Neke lijekove, a naročito one koji izazivaju širenje krvnih žila (vazodilatatori), ponekad je u dogovoru s liječnikom potrebno tijekom ljeta smanjiti.
Neke lijekove, a naročito one koji izazivaju širenje krvnih žila (vazodilatatori), ponekad je u dogovoru s liječnikom potrebno tijekom ljeta smanjiti.
Vazodilatatori, lijekovi koji djeluju na širenje krvnih žila u koju skupinu spada i nitroglicerin, ali i neki lijekovi za liječenje visokog krvnog tlaka, mogu također pogoršati stanje snižavajući krvni tlak, te dovesti do vrtoglavice, slabosti i općeg lošeg osjećanja.
Nadalje, EPA i DHA snizuju krvni tlak i djeluju kao vazodilatatori.
U antihipertenzive se ubrajaju brojne skupine lijekova: diuretici, blokatori adrenergičkih receptora (beta blokatori, periferni alfa-blokatori), blokatori kalcijevih kanala, vazodilatatori, inhibitori konvertaze angiotenzina (ACE inhibitori), blokatori AT1-receptora.
Lijekovi, kao što su diuretici, vazodilatatori i inotropni agensi, poboljšavaju kliničke znakove i simptome te hemodinamiku, ali nisu pokazali učinkovitost u smanjenju smrtnosti tijekom niza godina upotrebe u liječenju akutnog zatajivanja srca.
Neki iz ove skupine lijekova su i najpotentniji vazodilatatori (supstance koje šire krvne žile).
Nitratni lijekovi za liječenje bolesti srca Kombinacija vitamina C s nitroglicerinom, izosorbid dinitratom ili izosorbid mononitratom (vazodilatatori) sprječava razvoj tolerancije na te lijekove zbog koje ti lijekovi ne bi djelovali na pacijenta. [ 10 ]
Neke od njih djeluju kao antikoagulansi (protiv zgrušavanja krvi), druge ako analgetici (protiv bolova), sedativi (za smirenje), antidiuretici (protiv proliva), antihipertenzivi (protiv visokog krvnog pritiska), antipiretici (protiv visoke temperature), vazodilatatori (za širenje krvnih sudova), antitusici (protiv kašlja), antibiotici (protiv mikroba uzročnika bolesti) itd.
U liječenju je važno redovito čišćenje rane, kompresivna terapija (zavoj ili čarape), lokalna terapija (povidon iod, KMnO4 kupke, fiziološka otopina, enzimska terapija, različite obloge) peroralna terapija (antibiotici, antimikotici, periferni vazodilatatori, analgetici) i kirurška terapija.
Od simptomatske terapije dobar učinak imaju razni nespecifični lijekovi sa hipotoničnim osmotskim djelovanjem, diuretici, kortikosteroidi, vazodilatatori, vitamini B skupine, antiemetici i psihofarmaci.Svi ti lijekovi djeluju na posljedice vrtoglavice (mučnina, povraćanje, strah, nelagoda) a neki imaju i neželjene nuspojave (psihofarmaci).
Od lijekova preporučaju se vazodilatatori, beta-blokatori, ACE-inhibitori i antikoagulacijska terapija kod nekih skupina bolesnika.
Tu se mogu naći diuretici (lijekovi koji potiču mokrenje), vazodilatatori (lijekovi koji šire krvne žile), polivitaminski pripravci te lijekovi koji djeluju hipotonično, tj. navlače na sebe vodu iz labirinta.
Za liječenje hipertenzije koriste se slijedeće skupine koje jednim nazivom možemo nazvati antihipertenzivni lijekovi: antihipertenzivi u užem smislu riječi (alfa-blokatori, direktni vazodilatatori)
Koriste se vitamini, cerebralni vazodilatatori, te lijekovi protiv motornog nemira, popravljanje raspoloženja, sedativi.
Oni blokiraju živčane završetke na krvnim žilama i na taj način dovode do opuštanja i širenja krvnih žila. vazodilatatori.
VAZODILATATORI Vazodilatatori su lijekovi koji opuštaju mišiće krvnih žila te su uključeni u liječenje srčanih bolesti.
Najčešće su primjenjivani vazodilatatori derivati nitroglicerina (ISMN, Angised) i nitrati.
Osim diuretika, vrlo često se s beta blokatorima kombiniraju i vazodilatatori.
Vazodilatatori - Ovi lijekovi djeluju izravno na mišiće stijenki arterija te sprječavaju mišiće da se stisnu, a vaše arterije suze.
U liječenju se najčešče koriste sedativi, vazodilatatori (lijekovi koji šire krvne žile), vitamini te inhibitori acetil kolin esteraze - neurotransmitera koji služe prijenosu živčanog impulsa među moždanim stanicama.
Te su tvari vazodilatatori, što znači da šire krvne žile.
Glavni djelatni sastojci su mentol, aloe vera i L-arginin, tri tvari koje djeluju kao vazodilatatori, odnosno širitelji krvnih žila.
Postoje i mnogi drugi uzroci gubitaka svijesti kao što su kardiogeni (aritmije srca, bolesti srčanog mišića), metabolički (pad šećera u krvi) uslijed uzimanja nekih lijekova (vazodilatatori, diuretici), sinkope mogu nastati kod nekih neuroloških i psihijatrijskih bolesti.
Prostaglandini su snažni vazodilatatori, a povećavaju i permeabilnost kapilara.
U liječenju hipertenzije mogu se upotrijebiti sljedeće skupine lijekova, kao pojedinačni lijekovi ili u kombinacijama: diuretici, koji potiču izlučivanje tekućine iz organizma, beta-blokatori, koji djeluju na srčani mišić, blokatori kalcijevih kanala, koji povoljno utječu na srčani rad, vazodilatatori, inhibitori enzima angiotenzin konvertaze, antagonisti angiotenzinskih receptora, koji su novija generacija antihipertenziva. [ 2 ]
Nitrati djeluju na krvne žle kao izravni vazodilatatori odnosno uzrokuju širenje krvnih žila.
U krvnim žilama izazivaju vazodilataciju, pogotovo u koronarnim žilama, pa se stoga nazivaju vazodilatatori za liječenje bolesti srca ili nitrovazodilatatori.
U tu svrhu se koriste vazodilatatori, beta-blokatori i blokatori kalcijevih kanala.
Mehanizam djelovanja je takav da nitriti, nastali u našoj probavi iz nitrata soka cikle, djeluju kao potencijalni vazodilatatori, čime se šire krvne žile i postiže veći protok krvi, a smanjuje krvni tlak.
U liječenju i prevenciji ishemijskih bolesti koriste se beta-blokatori, vazodilatatori, blokatori kalcijevih kanala i hipolipemici.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com