Studij arheologije pokrenut je godine 1956. u okviru Filozofskog fakulteta u Zadru u sklopu tadašnje historijske studijske grupe, a prvi su nastavnici bili Šime Batović, Mate Suić i Ivo Petricioli.
Studij arheologije pokrenut je godine 1956. u okviru Filozofskog fakulteta u Zadru u sklopu tadašnje historijske studijske grupe, a prvi su nastavnici bili Šime Batović, Mate Suić i Ivo Petricioli.
Istražuje se sjeverno krilo trijema kapitolija gdje je 60 - ih djelomična istraživanja proveo akademik Mate Suić.
Mate Suić navodi kako su Pažani pomogli kralju Beli IV. u jednoj od bitaka u blizini otoka Paga i ne spominje njegov dolazak na otok.
Ovaj Belin privilegij bio je za tadašnje Pažane njihova magna charta, za kojom će, nažalost, morati još često posegnuti u borbi protiv Zadra, a i Raba, navodi prof. dr. Mate Suić
Vukasović poteže kao nekakav argument u prilog svojoj tezi« tako nisu zvali i nisu se mogli tako zvati », nego su ih tako nazvali drugi (Mate Suić).
Istodobno je pripremljena, a tiskana iduće godine, publikacija Muzeji i zbirke Zadra koju je uredio prof. Mate Suić, a 90 posto fotografija snimio Joso Špralja.
Marijana Gušić i Šime Batović smatraju bunje prvim stambenim građevinama u našim krajevima, dok Mate Suić u ilirskoj civilizaciji naših krajeva, uz primitivne stambene zgrade pravokutne osnove, smatra i one kružne osnove.
Istražujući dijelove uz ovaj, pok. prof. Mate Suić je, koliko je poznato, na terenu na kojemu mi radimo napravio samo jednu sondu, na mjestu gdje je danas štekat kafića " Riva ", i našao debeli sloj rimskih fresaka i ulomak mramornog natpisa vezan uz kult Magne mater velike majke bogova.
1679. g. je Turanj župa, a župnik je don Mate Suić.
Moderni arheolog dr Mate Suić precizira da se radi o vratima pretorija Trsatike, budući da je jedini plastični ukras preostao na tom spomeniku okrenut moru.
" U našoj historiografiji Mužićevo djelo o kontinuitetu življenja i elementima autohtonosti na našem hrvatskom prostoru jest i bit će još dugo ostvarenje s odlikama prvenca suvremenog usmjerenja u našoj i u svjetskoj povijesnoj znanosti. " (Prof. dr. Mate Suić)
Iako je profesor Mate Suić pokušao dokazati da je ona bila na Brijunima, većina stručnjaka drži da je ipak bila na Pagu.
Prof. dr. Mate Suić smatra kao je Bula Bele IV. za Pažane imala značenje magne charte ".
Marin Zaninović održao je predavanje Hrvatski velikani: Šime Ljubić, Josip Brunšmid, Viktor Hoffiller, Duje Rendić-Miočević, Mate Suić, a Mate Zekan Hrvatski velikani: fra Lujo Marun, Stjepan Gunjača, Ljubo Karaman, Lovre Katić, dok je predavanje Nenada Cambija govorilo o djelatnostima don Frane Bulića i Frana Carrare.
Takvu tvrdnju je u knjizi " Pag " iz 1953. godine iznio i prof. dr. Mate Suić koji je, kao arheolog, velik dio svojeg znanstvenog rada posvetio Pagu.
Mate Suić koji se godinama ozbiljno bavio analizom paškog Statuta.
Komunalnom ekonomijom rukovodio je prokurator koji se također godišnje birao, navodi prof. dr. Mate Suić u knjizi " Pag " iz 1954. godine.
Među znanstvenicima koji su se bavili prvim paškim statutom bio je i prof. dr. Mate Suić.
Uostalom u njemu su do sada sudjelovali akademici Ivo Petricioli, Tomislav Raukar, Franjo Švelec i Mate Suić, veliki znanstvenici kao dr. sc. Nada Klaić, dr. sc. Dinko Foretić i dr. sc. Šime Peričić.
Na kojim je sve otocima bio nije poznato, ali ako se bitka s Tatarima, kao što navodi Mate Suić, dogodila u blizini otoka Paga, može se pretpostaviti kako je kralj nastavio put sigurnijim pravcem, preko otoka, a ne uz obalu gdje je bio izložen ponovnom napadu.
Na ideju o pokretanju ovog časopisa došao je akdemik Mate Suić, koji je bio i urednik prvog broja.
Časopis Diadora pokrenuo je profesor Mate Suić još 1960. godine, a od tada je izdano, s ovim, 23 broja.
Vodiči su mu bili konzervator Grga Oštrić i tadašnji direktor Arheološkog muzeja u Zadru dr. sc. Mate Suić.
Zadarsku luku i Poluotok brojni su do sada istraživali, među njima najviše Ivo Petricioli, Mate Suić i Josip (Giuseppe) Bersa.
- Ova knjiga nastala je kao rezultat sustavnih arheoloških iskopavanja koja je na lokalitetu 1955. i 1957. započeo akademik Mate Suić, kojem je knjiga i posvećena, a 1967. završio sam autorPremda je dio najznačajnijih nalaza s ovoga groblja već odprije bio poznat široj stručnoj javnosti i djelomice publiciran u drugim stručnim radovima prof. Beloševića, ovdje po prvi put na jednom mjestu pronalazimo kompletno obrađene sve dostupne podatke, kazala je dr. Petrinec koja je nazočnima predstavila sadržaj knjige po poglavljima te zaključila:
Zanimljivo, broj ovaca se, kako u knjizi Pag još 1954. godine navodi akademik Mate Suić, nikada nije smanjivao, dapače posljednjih se godina povećava, ali ipak, kako bi se reklo, otočni su kapaciteti ograničeni.
Akademik Mate Suić, čije je kapitalno djelo Antički grad na istočnoj obali Jadrana lanjske godine doživjelo drugo izdanje uopće ne spominje amfiteatar u Burnumu.
- Časopis Diadora izlazi od 1960. godine, a utemeljio ga je pokojni akademik Mate Suić.
Dr. sc. Josip Lisac istaknuo je kako su na početku Filozofskog fakulteta u Zadru na njemu, među ostalim, djelovali Miroslav Kravar, Žarko Muljačić, Dalibor Brozović, Ivor Petricioli, Mate Suić..., te je za Glavičića to bila poticajna okolina.
U Muzeju su radila trojica, poslije priznatih akademika: Ivo Petricioli, Stjepan Gunjača i Mate Suić.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com