskog domicilnog puka za svoju Zapadnu Srbiju (ili " RSK ") i ne odustaju ni danas.
To je na SH-jeziku (starohrvatskom) Belevarcsva nesanica u zoru.
Crkvica Sv. Križa nalazi se u Ninu, izgrađena je u IX. stoljeću u starohrvatskom predromaničkom slogu.
jergovic je bio i ostao fukara, ne u socijalnom smislu te bosanske rijeci koja sama po sebi ne nosi negativne konotacije, vec vise u starohrvatskom smislu rijeci, ShUFT
Sagrađena je prema nacrtu arhitekta Stjepana Podhorskog u starohrvatskom stilu, kao središnja građevina s kupolom.
Naime, ' ' Kijevo ' ' je supstantivirani pridjev, skraćeno od ' ' Kijevo selo ' ', što je u vezi sa starohrvatskom imenicom ' ' kij ' ' (bat, malj, čekić).
Mnogim koncilskim ocima put prema prihvaćanju tog prijedloga otvorila je oči činjenica da su Hrvati katolici i do tada imali bogoslužje na nelatinskom (staroslavenskom ili starohrvatskom) jeziku.
Naime, akademik Nikica Kolumbić (1930. 2009.) svojedobno je na poticaj Daniela Marušića sakupio hrvatske srednjovjekovne tekstove na starohrvatskom čakavskom jeziku, tekstove iz Osorsko-hvarske pjesmarice i tekstove Marka Marulića i na temelju tih je tekstovnih predložaka Boris Papandopulo skladao Osorski rekvijem (praizveden 24. srpnja 1977. godine na drugim OGV) i Osorski misterij (praizveden 10. srpnja 1979. godine na četvrtim OGV).
Homiliju je nakon pjevanja evanđelja na hrvatskom i starohrvatskom jeziku održao predsjednik Odbora HBK za mlade i pomoćni zagrebački biskup Mijo Gorski, koji je mladima poručio neka se ne daju zaslijepiti blještavilu svijeta, već neka svoje povjerenje daruju Kristu i njegovom evanđelju.
Posebno svečano ove nedjelje na blagdan Presvetog Trojstva bilo je u starohrvatskom kraljevskom gradu Ninu te Privlaci i Viru župama ninskog dekanata.
Kninska biskupija je bila biskupija u starohrvatskom kraljevstvu, a osnovana je 1040. godine.
Izrazio je zadovoljstvo i sreću što je mogao ovu misu služiti s vjernicima Plaškog i nadaleko poznatim pjevačkim zborom Bašćina koji gaji i čuva liturgiju na starohrvatskom.
Imala je apsidu i oltarnu pregradu u starohrvatskom pleteru iz X. - XI. stoljeća.
Crkva je izgrađena u predromaničkom starohrvatskom stilu, vjerojatno na prijelazu iz IX u X stoljeće.
Naime, ninski Organizacijski odbor kojeg su, uz začetnika ovog projekta, stručnog suradnika za animaciju i sport Grada Nina Marina Pijacu, još činile i Lucija Glavan, Lucija Pekić, Katarina Stulić, Kristijan Pijaca, Nino Glavan, Filip Lipotica, Dragutin Štulić i Šime Relja, potpomognuti poznatim ninskim DJ-om Venturom, od ranog je jutra dao truda da se svim sudionicima biciklijade prilikom dolaska na odredište na Obalu kneza Branimira, kao i boravak u ovom starohrvatskom kraljevskom gradu učini što ljepšim i ugodnijim.
U 9. st. u njemu uspostavljaju svoj državni suverenitet, a od 10. st. služe bogoslužje na vlastitom starohrvatskom jeziku.
I ove je godine tradicionalno u starohrvatskom kraljevskom gradu Ninu obilježen Dan narcisa-Međunarodni dan posvećen borbi protiv raka dojke i to pod geslom " Volim svoje zdravlje ".
Denzler je zamislio kapelicu kao spomenik novohrvatske arhitekture: izvana je slična prvim starohrvatskim crkvicama (Dalmacija), a unutrašnjost je bogata motivima prve kršćanske umjetnosti na tlu Hrvatske i u svim pojedinostima ističe osebujan hrvatski pleter na razne načine i to s ukrasima u starohrvatskom slogu.
Pronađene su brončane naušnice s jednom jagodom koje su bile omiljeni nakit Hrvatica od druge polovice 9. do 11. stoljeća, jedan srebrni prsten te pozlaćena brončana ogrlica kakva do danas nije pronađena niti u jednom starohrvatskom grobu.
U njoj su svećenici glagoljaši od najdavnijih vremena obavljali službu Božju na starohrvatskom crkvenom jeziku i već od 1596. godine ispisivali matice krštenih glagoljskim slovima, od kojih su neke do danas sačuvane.
Dvogodišnjim istraživanjima dobivene su potvrde prijašnjih pretpostavki o antičkom i ranosrednjovjekovnom starohrvatskom razdoblju.
Govoreći o bogatoj nakladničkoj djelatnosti, ravnatelj je najavio skoro predstavljanje 22. sveska muzejskoga glasila Diadore, 2. sveska publikacije Asseria te pripreme za tiskanje velike monografije Janka Beloševića o starohrvatskom groblju na Ždrijacu i knjige Pavuše Vežića " Zadar na pragu kršćanstva ".
Crkvica sv. Križa, poznata je i kao najmanja katedrala na svijetu, nalazi se pokraj župne crkve u starohrvatskom kraljevskom gradu Ninu.
Dio istaknutijih skulptura s uništenog groblja pohranio sam u tada privremenom Starohrvatskom muzeju, na zapadnoj obali (danas su na Lovrincu i u Arheološkom muzeju), a dio nadgrobnih spomenika i natpisa u Muzeju grada Splita, koliko je stalo u muzejskom dvorištu.
Zbog lokalizma mi se nije dalo čitat, tak i tak ne kužim dosta riječi ovdje npr zabeštimat, raskobečila i wtf znaci zatreskala je sa limunima... uglavnom zbog takvih stvari imam osjecaj ko da citam lektiru na starohrvatskom, zato sta i tam ne kuzim pol toga ni fraze koje govore.
Projekt je prvi put pokrenut u godini astronomije budući je povezan sa sunčevom svjetlosti i crkvom sv. Križa, starohrvatskom crkvom iz 9. st. koja je popularno nazvana najmanjom katedralom na svijetu.
Stoljećima je naime bogoslužje na Lošinju bilo na starohrvatskom jeziku.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com