Svakoga dana treba jesti balastne tvari.
Svakoga dana treba jesti balastne tvari.
Vitamini, minerali, bjelančevine, ugljikohidrati, balastne tvari itd
Makrobiotika ističe važnost cjelovitih namirnica u svakodnevnoj prehrani Balastne tvari, vlakna, B vitamini i drugi nutrijenti dobivaju se konzumiranjem cjelovitih žitarica i drugih namirnica.
Vlakna, odnosno balastne tvari imaju, naime, veliku sposobnost bubrenja.
Kako u jelovnik možete dodati zdrave balastne tvari:
U sastavu mahunarki nisu samo ugljikohidrati, proteini i masnoće već i brojni vitamini i minerali te balastne tvari, fitokemikalije i antioksidansi.
Ne bi ga trebalo uzimati uz balastne tvari i alkohol jer može doći do štetnog utjecaja na jetra.
Balastne tvari, kako to samo zvuči
Prebiotici su balastne tvari (fruktooligosaharidi, galaktooligosaharidi), koji se ne apsorbiraju, ali pomažu rast fiziološke normalne crijevne flore probiotika.
Laneno sjeme (Semen lini) sadrži sluzi i balastne tvari koje djeluju laksativno, reguliraju i olakšavaju pražnjenje crijeva.
Sjeme lana sadrži sluzi i balastne tvari, pa ono djeluje kao blago sredstvo za čišćenje.
Koliko su za žile važne balastne tvari?
Opće karakteristike: bogatstvo vitamina C i A, magnezija, kalija vitamina B6 (tvz.« antistresnog vitamina »), sadrže celulozu i balastne tvari tako da pogoduju probavi, djeluju detoksikacijski te pomažu pri smanjenju tjelesne težine, pojačavaju lučenje želučane kiseline i tako smanjuju karminativno djelovanje pojedinih namirnica (smanjuju osjećaj napuhnutosti i težine u crijevima), tijelu vraćaju snagu i energiju (posebno sokovi od citrusa)., sadrže magnezij (osobito marelice) potreban za očuvanje živčanog sustava.
Nemojmo zaboraviti balastne tvari i antioksidanse, te fitokemikalije poput flavonoida, lignana i fitosterola koji daju pečat vrlo korisnih nutraceutika.
BALASTNE TVARI (VLAKNA) ZA I PROTIV
Sadrži balastne tvari (celuloza, lignin), sluz, masna ulja, proteine.
Petodnevna dijeta s tjesteninom uspješno kombinira balastne tvari, vitamine i bioaktivne tvari
Također, bolesnici kojima je dijagnosticiran gastritis trebali bi izbjegavati sirovu hranu koju želudac teško probavlja stoga je pametno voće i povrće termički obraditi kako vas neprobavljena celuloza i balastne tvari ne bi napuhale i uzrokovale grčeve i bolove.
Ali, što nam onda balastne tvari donose?
Da bi postigli željenu gustoću odstranjuju balastne tvari netopive u vodi, no važno je naglasiti da balastne tvari topive u vodi ostavljaju u smjesi.
Te balastne tvari, naime, potiču rad probavnog sustava i tijelu daju ugodan osjećaj sitosti.
Lan (Semen lini) sadrži sluzi i balastne tvari koje djeluju laksativno, reguliraju i olakšavaju pražnjenje crijeva.
Najmanje 30 grama na dan, pri čemu se moraju zajedno jesti balastne tvari iz proizvoda od žitarica i povrća odnosno voća.
Balastne tvari, koje sadrže tablete, u želucu i crijevima nabubre, te tako potiču rad debelog crijeva.
Balastne tvari vežu vodu i omekšavaju stolicu povećavajući joj volumen pa je i pražnjenje bez velikog pritiska.
Sprječavajuće djeluju fitati (sezam, cjelovite žitarice), ali i oksalati (špinat, blitva, rabarbara), balastne tvari, kava, čaj i kalcij.
Zbog začuđujuće raznolikosti i vrlo visoke sposobnosti vezanja, balastne tvari mogu osim vode vezati i teške metale ili steroide.
Tijekom bolesti tj. gastritisa, želudac teško probavlja sirovu hranu pa voće i povrće treba termički obraditi jer će vas neprobavljena celuloza i balastne tvari napuhivati i uzrokovati grčevite bolove i nelagodu.
Konzumiranjem zelenih salata i zelenoga lisnatog povrća (sirovog ili kuhanog) smanjuje se potreba za ostalom hranom za 30 posto, jer balastne tvari iz njih (bogatstvo celuloze) daju dulji osjećaj sitosti,
Jabučni ocat sadrži različite vrste alkohola, organske kiseline, kao što su octena i limunska kiselina, balastne tvari, prirodne arome, voćne kiseline, pektin i enzime.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com