Od autohtonih pasmina peradi za sada su u Popis izvornih i zaštićenih pasmina i sojeva domaćih životinja nastalih na teritoriju Republike Hrvatske upisani zagorski puran i kokoš hrvatica (NN 127798, 72/03, 39706, 126/07).
Od autohtonih pasmina peradi za sada su u Popis izvornih i zaštićenih pasmina i sojeva domaćih životinja nastalih na teritoriju Republike Hrvatske upisani zagorski puran i kokoš hrvatica (NN 127798, 72/03, 39706, 126/07).
Zagorski puran potječe od srednjeameričkog purana Meleagris gallopavo.
Ta ja vas jamačno više volim no taj vaš zagorski puran Lepoić, i ja sam najbolji vaš kolega.
Sad kad je g. Hajdaš Dončić ministar u Vladi, a kako vele da je crven sav kak zagorski puran,.. eto šanse da Honing napravi vijadukt prek Sutle, Sv. Gora, Gorskog kotara pa taman u Zelenu Lagunu Tam, vele, najbolje paše zelena malvazija skup sa zagorskom kraljevinom.Zna to dr Jakopčić jako dobro
Izvorni oblik našeg domaćeg purana je američki divlji puran (Meleagris gallopavo) koji ima dva varijeteta, i to srednjoamerički koji su stanovnici Meksika i Perua udomaćili u predkolumbijsko doba, te sjevernoamerički koji je udomaćen u novije vrijeme, a od kojeg je nastao zagorski puran.
nema mi nista mrze vec od ovih zvanih ' ' ljepotica ' ' ode na sve moguce plasticne operacije i poslije nos do neba, i prsi se ko zagorski puran i ono - ko je ko ona - pitam se cemu se toliko uzdizat na nebo i hvalit se a sve to plasticno, ajd da je prirodna pa da se hvali, svaka cast i na kraju kad dode do ovo situacije pitas se cemu sve to? i za koga se ona toliko uljepsavala, nema ti ljepote vanske ako nisi u nutra lijep, zato radi na sebi unutra i vidjet ces rezultate i vani, budi covjek, ne mrzi prastaj voli, budi sretan... itd itd.
Zagorski puran predstavlja tradicionalnu, simboličku, gurmansku i povijesnu vrijednost Hrvatskog zagorja što je potvrđeno povijesnim dokazima o posluživanju zagorskog purana na bečkom i engleskom dvoru prije više od sto godina.
Zagorski puran teži do 6,5 kilograma, purica do četiri, a te su ptice postale i robna marka Krapinsko-zagorske županije.
Iako je Amerika otkrivena cijelo stoljeće prije nastanka našeg dokumenta Conscriptiones dicarum, još će stotine godina proći dok se kulture iz Novog svijeta (kukuruz, krumpir, duhan, pa i budući zagorski puran) ne prošire do naših krajeva.
Zagorski puran se već stoljećima uzgaja takozvanim slobodnim sistemom držanja koji podrazumijeva da životinje veći dio života provode na otvorenom, slobodno se krećući livadama, voćnjacima i drugim vegetacijom bogatim staništima.
Zagorski puran se kao hrvatska izvorna pasmina tradicionalno uzgaja na tipično ekstenzivan način, na malim obiteljskim gospodarstvima u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske Hrvatskom Zagorju.
Zagorski ceker, Zagorski puran, Zagorski štrukli i maksimalno iskorištenje mogućnosti u agroturizmu.
Zagorski puran prvi je proizvod u kategoriji svježeg mesa koji će u Republici Hrvatskoj dobiti Oznaku zemljopisnog podrijetla. Oznaka zemljopisnog podrijetla jedna je od načina zaštite autohtonih proizvoda koji su specifični za određeno zemljopisno područje, a imaju posebna prehrambena i organoleptička svojstva te kvalitetu koja je u slučaju Zagorskog purana postignuta tradicionalnim načinom uzgoja na otvorenom.
Nije naodmet spomenuti da je Zagorski puran početkom prošlog stoljeća bio veliki izvozni proizvod Hrvatskog Zagorja na područje sadašnjih zemalja EU, stoga PZ Puran zagorskih brega poduzima već sada određene aktivnosti da to opet postane.
Naravno, kako i Strategije ruralnog razvoja Krapinsko-zagorske i Varaždinske županije Zagorskog purana prepoznaju kao važnu kariku u ruralnom razvoju regije, Zagorski puran ima šanse postati izvozni brand Hrvatskog zagorja.
Nabrojit ću samo neke tradicijske proizvode koji imaju potencijal da postanu brendovi za svjetsko tržište: slavonski kulen, zagorski puran, dalmatinski pršut, autohtona vina, domaći sirevi, maslinovo ulje s posebnih položaja, dalmatinska i lička janjetina, hrvatska junetina itd.
Zagorski puran koji nosi ovu oznaku može se uzgajati samo na području Krapinsko-zagorske i Varaždinske županije, te rubnih dijelova Zagrebačke županije - u općinama Brdovec, Marija Gorica, Pušća, Dubravica, Luka, Jakovlje, Bistra i Bedenica.
Maleni je stajao tamo, nekih petnaestak minuta, nadut kao zagorski puran, po vlastitom uvjerenju zastrašujuć, opak, nenadjebiv.
« Zaštita je naročito važna radi razdvajanja od proizvoda koji zlorabe ime zagorskog purana, a to zapravo nisu, ili nisu uzgojeni u skladu s tradicijskim načelima », istaknuo je Kristijan Krsnik, upravitelj PZ Puran zagorskih brega, dodavši da zadruga poduzima određene aktivnosti kako bi zagorski puran ponovno postao hrvatski izvozni proizvod.
Ovo imanje, jedno je od rijetkih mjesta gdje se danas pravi zagorski puran može vidjeti, i naravno, kupiti.
U Varaždinskoj je županiji u tijeku provođenje projekta " Upravljanje i promidžba registriranih zajedničkih prava intelektualnog vlasništva za tradicijske proizvode " koji se odnosi na " Varaždinski klipič ", " Trnovečku makovnjaču ", " Ludbreški rozetlin ", " Varaždinsko zelje ", " Varaždinsko bučino ulje ", " Purek z Bednje " i " Zagorski puran z varaždinskih brega ".
Zagorski puran dobiva zaštitu Oznakom zemljopisnog podrijetla
Ja nisam dobio nikakve poticaje, imam svoja matična jata kaže Vidoša koji kaže da se puno toga prodaje pod robnom markom zagorski puran, a da to zapravo nije.
Kako da ne - jos da ga - " nagradjujemo " - sto se sepuri ki zagorski puran - medju komunistima - sto je njegova osobna stvar., a SD je nabrojila njegovu " dinamiku sarlatana - gdje samo o aktivnostima sa komunistima ima JEDNA cetvrtina - do jedna trecina - njegva " orgijanja "...
- Zagorski puran autohtoni je proizvod koji je zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla, a područje zaštite obuhvaća Krapinsko-zagorsku, Varaždinsku i rubne dijelove Zagrebačke županije.
Inače, zagorski puran nije rodom iz samog Zagorja: potječe od srednjeameričkog purana koji je ovamo dospio iz Italije u 16. stoljeću.
Iz njih se kasnije razvio zagorski puran.
Zagorski puran prvi je proizvod u kategoriji svježeg mesa koji je u Republici Hrvatskoj dobio Oznaku zemljopisnog podrijetla, a o njegovoj vrijednosti, mogućnostima plasmana kao ekskluzivnog proizvoda i objedinjavanju njegove prodaje i plasmana govorilo se jučer na prezentaciji na Vuglec bregu kod Krapine.
Inače, puran se uzgaja na širem području Hrvatskog Zagorja još od 16. stoljeća, odnosno od samih početaka suvremenog udomaćivanja ove vrste, no vremenom se, obzirom na specifične uvjete uzgoja i korištenja, stvorila izvorna pasmina - zagorski puran, vrijedan element biološke raznolikosti Hrvatske.
Zagorski puran izvorna je hrvatska pasmina purana nastala stoljetnim tradicijskim uzgojem, na širem području Hrvatskog zagorja, pod vrlo malim selekcijskim utjecajem čovjeka.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com