U našim domovima jelo se za Badnjak: jabuke, bijeli luk, rezanci s orasima, rezanci s makom, lokšice (kolač od listova tijesta posutih makom), riba i ostala jela u kojima nije bilo ni životinjske masti ni ulja.
U našim domovima jelo se za Badnjak: jabuke, bijeli luk, rezanci s orasima, rezanci s makom, lokšice (kolač od listova tijesta posutih makom), riba i ostala jela u kojima nije bilo ni životinjske masti ni ulja.
Rabljena ulja i životinjske masti se također mogu koristiti za proizvodnju biodizela, nakon adekvatnog procesa pročišćavanja.
(2) Spaljivanje životinjskih proteina i životinjske masti obavlja se u prilagođenim pećima industrijskih objekata, u kojima se pri temperaturi 1200 1400 C potpuno unište životinjske poluprerađevine i deaktivira mogući uzročnik GSE-a.
2. specijalizirana vozila za prijevoz životinjskih proteina i životinjske masti, tako da je spriječeno rasipanje i kontaminacija okoliša,
Životinjske masti u većoj mjeri zamijeniti kvalitetnim biljnim uljima.
Ostale životinjske masti i ulja te njihove frakcije, neovisno jesu li rafinirani ili ne, ali kemijski nemodificirani.
1) Pri označavanju proizvoda iz članka 1. ovoga Pravilnika, osim podataka propisanih propisom iz članka 4. ovoga Pravilnika, obvezno je navođenje sljedećih podataka: naziv proizvoda propisan u Prilogu I. ovoga Pravilnika; ukupni maseni udio masti u trenutku proizvodnje, za proizvode iz Priloga I. ovoga Pravilnika; udio biljne, mliječne ili druge životinjske masti, po opadajućem redoslijedu udjela izraženih kao postotak ukupne mase u trenutku proizvodnje, za složene masti iz Priloga I. dijela C. ovoga Pravilnika; udio soli, čitko naveden u popisu sastojaka, za proizvode iz Priloga I. ovoga Pravilnika. 2) Iznimno od stavka 1. podstavka 1. ovoga članka, naziv proizvoda »minarin« ili »halvarin« može se upotrebljavati za proizvode iz Priloga I. dijela B. točke 3. ovoga Pravilnika. 3) Naziv proizvoda iz stavka 1. podstavka 1. ovoga članka može se upotrebljavati zajedno s jednim ili više izraza kako bi se označile biljne i/ili životinjske vrste od kojih proizvodi potječu ili predviđena upotreba proizvoda, sa drugim izrazima koji se odnose na način proizvodnje, te oznakama zemljopisnog podrijetla, ukoliko nisu u suprotnosti s drugim propisima, posebice Zakonom o oznakama izvornosti, oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama tradicionalnog ugleda poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (»Narodne novine« br. 84/08). 4) Izraz »biljni« može se upotrebljavati zajedno s nazivima iz Priloga I. dijela B. ovoga Pravilnika, za proizvode koji sadrže samo masti biljnog podrijetla, uz uvjet da udio masti životinjskog podrijetla ne prelazi 2 % ukupnog udjela masti.
Prekoračenje ukupnih masnoća pridonosi debljini (jer daju mnogo kalorija, 1 g = 9 kalorija, a bjelančevine i ugljikohidrati po 4 kalorije), uz posljedice navedene za prekomjerne životinjske masti.
3. Postani vegetarijanac, i balansiraj prehranu u svim bojama duge uključujući, kruh, mlijeko, gljive i med dakle gdje nema nigdje jaja, ribe niti ikakovog mesa ili životinjske masti
U istočnim i sjevernim krajevima (osim Međimurja) više se koriste životinjske masti, više se soli, a konzumira manje voća i povrća, češće se jedu kolači i rafinirani šećeri.
Životinjske masti koje su po kemijskom sastavu zasićene, izgaranjem u našem organizmu stvaraju tvari, koje ako se nakupljaju u suvišku, uvećavaju rizik pojave kardiovaskularnih oboljenja.
Kombinacija klora (kad je u vodi za piće) i životinjske masti (u hrani) rezultira aterosklerozom, srčanim udarima ili smrću. " Dr. N.
Nepoželjne namirnice su prvenstveno junk food, bijeli kruh, slatkiši, životinjske masti, konzervirano povrće, kava, alkohol, gazirani napitci, crveno meso, suhomesnati proizvodi te namirnice koje u znatnoj količini sadrže sol poput primjerice soljene ribe, ribe u ulju ili slane vrste sira s visokim udjelom masti.
U kombinaciji s lateks kondomima ne smiju se koristiti uljni lubrikanti u vidu petroleumskih masti, životinjske masti, maslinovog ulja itd.
Masti koje bi trebalo reducirati u prehrani jesu životinjske masti, maslac, margarini, vrhnje za kuhanje.
Visina pristojbi za službene kontrole u objektima za preradu jaja, pakirnim centrima za jaja, za preradu žaba i puževa, proizvodnju topljene životinjske masti i čvaraka, obrađenih želudaca, mjehura i crijeva, prerađene želatine i kolagena iz članka 4. točke 2. podtočke (d) ovoga Pravilnika, po toni ulazne sirovine odnosno hrane životinjskog podrijetla, iznosi 10,00 kn, ali ne manje od 50,00 kn mjesečno.
1 Proizvodi koji sadrže više od 13 % masti u suhoj tvari moraju biti označeni izrazom »bogato mastima«. 2 Naziv može biti dopunjen točnijim opisom vrste životinjske masti ovisno o podrijetlu ili proizvodnom procesu (mast, loj, mast iz kosti, itd.).
proizvodnju i pakiranje životinjske masti za prehranu.
Životinjske masti također su bitne za mačke, ne samo zbog energije koju daju nego su i vrijedni izvor masnih kiselina i vitamina topljivih u mastima.
postrojenja za rotogravuru u izdavaštvu, za površinsko čišćenje, za kemijsko čišćenje, premazivanje cestovnih vozila, vozačkih kabina, komercijalnih vozila i tračnih vozila (potrošnja otapala 15 t/god. ili više), za površinsku zaštitu žičanih navoja koja koriste premaze koji sadrže fenol, krezol ili ksilenol, za površinsku zaštitu žičanih navoja koja koriste druge premaze, za premazivanje ili tiskanje tekstila ili kože, za premazivanje kože, za impregnaciju drvenih površina koja koriste zaštitna sredstva koja sadrže otapalo, za proizvodnju drvenih i plastičnih laminata, za proizvodnju obuće, za proizvodnju ljepila, tinte, boje ili drugih premaza, ili zaštitnih sredstava za drvo ili građevine, za proizvodnju gumenih smjesa i proizvoda od gume, za ekstrakciju biljnog ulja i životinjske masti i rafinaciju biljnog ulja, za proizvodnju farmaceutskih proizvoda fugitivne i ukupne emisije se izračunavaju na sljedeći način:
Mineralni puder koji se uglavnom sastoji od mješavine galenita (ili malahita), sumpora i životinjske masti, a koristi se za šminkanje očiju.
Odmah da pređemo na stvar.Za kamen u bubregu, prvo ukinuti so i meso.Znači izmijeniti ishranu.Neki koji su se i oporavili jeli su mesa do 100 grama dnevno, ali kvalitetnog mesa.Izbaciti konzerve bilo koje vrste, prerađevine od mesa, životinjske masti, kupovne grickalice.DA bi imali zdrave bubrege isključivo koristiti maslinovo ulje, te laneno ulje, a Bogami i riblje ulje po jednu kašiku dnevno.Od voća i povrća treba jesti više kelj, lubenice, dinje, grožđe, jagode, borovnice ili sok od borovnica, zeleni paradajz, krastavac, zatim od hrane još jesti integralni pirinać, plodove mora, soju i uopće namirnice bogate magnezijumom, jer to kamen u bubregu ne voli.Izbjegavati mliječne proizvode, ali ne mora to svako.Zašto? Doktori navode da kamen ili pijesak u bubregu ima svoj sastav, kada bi znali od čega je onda bi znali šta to ne smijemo da jedemo.Zato se nekome kamen u bubregu stvara od soli, hrane koja sadrži kalcij: mlijeka, zelja itd.
Životinjske masti (zasićene masne kiseline) dovode do povećanja razine LDL-a.
Ne izbjegavajte ni životinjske masti, samo ograničite porcije, jer su te vrste hrane bogate kalorijama.
Kretanjem, izbacivanjem iz prehrane škroba, šećera i životinjske masti te pijenjem čaja od kukuruzne svile šećerni bolesnici, s dijabetesom lakšeg oblika, tu bolest mogu dovesti pod kontrolu.
Za razliku od popularnog mišljenja, čak su i maslac i druge životinjske masti, poput svinjske, zapravo, zdravije od margarina.
Stvar je u tome što, da bi takva hrana bila ukusnija i primamljivija, u nju treba nešto dodati: ako je manje masnoća, povećava se količina šećera, ako se koristi integralno brašno, mora se dodati više maslaca ili životinjske masti.
Ljudi od davnih vremena jedu prirodne (životinjske) masti kakve sadrži i maslac.
Ostale životinjske masti i ulja i njihove frakcije, rafinirane ili nerafinirane, ali kemijski nemodificirane.
Na kraju zaključimo: Zamijeniti dio zasićenih i trans masnih kiselina (životinjske masti, margarini) s nezasićenim masnoćama (biljna ulja, poglavito maslinovo i riba) ne bi bilo na odmet da nešto učinimo za svoje zdravlje.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com