Da bi se jelo voće, trebalo bi se zreli plod ostaviti nekoliko dana radi povećanja razine sladora i poboljšanja okusa.
Da bi se jelo voće, trebalo bi se zreli plod ostaviti nekoliko dana radi povećanja razine sladora i poboljšanja okusa.
Puno sunca traži frankovka pa je treba saditi na ponajboljim položajima kako bi grožđe nakupilo dovoljno sladora da pokrije uobičajeno visoke kiseline u sorti.
Austrijski biolog Fritz Zweigelt (1888. - 1964.) iskrižao je 1922. ove dvije sorte kako bi novoj osigurao dovoljno prirodnog sladora i kiselina.
Vina su sjajno tehnički odrađena, s blagim su do jačim ostatkom neprovrela sladora (koketna), preporučena maloprodajna im je cijena oko 30 do 35 kuna za butelju.
Maraština sazrijeva kasno pa grožđe stigne nakupiti poprilično sladora.
Sorta grožđa iločki traminac srednje je rodnosti, ali postiže visoki postotak sladora i optimalan sadržaj ukupnih kiselina, koji se postiže ranijom berbom.
Tako su se prodavale berbe 2002. i 2003., a u trgovine će i 2004. - Grožđe berem kasno pa ima puno sladora, nekad i više od 40 posto.
Ali brate onako potamno, ritko i neugodna bljutava okusa s malo sladora.
- U otkupu očekujemo oko 200 tona grožđa, i to uglavnom od ugovorenih kooperanata, a za grenache, merlot, cabernet i syrah cijena će biti 22 lipe po jedinici sladora, što znači oko 4,3 do 4,4 kune po kilogramu.
U vrijeme berbe imao je sladora koji mu može dati 15,3 posto alkohola.
Osim podosta sladora, grožđe treba imati i jače kiseline.
Ta predikatna vina zakon određuje prema udjelu sladora u grožđu.
Sa Svrdlovinom se eksperimentira (najdulje Figurica), Brajda može biti interesantana, Ruža bijela navodno zbog aromatičnosti i sladora za specifična vina također...
Sve one ostale ljubavi, nakon prve, nijesu više prava ljubav, - one su vino, u koje se nadolijeva vode, boje, sladora, - onoga prvotnoga, nepokvarenoga vinskoga soka ne ima više.
Ta u nas nema ni meda ni sladora - kako je svega toga na pregršte tamo u velikoj varoši.
Kiseline su živahne, osvježavajućeg karaktera i imaju protutežu u manjoj količini neprovrelog sladora, što mu daje atraktivni kiselkasto slatkasti efekt.
Ekstraktnost idealna, 14 % alkohola, kiseline i ostatak sladora vrhunski uravnoteženi, uz dojam dosta mliječnih kiselina pri čemu je manje bitno je li to zbog malolaktike ili je tek privid zbog delikatne umjetnosti battonagea.
Misal Prestige jako je suhi pjenušac s vrlo malom količinom sladora, a baziran je na sorti Chardonnay, uz dodatak Malvazije istarske i Pinota noir.
Zadatak nam je da odredimo koliko ima sladora u grožđu.
Bijele sorte također sadrže visoke količine sladora i berba grožđa mogla bi završiti do sredine rujna kada u prosječnim godinama tek počinje.
Grožđe se pregledava, utvrđuje stupanj sladora i zdravstveno stanje i utvrđuje dan berbe.
Kupina, naime, ima znatno manje sladora nego grožđe, pa je njenom masulju potrebno dodati određenu količinu šećera želimo li dobiti dobro vino s dovoljno alkohola koji će ga čuvati od kvarenja.
Tako, ako kupina ima sladora, vrenjem ćemo dobiti vino s tek tri posto alkohola, što je zaista premalo.
U lošim godinama, kada nema dovoljno sunčanih dana i (ili) ima puno kišnih i hladnih dana, grožđe ne može postići zadovoljavajući postotak sladora.
Zakonom o vinu je dozvoljeno da se u takovim godinama izvrši doslađivanje mošta šećerom i to s maksimalno 3,4 kg šećera na 100 l mošta (obično se mošt doslađuje do 18 % sladora).
- Gladne muhe i prašinu jedu mjesto sladora.
Tehnološki, zrno je spremno za berbu, a jedinica sladora merlota kreće se od 19,5 do 20 gradi.
Grožđe će se otkupljivati po jedinici sladora, i to po tri cijene, koje će se utvrditi naknadno.
Hlađenjem vina smanjuje se količina sladora i s time se pojačava osjećaj kiselosti čime vino dobiva na svježini.
Teško je odrediti granicu između sladora i kiselina, nema takvog težišta niti mu je nužno potrebno.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com