Nedostatak sna potiče glad i lučenje hormona grelina koji pobuđuje apetit.
Nedostatak sna potiče glad i lučenje hormona grelina koji pobuđuje apetit.
Spavajte Manje od sedam do osam sati sna dovodi do povećane razine grelina, hormona koji dovodi do zadebljanja struka i začepljenja arterija.
Ako su promjene prevelike, izazvat će nepravilno izlučivanje leptina (hormona koji signalizira da smo siti) i grelina (hormona koji govori kad trebamo hranu radi proizvodnje energije).
Također, manjak sna poremetit će razinu leptina i grelina, hormona koji utječu na mršavljenje i uzrokovati potrebu za prejedanjem.
Leptin luče adipociti (stanice masnog tkiva) i djelovanje mu je upravo suprotno od grelina.
Pokazalo se kako samo dvije noći s prekratkim snom mogu razinu leptina smanjiti za 18 %, a razinu grelina povećati za 28 %.
Pojačano lučenje hormona grelina može usporiti metabolizam i smanjiti sposobnost tijela da sagorijeva masti.
Studija je pokazala kako je kod sudionika razina grelina, hormona koji stimulira apetit, bila 20 posto više nego nakon dijete, a razina leptina, hormona koji suzbija apetit i registrira zadovoljstvo nakon jela, bila je niža.
Sretni glodavci koji su dobili eksperimentalno cjepivo koje blokira djelovanje grelina, hormona povezanog s osjećajem gladi i apetitom, jeli su manje hrane i trošili više kalorija, nego oni necijepljeni.
Bilo kako bilo, vrlo je vjerojatno da farmaceutska industrija intenzivno radi na preparatima tipa grelina i leptina, ali je isto izvjesno da treba još dosta vremena da se u cijelosti shvati složeni sustav u metabolizmu a time i kod redukcije tjelesne težine.
Monteiro i suradnici u cjepivu su ' ' zakvačili ' ' grelin na nezarazne viruse s idejom da će, jednom kada ga unesu u organizam, obrambeni sustav miševa proizvesti protutijela protiv grelina i tako zakočiti njegovo djelovanje.
Naime, istraživači sa Sveučilišta Chicago dokazali su da nedostatak sna remeti balans hormona, smanjujući nivo horona leptina (koji pomaže da se osjećate sito), te povećanje hormona grelina (koji povećava glad).
Vježbanje smanjuje koncentraciju grelina, a povećava koncentraciju inzulina i leptina u krvi, dakle utječe pozitivno na regulaciju apetita i sagorijevanje kalorija.
Za ovo je odgovoran složeni proces dvaju hormona, leptina i grelina.
Istraživanje je pokazalo da se kod volontera koji su gledali neugodne scene nivo hormona koji utječu na apetit nije mijenjao, dok je kod onih koji su gledali smiješne snimke zabilježena promjena krvnog tlaka te razina leptina i grelina.
Znanstvenici smatraju da je nedostatak sna povezan s nižim razinama hormona koji zatvaraju apetit poput leptina i višim razinama onih koji otvaraju apetit poput grelina.
Povećava se razina hormona gladi, grelina, a smanjuje se razina hormona sitosti, leptina, pa osjećaj gladi postaje intenzivniji, a osjećaj sitosti slabi.
Fruktoza ne provocira lučenje inzulina, ali ne provocira ni adipocite na lučenje leptina, te ne vrši ni supresiju grelina.
Budući da je leptin »kočničar« dobrog apetita, dakle supresor grelina, u budućnosti mu se predviđa značajno mjesto jer djeluje centralno, dakle u samom hipotalamusu (ventrontedial nucleus) u smislu smanjivanja potrebe za jelom, potrošnje energije i time gubitka tjelesne težine.
Svrha istraživanja, čiji će rezultati biti objavljeni u časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, bila je traženje učinkovitosti raznih nutrijenata kod sprječavanja proizvodnje grelina, hormona zaslužnog za stimuliranje apetita.
Dr. Monteiro pak kaže kako treba još raditi da se utvrdi hoće li potiskivanje djelovanja grelina utjecati dugoročno na neke druge procese u tijelu jer taj hormon, osim u apetitu, ulogu ima i drugdje, primjerice u izgradnji kosti.
Znanstvenici su također ustvrdili da konzumiranje ugljikohidrata isprva dovodi do snažne supresije grelina, no njegova razina nakon vrlo kratkog vremena ponovno naglo naraste, a nekad postane i viša nego ranije.
Nedostatak sna znatno utječe na pad razine leptina, kao i na povećanje razine grelina.
Oni su otkrili da manjak na povećava razine hormona grelina u krvi koji je zadužen za kontrolu apetita.
Nekoliko je studija zabilježilo porast u razini grelina kod ispitanika nakon neprospavanih noći stoga je za pretpostaviti da promjene u razini grelina i leptina nakon razdoblja bez sna stimuliraju prejedanje.
Istraživanja su pokazala kako osobe koji spavaju manje od šest sati imaju višu razinu grelina, hormona koji stimulira apetit, a proizvodi ga želudac.
Razina grelina je najviša kod mršavih osoba, a najniža kod pretilih.
Kao moguće nuspojave spominje se vrlo jak porast apetita zbog povećanja hormona grelina, a šaljiviji komentari govore o orexinu A kao lijeku i za slučajeve anoreksije.
Mjerit će razinu grelina kod zdravih osoba i kod pacijenata s Parkinsonovom bolesti te utvrditi može li razina ovog hormona biti biomarker kojim ćemo moći utvrditi početak i razvoj bolesti, ali i potencijanu opasnost od oboljevanja.
Naime, nedostatak sna povećava razinu hormona grelina, koji vlada našim apetitom i javlja kada osjećamo glad, a istovremeno se smanjuje razina hormona leptina koji nam signalizira osjećaj sitosti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com