Ovaj vitamin B skupine pomaže održati zdrave razine homocisteina, aminokiseline koja se nalazi u krvi, a povezana je sa srčanim bolestima.
Ovaj vitamin B skupine pomaže održati zdrave razine homocisteina, aminokiseline koja se nalazi u krvi, a povezana je sa srčanim bolestima.
Istraživači smatraju da bi visoka razina homocisteina mogla biti povezana sa razvojem Alzheimerove bolesti, a vitamini B12 i folna kiselina bi u tom slučaju mogli pomoći u prevenciji, s obzirom da smanjuju razinu homocisteina u krvi.
Važno je zapamtiti da folna kiselina ne djeluje samostalno, već joj je potrebno međudjelovanje s ostalim prehrambenim i hranjivim tvarima, pa tako pripravci folata ne mogu sami za sebe održati nisku razinu homocisteina u krvi.
Kao primjer navodimo da tijelu treba pripravak vitamina B6 i B12 koji će zajedno s folnom kiselinom održavati nisku razinu homocisteina.
Folna kiselina smanjuje razinu homocisteina koji se povezuju s oštećenjem krvnih žila i ometanjem cirkulacije u mozak.
Sindrom pothranjenosti-upale i ateroskleroze u dijaliziranih bolesnika najčešće se očituje niskim koncentracijama kreatinina, proteina, kolesterola i homocisteina u serumu koji su povezani s lošim ishodom bolesti.
Povišene razine homocisteina su rizični faktor za srčani, moždani udar i bolesti perifernih krvnih žila, a otkrivene su kod 20 - 40 % pacijenata sa srčanim bolestima.
Nedavna istraživanja usmjerena su na utjecaj razine vitamina B6, B12 i folata na razinu homocisteina.
Razina aminokiseline homocisteina povezana je s koronarnom bolesti.
Istraživanja ukazuju da je za 10 % populacije s rizikom pojave kardiovaskularnih bolesti odgovorna upravo hiperhomocisteinemija (povišena razina homocisteina).
Inače, rizični čimbenici za povišenu razinu homocisteina su nedovoljan unos folata, nedostatak tjelesne aktivnosti, muški spol, starija dob, pušenje i povišen unos kave.
Folati utječi na smanjenje nivoa homocisteina u krvi., aminokiseline čija povećana razina u krvi može oštetiti strukturu arterija i povećati rizik pojave ugrušaka u krvožilnom sustavu.
Uz to, vitamin B 9 pomaže u održavanju zdrave cirkulacije krvi po organizmu tako što sprječava nakupljanje homocisteina. [ 1,2,5,6 ]
Avokado, k tome, sadrži značajne količine vitamina B6 i folne kiseline, koji pomažu u regulaciji razine homocisteina (povećana razina homocisteina povezana je s povećanim rizikom od bolesti srca), stoga podupire kardiovaskularnog zdravlja.
Uz ostale vitamine B kompleksa, važna je za razgradnju aminokiseline homocisteina, koji je uz kolesterol glavni krivac za bolesti krvožilnog sustava.
S obzirom na svoje funkcije u organizmu, vitamin B-6 koristi se kod autizma, celijakije, depresije, visokog kolesterola, visokog homocisteina, bubrežnih kamenaca, astme, ateroskleroze, PMS-a, a preporučuje se kod aktivnih sportaša.
Parkinsonova bolest Visoke razine homocisteina mogu uzrokovati propadanje stanica mozga koje proizvode dopamin te time doprinijeti razvoju Parkinsonove bolesti. [ 35,36 ]
Također, nedostatak folata rezultira povećanjem razine homocisteina u krvi što može uzrokovati spontani pobačaj i komplikacije u trudnoći, kao što su abrupcija placente i preeklampsija.
Sinteza metionina iz homocisteina, intermedijera u metabolizmu aminokislina sa sumporom, zahtijeva prisutnost enzima kojima su potrebni vitamin B 9 i B 12 da bi uspješno djelovali.
Nedostatak folata rezultira smanjenom sintezom metionina te nagomilavanjem homocisteina, a upravo te povećane razine homocisteina (hiperhomocisteinemija) se povezuju s rizikom od srčanih bolesti.
B-6 zajedno sa B-12 i folnom kiselinom smanjuju razinu homocisteina čime doprinose smanjenom riziku od infarkta i moždanog udara.
Korisno je određivanje razine homocisteina koji je povišen kod deficita vitamina B.
Shizofrenija Nedostatak folata može povećati rizik od shizofrenije, jer se povećanjem razina homocisteina povećavaju i razine interleukina-6 i faktora nekroze tumora-α, dva citokina su uključena u razvoj shizofrenije. [ 37,38 ]
Kolin poboljšava pamćenje i rad mozga, a zajedno s folnom kiselinom i vitaminom B-6 sprečava nakupljanje homocisteina.
B6, B9 i B12 zajedno kontroliraju koncentraciju homocisteina u krvi koji je povezan sa srčanim bolestima.
Povišenje razine homocisteina udružena je s hiperinzulinemijom.
Neka istraživanja našla su lineranu povezanost homocisteina i PCOS i IR, no kako na vrijednosti homocisteina mogu utjecati brojni čimbenici poput prehrane, pušenja, tjelovježbe, spola i dobi, potrebne su dodatne studije koje će razjasniti njegovu potencijalnu vrijednost.
Nefiltrirana kava, pušenje i alkohol uzrokuju povećanje homocisteina.
Alkohol zaustavlja pretvorbu homocisteina u metionin, ali taj učinak može biti zanemaren ukoliko se uzima dovoljna količina folata i vitamina B12. Kao i s metioninom, ti učinci su sporedni, ključni faktor je uzimanje tri tipa B vitamina: folat, B12 i B6.
Pivo sadržava vitamin B6, koji sprječava nakupljanje homocisteina u tijelu za kojeg se pretpostavlja da povećava opasnost od srčanih bolesti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com