Te antropološke teze mogu naći potkrjepu također u renomiranom djelu Ericha Fromma Anatomija ljudske destruktivnosti.
Te antropološke teze mogu naći potkrjepu također u renomiranom djelu Ericha Fromma Anatomija ljudske destruktivnosti.
Sva tri područja su predstavljena na iznimno zanimljiv način, s puno koristnih savjeta, ali i tradicijskih, etnografskih elemenata, koji prate te djelatnosti, te citata velikana uma poput Zaratustre i Fromma.
@andjelko u opisu radnog mista ti je trpit ovakve ka sta san ja. rano san ja nabasa na fromma, i sto je, je, neke od njegovih ideja su mi prihvatljive. kakvo je tvoje tumacenje price o sodomi i gomori? to bih zbilja volija cut. link ili copy/paste su itekako dobrodosli.
Deba, Deba - jel ' to čovjek koji je mene zezao što citiram Fromma.
Da bi shvatili iluzornost kapitalizma ponovit ćemo riječi Ericha Fromma koji je u svom djelu Normalno društvo izrekao:
I kad Malatesta govori o »strahu od slobode« (poput Fromma) ne govori on to samo zato što poznaje iskustva građanskog društva nego i zato što je svjedočio iskušenja modernog autoritarnog socijalizma.
uza sve to, ne smijem zanemariti Junga, Fromma i Eliade
Da bih donekle objasnio stanje uma ljudi koji su vezani uz TED poslužit ću se citatom o razgovoru iz knjige " Imati ili biti " poznatog psihoanalitičara Ericha Fromma: Osobe... živo stupaju u razgovor jer se ne guše pod opterećenjem onoga što imaju.
Ukratko, da završim s misli Ericha Fromma.
Nemoguće je pričati o prošlom stoljeću, a ne spomenuti Freuda, Saussurea, Heideggera, Banjamina, Camusa, Adorna, Simone de Beauvoir, McLuhana, Fromma.
REQUIEM ili kako spojiti smislene riječi od Svetog Pavla, preko Karla Marxa i Sigmunda Freuda sve do mog omiljenog Ericha Fromma).
Na ovu temu ti preporučam knjigu od Ericha Fromma Bijeg od slobode.
Winnicotta, doprinosima Fromma i Marcusea, psihologijom sebstva od Eriksona do Kohuta, tu su Kovel, Lasch, Lacan i Žižek, feministički pogled na psihoanalizu (Chodorow, Kristeva, Butler), psihoanaliza u doba postmoderne
život, svoj posao, svoje kolege, svoje profesore na FER-u, svoje prijatelje, svoju obitelj, svoje studente, svoje kolegije, poslijediplomski studij, matematiku, računalne mreže; ponosno reći " mi matematičari ", " mi Linux korisnici ", " mi TeX korisnici "; slobodan softver i zajednicu koja ga je učinila tako kvalitetnim; TeX, Donalda Knutha, ConTeXt, Hansa Hagena i Mojcu Miklavec, LaTeX, Beamer klasu, TikZ/PGF, Tilla Tantaua, SORM notaciju; biotehnologe, naročito one koji misle da sam " Linux ja izmislio i to nitko ne koristi "; predavati, naročito auditorne vježbe u velikoj učionici gdje mi je projektor iznad ploče; animaciju, ljeto i more, fine koktele i zanimljive cure, terase sa laganom glazbom; konferencije, studentske radove; biti voditelj, naročito inteligentnim ljudima na zanimljivim projektima; Python, jer razumije matematičara; Hrvatske željeznice, naročito lokomotive; Ayn Rand i njenu vrhunsku književnost, Jamesa Joycea; jogu, trčanje, teretanu i sve gdje se čovjek može ispucat bez žrtava; popularnu psihologiju i Ericha Fromma, sve dobre knjige o ljudskoj prirodi; integritet i iskrenost, razum, samopoštovanje, neovisnost, pravdu, produktivnost; dobru hranu, fine kolače, naročito voćne kolače i baklave; voće, naročito breskve, marelice i kruške; voćne kupove, kreme u čaši sa šlagom, vruće višnje u sladoledu iz Tarse...
U takvoj klimi zrije potajna pripravnost na katastrofu; aludirajuci na Ericha Fromma, nazivam je katastrofilnim kompleksom; on svjedoci o kolektivnom poremecaju vitalnosti, kroz koji se energije onog zivotnog skrecu u simpatiju s onim katastrofilnim, apokalipticnim i nasilno-spektakularnim.
Kod Fromma je stvar obrnuta, on je, već u uvodu knjige, priču postavio drugačije.
U svakom slučaju teško da bi čitanje Fromma i bilo koje literature pomoglo izgraditi samopouzdanje i smiriti želju za snažnim osjećajima.
- Fromma nisam nikad citala, ali znam sto je zdravo, pa tako i kakvo je zdravo drustvo.
Nakon pročitane uskrsne čestitke nadbiskup je, odgovarajući na novinarska pitanja, iznio niz zanimljivih razmišljanja o hrvatskoj gospodarskoj situaciji te strahu od daljnje sekularizacije društva ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, citirajući pritom kritičke stavove Ericha Fromma, američkog ljevičarskog psihoanalitičara pod utjecajem Marxa i Freuda, o iskrivljenim Gospodine nadbiskupe, rekli ste da Vas pogađa kad otpuštaju radnike, a tvornice zatvaraju.
kad je u biogradu padala kiša, brat i ja smo se zaletili u more i po najvećem pljusku igrali vaterpolo. a u pakoštanima sam po kratkom, ljetnom pljusku lagano šetala bosa u haljinici po rivi i uživala u svakoj kapi kiše koja je klizila niz mene. obožavala sam predvečer na plaži čitat fromma, i ispijat jutarnju kavu zavaljena u velikoj stolici ispod divovskog bora kroz kojeg se sunce lagano probijalo i lagano padalo na dnevne novine. ispričavam se obitelji iz susjednog apartmana kojima sam svako jutro krala te dnevne novine prije nego što su ih pročitali. prvih par dana sam se čak obožavala sama sunčati, al mi je dvometarski loši dalmatinski naglasak sa njemačkim zavlačenjem pokvario koncept soliranja. i on godinama ljetuje u pakoštanima, ali tek smo se ove godine počeli družit; malo planovi padnu u vodu kad obadvije strane nemaju isto shvaćanje pojma " druženje ". naime, schwabo je imao fenomenalan i nadasve inovativan način zbližavanja - nakon svakog kupanja bi došao i legao na moj ručnik. dok ja ležim. na tom istom ručniku, jelte. iako, i sama sam si kriva što sam prokleti konformist pa mi ručnik ima 2 sa 2 metra, pa mi se cijelo vrijeme netko samoinicijativno pozivao. my personal favorite je bio čehos koji je mislio da je to dekica njegove žene pa je komotno si otvorio paštetu dok sam ja pokušavala plivat nakon ručka. e. trebalo mu je to objasnit kad izađeš iz vode onako mokar, vani vjetar dovoljne jačine da ottu bariću otpuhne tupe s glave, a debeli ahoj-jak-se-maš ti se prolio po ručniku. uglavnom. i schwabo je stekao naviku da mi se petrnaest puta dnevno zavali na ručnik i šapuće " pogled-aj me u oći i ja ću zna-ti što ti o meni osijećaš " (sve pravopisne pogreške u citatu su namjerne, af kors). mislio je da plačem od ljubavi. nije mu palo na pamet da u pokušaju mariniranja su mi oči prosuzile od hektolitara maslinovog ulja i pokušaja škiljenja u sunce da vidim koji dio nogu još moram osunčat. na kraju sam ostavila strpljenje i ljubav prema bližnjima sestri bernardici, velečasnom sudcu i sličnima, i poslala schwabu u rodno mjesto. i on je to doslovno shvatio. " weisst du " upita schwabo " da je moja mater o-davde ". e pa jebga sad. izbjegavanje je uvijek dobra opcija. zadnji dan mi je preko sms-a izjavi ljubav. naravno, ja sam ga razočarala neuzvraćanjem.
Pročita san @mladene SVE od Fromma a očito je da ti nisi to još učiniA, jer dosad nisi stiga, ali znan da oćeš.
- Na samom početku parafrazirao bih čuvenoga njemačkoga flozofa Ericha Fromma i njegovo poznato djelo biti ili imati s dvije druge riječi primati ili davati odnosano darivati
Negirajmo napokon i samog Fromma: Moderni čovjek živi u obmani kako zna što želi, dok zapravo želi ono što se od njega očekuje da želi. Potvrdimo onu i Gustava Radbruha; Država je pozvana da donosi zakone samo pod uvjetom da i sebe samu smatra vezanu tim zakonima.
Recitatori su passe, kao i mudraci koji na plaže nose Fromma ili Dostojevskog i misle da će time privući ikakvu pažnju.
Nikakvo čudo da sam se pod " kišom bombi i projektila " ratnih slika i riječi odjednom, šokiran i zaprepašten, sjetio znamenitog djela Ericha Fromma " Anatomija ljudske destruktivnosti ", te Marinettijeva " Manifesta futurizma ", piše BOŽE V.
Jung, ali zaboravila sam ga, to jest njegova djela. više se sjećam Fromma i njegovog Bijega od slobode, Imati ili biti, Umijeće ljubavi, ali zapravo je najljepše kad se dođe u fazu da te knjige nisu potrebne, kad se počne čitati svoja vlastita unutrašnjost kao jedinstvena knjiga. e, tu se onda rađa i samopoštovanje.
SVE ŠTO JE POTREBNO DA ZLO PREVLADA DA NORMALNA LJUDSKA BIĆA NE UČINE NIŠTA. (Edmund Burke) Ova velika istina ne dopušta mi oglušiti se i biti nekulturna te vam ne odgovoriti, dakle: Zato ti je odgovor (objavljen u isto vrijeme kad i tvoj) u prethodnom komentaru. Ako sam dobro shvatila, mislite na vaš odgovor s mislima E. Fromma?
Pročitaj ti od Fromma Imati Ili Biti
Prvo: za izlazak iz krize u ovakvom ekonomskom i društveno-političkom sustavu kakav danas vrijedi u gotovo čitavom svijetu najvažnije je povećanje proizvodnje (osobno baš i nisam veliki zagovornik takvog sustava, više sam sklon proizvodnji po principu minimalnih potreba; upravo čitam Fromma: Imati ili biti, knjigu napisanu 1976. a danas aktualniju nego je bila u vrijeme prvog objavljivanja).
Pronađite i proučite knjigu Umijeće ljubavi od Ericha Fromma - sigurno će vam biti od koristi.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com