Iz tog paradoksa predstave koja ništa ne predstavlja, Kant daje za primjer zabranu prikazivanja likova po Mojsijevu zakonu.
Iz tog paradoksa predstave koja ništa ne predstavlja, Kant daje za primjer zabranu prikazivanja likova po Mojsijevu zakonu.
U ovonedjeljnom 2. čitanju, iz Poslanice Filipljanima, uzet je odlomak, iz poglavlja 3, Pravi put spasenja. U Filipima Pavao se obračunava s judeokršćanima, obraćenicima sa židovstva koji su i nadalje ostali vjerni svojim tradicijama i Mojsijevu Zakonu.
Oni koji su tragali za Stvarnošcu štovali su tu Stvarnost ma gdje je vidjeli, no, oni koji su bili vezani uz Abrahama bili su lišeni njezina utjecaja kad je zasjala nad Sinajem i osvijetlila Mojsijevu stvarnost.
Njezini roditelji bijahu pravednici i odgojiše svoju kćer po Zakonu Mojsijevu.
I kad je iznabrajao sva jela koja je znao i o svakom ustanovio: ili da ga nema u ovom grebenom zavičaju baš tako kaza grebenom zavičaju ili da je po zakonu Mojsijevu prokleto, napokon mu, tobože, sine:
Velika većina Židova odlučila je ostati vjerna svojoj religijskoj tradiciji i Mojsijevu zakonu, jer je u tome vidjela uporište za očuvanje svoje nacionalne i religijske svijesti.
No, voda i tjelesna žeđ samo je povod, način koji Isus koristi da pristupi Samarijanki ili u Mojsijevu slučaju samo je pozornica na kojoj Bog iskazuje svoju slavu u Sinajskoj pustinji.
U Crkvi je uvedena u 4. st. kao spomen na četrdesetogodišnji boravak Izraelaca u pustinji, četrdesetodnevnu Mojsijevu pripravu za susret s Gospodinom na Sinaju te četrdesetodnevni Isusov boravak u pustinji.
Na katedru Mojsijevu sjedoše u pravo vrijeme pismoznanci i farizeji.
Očite slabosti naših oruđa, kao u Mojsijevu slučaju, donijet će svoju nagradu.
Kasniji rabini i kršćanski znanstvenici primjetili su neke probleme kod Mojsijeva autorstva, posebice činjenicu da Ponovljeni zakon opisuje Mojsijevu smrt.
Karl Marx ispunio je jedan od Protokola sionskih mudraca u kojem doslovce stoji: â žNe mari što ćemo svijet ispuniti materijalizmom i odvratnim ateizmom, jer onoga dana kad mi odnesemo pobjedu podučavat ćemo Mojsijevu vjeru, valjano ozakonjenu i u dijalektičkom obliku, i nećemo na svijetu dopustiti nijednu drugu vjeru.â ś
Na Mojsijevu goru (Gebel Musa na arapskom) se kreće kasno navečer, uspon traje do zore, nakon čega se zora dočekuje na samom Mt.
Nikad se nećemo izjasniti protiv naroda Izraela; samo se postavljamo protiv određene elite koja igra dvostruku igru i koja, težeći neispovjedivim ciljevima, truje narod materijalističkom dijalektikom, dok u potaji prakticira Mojsijevu religiju.
Ne kaže li to i Zakon? 9 Jer u Mojsijevu zakonu piše: Ne zavezuj usta volu koji vrši
Riječ je o prvom izvještaju o Mojsijevu pozivu koje se sastoji od objave Boga (teofanije). objave Božjeg imena i Mojsijeva poslanja.
Anđeo Gospodnji ovdje, prema židovskom obi čaju, predstavlja samog Boga, jer Bog je istovremeno toliko različit od čovjeka da se služi posredništvom anđela, ali i toliko blizak da osobno zahvaća u ljudske sudbine, kao sa da u sudbinu Mojsijevu.
U Isusu iz Nazareta, Papa Benedikt XVI govori nam zašto je Mojsije bio prorok. Odlučujuće u Mojsijevu liku nisu sva ona čudesa koja se o njemu pripovijedaju niti sva djela i patnje na putu iz kuće ropstva u Egiptu kroz pustinju do praga Obećane zemlje.
Avanturistički duh u nama pogurao nas je da odemo i na nekoliko interesantnih izleta: Mojsijevu goru i samostan Sv. Katarine, piramide u Gizi i arheološki muzej u Kairu, a najhrabriji od nas su stigli čak i do Jordana, gdje su uživali u Petri, gradu uklesanom u stijenu.
Različita naziranja, onih koji su prije krštenja bili pogani i onih koji su odrasli u Mojsijevu zakonu, kasnije će se sve više razviti, a početak je nesloge bilo mrmljanje Helenistâ na Hebreje da im se udovice zapostavljaju u svakidašnjoj pomoći.
Četrdeset dana nakon Isusova rođenja, njegova ga majka Marija, vjerna Mojsijevu zakonu, prikazuje Bogu u jeruzalemskom hramu.
Isus također oštroj kritici podvrgava religiozne prvake farizeje: Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji.
Isus to nije morao učiniti ali se dragovoljno podvrgao Mojsijevu zakonu da bude posve jednak onima koje je došao otkupiti.
Prije 20 godina prošli smo prvu Mojsijevu fazu; otvorilo se more, došla Oluja i stvorili smo naciju.
Naprotiv, neki koji su došli iz Jeruzalema u Antiohiju stali su tvrditi da bez obrezanja po Mojsijevu zakonu nema spasenja.
Zato je Gospod izvršio prijetnju koju je naviještao protiv nas, protiv naših sudaca koji su sudili Izraelu, protiv naših kraljeva i knezova, protiv naroda Izraelova i Judina: pod čitavim nebom nije se još dogodilo ništa slično onome što se dogodilo u Jeruzalemu, prema onome što bijaše zapisano u Mojsijevu Zakonu da se jelo meso sina i kćeri.
Tako za prvo čitanje ove nedjelje imamo Mojsijevu prosnu molitvu za Božji narod u ratnom sukobu protiv Amalečana.
Za toga se kralja kaže: »Nije bilo prije njega takva kralja koji se obratio svom snagom svojom, svom dušom svojom i svom snagom svo jom, u svemu vjeran Zakonu Mojsijevu, a ni poslije njega nije mu bilo ravna« (usp. 2 Kr 23, 25).
Njih su, po Mojsijevu naputku: tko svoga brata, tko svoga prijatelja, tko svoga susjeda, poklali Levijevi sinovi.
Istodobno pastiri začuše u visinama pjevanje anđela: Slava Bogu na visini, i na zemlji mir ljudima dobre volje (Lk 2,14.). 8. Osmi je dan prema Mojsijevu Zakonu bio obrezan, premda nije bio podložan tom Zakonu, i dobio je s neba mu dano ime Isus.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com