Francuski brodar CMA CGM najavio je ukidanje servisa Turkey Shuttle (opslužuje luke Azije, Crvenog mora, Egipta i Turske) kojeg je održavao u suradnji s danskim Maersk Line s osam kontejnerskih brodova kapaciteta 6.500 TEU-a.
Francuski brodar CMA CGM najavio je ukidanje servisa Turkey Shuttle (opslužuje luke Azije, Crvenog mora, Egipta i Turske) kojeg je održavao u suradnji s danskim Maersk Line s osam kontejnerskih brodova kapaciteta 6.500 TEU-a.
Tvrtka je osnovana 1987. godine, te danas posjeduju i upravljaju s 21 lučkim terminalom u 15 zemalja, te su 2009. godine ostvarili ukupan promet od 3,55 milijuna TEU-a.
Realizacija Projekta značit će povećanje lučkih kapaciteta za rasuti teret sa sadašnjih tri na gotovo devet milijuna tona, te povećanje kapaciteta za izravno manipuliranje kontejnera na 66 tisuća TEU-a.
Nova obala i nove dizalice i mostovi već bi u ovoj godini, prema najavama iz AGCT-a, trebali rezultirati rastom kontejnerskog prometa na Brajdici koji će, s planiranih nešto više od 150 tisuća TEU-a, ipak biti daleko od maksimalnog kapaciteta, kao i od izravne konkurencije u Kopru i Trstu.
Kontejnerski promet u šest mjeseci 2008. godine bilježi 86 000 TEU-a, za razliku od prošlogodišnjeg prvog polugodišta sa 66 000 TEU-a.
TEU-a, pa danas luka Šangaj ostvaruje godišnji promet od preko 30 mil.
- Trenutni promet od cca 10 do 12 tisuća TEU-a definitivno zadovoljava ovaj prometni pravac bez obzira na krizu.
ICTSI će uložiti u opremanje Brajdice oko 100 milijuna eura, što je 30 milijuna eura više od planiranoga, a završetkom gradnje nove operativne obale na Brajdici 2013. kontejnerski promet trebao bi narasti sa sadašnjih 145.000 TEU-a na 500.000 TEU-a na godinu.
Francuski brodar CMA CGM preuzeo je kontejnerski brod Alexander Von Humboldt, drugi brod kapaciteta 16.000 TEU-a, koji je danas isplovio iz Busana.
Međutim, Kopar je od Rijeke jači po pretovaru roba svega 20 posto, a procjenjuje se da će u idućih nekoliko godina Rijeka ostvarivati godišnji promet od pola milijuna TEU-a proširenjem kontejnerskog terminala na Brajdici, a do kraja ovog desetljeća, gradnjom zagrebačke obale (680 metara) taj bi se promet mogao povećati do milijun TEU-a, što je osjetno više od Kopra koji od sadašnjih maksimalnih 300.000 TEU-a godišnje neće ubuduće ozbiljnije moći povećati pretovar kontejnera.
Spomenutih pet luka jedino zajedno nešto znače na lučkoj europskoj karti, na koju se riječka luka vratila u minulom desetljeću, povećavši pretovar kontejnera s 10.000 TEU-a 1999. godine na 175.000 2008. godine.
Danas bez da provjeravam liniju e klase pretpostavljam da na njoj plovi nekoliko brodova slicnog kapaciteta tako da industrija jednostavno ne moze proizvodnjom pokrit toliki kapacitet. strojarnica na krmi novih brodova je rezultat toga sto osovina uz druge konstrukcijske negativnosti zauzima korisni prostor;) od tuda i veci kapacitet... ustvari tu bas nisam skroz tocan. naime CMA-CGM, MSC, Maersk i druge kompanije kapacitet broda deklariraju pod drugacijim opterecenjem teu-a. od tuda drugi kapaciteti brodova (maersk iz nekog razloga uvijek deklarira manje od stvarnog kapaciteta).;) e klasa je imala havariju nedavno u suezu zbog prodora vode u strojarnicu na krmenom porivniku, a ovo o pucanju osovina... cista naucna fantastika. lp
Tijekom srpnja bi nova oprema i obala s dubinom od 14,2 metra trebala biti u funkciji, pa bi tada i Brajdica dobila puni kapacitet od 600.000 TEU-a.
To će omogućiti godišnji kapacitet prometa od 600.000 TEU-a (jedinica za kontejnerski promet).
Do tada će u funkciji biti i cjelokupna novoizgrađena obala Brajdice, što će povećati kapacitet jedinog riječkog kontejnerskog terminala na maksimalnih 600 tisuća TEU-a godišnje, a zbog dubine mora od 14,2 metra uz obalu omogućit će i uplovljavanje brodova s većom količinom tereta, što bi, ustvrdio je Marsham prilikom dolaska broda, Rijeku »trebalo ucrtati na kartu najznačajnijih luka na Jadranu«.
Brodovi su izgrađeni 2003. godine, imaju po 63.160 tona nosivosti i kapacitet od 4.646 teu-a, a prodan je u bulker CS Pegasus (izgrađen 1998. godine, 77.663 tona nosivosti) za 8 milijuna dolara kineskom brodaru.
Prošle godine servisirali su 65,3 milijuna TEU-a i ostvarili udio od 20 posto u svjetskom kontejnerskom transportu morem.
Prošle godine su ostvarili 25,14 milijuna TEU-a samo u Singapuru, a globalno ukupno 56,93 milijuna TEU-a.
Ostvaruju promet od 31 milijun TEU-a, te zauzimaju jedno od vodećih mjesta u svijetu u pomorstvu i logistici.
Posebno je istaknuo da su svih pet luka uložile značajna sredstva u svoje razvojne projekte kako bi uvećale svoje kapacitete u kontejnerskom segmentu. 2011. godine, sjevernojadranske luke ukupno su izmanipulirale 124 milijuna tona različitog tereta uključujući 1.8 milijuna TEU-a.
Izgradnjom novih kapaciteta na terminalu Brajdica dobijamo mogućnost manipuliranja 600.000 TEU-a godišnje.
Ako se ostane na ova dva terminala koji bi zajedno trebali imati maksimalni kapacitet od 1,2 milijuna TEU-a, nikakav značajan iskorak luka ni grad neće napraviti.
Kao jedan od najvećih davatelja usluga za prijevoz pošiljki koje se klasificiraju kao teret koji ispunjava čitav kontejner (Full Container Load (FCL)) i teret koji ne ispunjava čitav kontejner (Less-than-Container Load (LCL)), trenutno godišnje obradimo više od 2,7 milijuna TEU-a i više od 2 milijuna kubičnih metara LCL tereta na svim kontinentima.
To je izgradnja nizinske, dvokolosiječne i elektrificirane željezničke pruge Rijeka-Zagreb-Botovo, izgradnja kontejnerskog terminala na Zagrebačkoj obali, izgradnja velikog poslovno-logističkog čvorišta Miklavlje, izgradnja plovnog kanala Dunav-Sava od Vukovara do Šamca, razvoju međunarodnog prometnog čvorišta Cargo centar Zagreb i izgradnji mreže željezničkih pruga između lučkih terminala i logističkih čvorišta za unutarnji (interni) prijevoz kontejnera po strogom normativu matičnih brodova od 75 TEU-a na sat.
Ukupnim završetkom izgradnje terminala Brajdice koji se očekuje sljedeće godine te potpunom izgradnjom terminala na Zagrebačkom pristaništu, čiji se završetak predviđa 2017. godine, riječka luka dostignut će kapacitet od milijun TEU-a što će ju, po pitanju kapaciteta i dubine gaza činiti najvećom lukom na Sjevernom Jadranu.
Riječka luka je 1998. godišnje pretovarivala skromnih 12.000 TEU-a, da bi već 2008. dosegla promet od 180.000 TEU-a, a pritom je više od trećine kontejnera vraćeno na riječki prometni pravac iz konkurentske luke Kopar.
Oporavak riječke luke započeo je 1999. pokretanjem prve redovne feeder linije domaćim brodom »Lipa«, kapaciteta svega 250 TEU-a, između Rijeke, Gioia Taura i Malte.
Zbog veće dubine mora, do 20 metara, riječka luka ima prednost pred plićim lukama Kopar, Trst i Venecija, što će izgradnjom Zagrebačke obale do 2016. omogućiti pristajanje najvećih svjetskih kontejnerskih brodova, kapaciteta iznad 13.000 TEU-a.
Rezultat je višestruko povećanje kontejnerskog prometa koji je u 2001. godini iznosio 13.064 TEU-a, a sedam godina kasnije, u 2008. godini 168.761 TEU-a.
Magarian je jučer posjetio riječki Pomorski fakultet, s čijim je vodstvom razgovarao o suradnji u izobrazbi pomoraca s brodova CMA CGM-a, te poslijediplomskih studija za zaposlenike te kompanije. Inzistiramo na kvaliteti obrazovanja naših pomoraca, a hrvatski su nam časnici pritom iznimno važni jer čine petinu od ukupno dvije tisuće časnika koliko ih zapošljavamo na našim brodovima, kazao je Magarian, istaknuvši kako CMA CGM upravlja flotom od preko 400 plovila, između ostalog i najvećim kontejnerskim brodom na svijetu Marco Polo, duljine od 400 metara i kapaciteta od 16 tisuća TEU-a kojim zapovijedaju dvojica hrvatskih kapetana.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com