Pantotenska kiselina se u hrani javlja većinom u vezanom obliku, točnije kao dio koenzima A (eng.
Pantotenska kiselina se u hrani javlja većinom u vezanom obliku, točnije kao dio koenzima A (eng.
Ostali vitamini vitamin C i osam vitamina B-kompleksa topivi su u vodi, što znači da im za apsorpciju nije potrebna masnoća, ali i da se većina njih ne zadržava dugo u tijelu. (Budući da se pantotenska kiselina i biotin mogu naći u mnogim vrstama hrane i njihov je manjak izuzetno rijedak, nismo ih stavili na popis.) Ukoliko u tijelu postoji višak vitamina topivih u vodi, bilo iz hrane ili iz vitaminskih dodataka prehrani, tijelo ih mokrenjem vrlo brzo izlučuje.
Pantotenska kiselina ili B5 vitamin, izravno je uključen u energetski ciklus (Krebsov ciklus), odnosno, veže se uz procese nastajanja energije u organizmu čovjeka te u stvaranju hormona i živčanih prijenosnika, a sastavni je dio i nekih enzima bitnih za metabolizam čovjeka.
Vitamin se može javiti u dva oblika, kao čista pantotenska kiselina ili kao sol, odnosno, kalcij pantotenat.
Od minerala treba spomenuti male količine kalcija, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar i selen, a od vitamina tu je vitamin B, riboflavin, niacin, pantotenska kiselina i vitamin B6.
Vitamin C, vitamin A, piridoksi, pantotenska kiselina, folna kiselina i drugi ljekoviti sastojci svrstavaju ružmarin na sam vrh liste bilja koje može pomoći u prevenciji i liječenju raka, naročito raka kože.
U prvu skupinu, vitamine topive u vodi, spadaju vitamin C, vitamini B kompleksa, vitamin H i pantotenska kiselina.
U kruhu napravljenom od cjelovitog zrna žitarica prisutni su vitamini A, E, B - kompleksa, (B1, B2, B6 biotin, kolin, inozitol, PABA, folna kislina, pantotenska kiselina), neophodni za normalno funkcioniranje organizma.
Gubici pri pripremi hrane mogu biti znatni jer je pantotenska kiselina termolabilna.
Vitamin B5 naziva se još i pantotenska kiselina.
Osim kao pantotenska kiselina, u upotrebi je i u obliku svojeg provitamina pantenola.
Niacin, biotin i pantotenska kiselina su prilično stabilni, a stabilnost nekih vitamina prilikom kulinarske obrade nije dovoljno istražena, posebno za vitamine D i K.
Bilo u većoj količini ili pak u tragovima, u vinu se mogu naći provitamin A, vitamini B1, B2 i PP, pantotenska kiselina, piridoksin, vitamin B12, p-Aminobenzoeva kiselina, holin, mezoinozitol, vitamini H, P, C i E.
Pri početnoj fazi rasta kose (dioba stanica), troše se znatne količine energije, pri čemu važnu ulogu igra pantotenska kiselina i ostali vitamini iz B-skupine.
Pantotenska kiselina kao sastavni dio koenzima A ima bitan utjecaj, a osobito na početak stvaranja dlake.
Dobar je izvor brojnih vitamina, kao što su vitamin C, vitamin K, vitamini B skupine (B1, B2, B6 i nikotinska kiselina) te pantotenska kiselina.
U B vitamine spadaju vitamini B1, B2, niacin, pantotenska kiselina, vitamin B6, biotin, folna kiselina i vitamin B12. Oni igraju važnu ulogu u procesima izmjene tvari i u radu živčanog sustava.
Pantotenska kiselina dobro je topiva u vodi, nestabilna je i higroskopna.
Pantotenska kiselina ponekad se naziva i vitaminom B5. Uključena je u procese nastajanja energije te u stvaranje hormona i neurotransmitera.
Sadrži malo kolesterola te vitamina A i C, ali je bogat izvor vitamina skupine B (pantotenska kiselina).
Vitamin B5 možemo pronaći u multivitaminima, vitaminima B kompleksa i samog pod nazivom pantotenska kiselina ili kalcijev pantotenat u obliku tableta, kapsula i gelova.
Od posebne su pritom važnosti vitamin C (važan za očuvanje funkcije krvnih žila), vitamin E (omogućuje optimalnu opskrbu tkiva kisikom) i vitamini B skupine, naročito vitamin B5 (pantotenska kiselina).
Četiri vitamina iz B skupine; tiamin (B1), niacin (B3), pantotenska kiselina (B5) te riboflavin (B2), izravno sudjeluju u procesu stvaranja energije.
Tradicionalno, ovu skupinu vitamina sačinjava 11 članova: B1, B2, B3, B6, B9, B12, pantotenska kiselina ili B5, biotin, kolin, inozitol i PABA (sastavni je dio folne kiseline, tj.
Nakon apsorpcije pantotenska kiselina ulazi u cirkulaciju i prenosi se do stanica.
Unutar stanica se pantotenska kiselina nalazi i u obliku 4 - fosfopantotenata i panteteina, a većina se pantotenske kiseline koristi za sintezu CoA. [ 1 - 14 ]
Postoji trinaest vitamina bez kojih ne moćemo u životu, s time da je devet od njih topivo u vodi (vitamini B (B1, B2, B3 i B6) i C skupine, pantotenska kiselina, vitamin H (biotin), folna kiselina i cijanokobalamin), a četiri su topiva u ulju ili mastima (A, D, E i K).
Posebno se pokazao uspješnim u oboljelih od šećerne bolesti, dok sama pantotenska kiselina nema nikakav učinak na razine kolesterola u organizmu. [ 16 - 20 ]
Također, pantotenska kiselina može povećati sintezu glutationa, jednog od najvažnijih antioksidansa u našem organizmu.
Istraživanja su pokazala da je pantotenska kiselina utjecajem na povećanje razina glutationa smanjila oksidativna oštećenja tkiva testisa, a time je utjecala i na smanjenje postotka neplodnosti nakon uvrnuća. [ 13 - 15 ]
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com