U bilješke pod redak stavili smo primjedbe koje su poglavito izvađene iz poluslužbenoga tumača ćudorednih smjernica njemačkoga Episkopata.
U bilješke pod redak stavili smo primjedbe koje su poglavito izvađene iz poluslužbenoga tumača ćudorednih smjernica njemačkoga Episkopata.
Da bi to spriječio, zahtijevao je da cijeli HKP bude pod neposrednim vodstvom katoličkog episkopata.
U svim pitanjima vjere i ćudoređa radi sporazumno i po uputama jugoslave n skog katoličkog episkopata i ako treba sv. stolice.« [ 48 ]
Nepravde koje je protiv Katoličke Crkve i općeg dobra počinio režim, nadbiskup je zajedno s drugim biskupima iznio u »Pastirskom pismu« od 20. rujna 1945. Kao sužanj u Krašiću on je 14. siječnja 1952. o tome rekao: »Svrha je mog procesa po mom mišljenju bila da me prisile na povlačenje pastirskog pisma Episkopata iz 1945. godine, koje ih je demaskiralo pred čitavim svijetom.«
A ja tvrdim da su mnogi hrvatski svećenici, naročito članovi episkopata, u zaleđu nakon što je papa Franjo podignuo zastavicu kojom razgraničava prostor u kojem se smije igrati po pravilima preferencijalne opcije za siromašne od one u kojoj su mahom igrali Hrvati (uz časne izuzetke kao što su pokojni župnik Franjo Jurak, svećenici i katolički novinari Luka Depolo i Luka Vincetić, isusovac pater Antun Cvek, bosanski fratar Marko Oršolić ili banjolučki biskup Franjo Komarica, samo da spomenem neke meni važne uzore kršćanskog ponašanja), daleko od sirotinje i obespravljenih.
Prvog dana simpozija, kardinal Ratzinger je u srijedu 7. studenoga predvodio na latinskom jeziku misno slavlje u zagrebačkoj katedrali, u koncelebraciji s apostolskim nuncijem u Hrvatskoj nadbiskupom Giulijem Einaudijem, članovima hrvatskoga episkopata, tajnikom Kongregacije mons. Bertoneom te sedamdesetak svećenika.
Nakon popričesne molitve predsjednik Hrvatske biskupske konferencije đakovačko-osječki nadbiskup Marin Srakić izrazio je nunciju dobrodošlicu u ime hrvatskog episkopata.
Djelujući samo na temelju uputa episkopata, Katolička akcija imala je »izrazito vjersko moralnu svrhu«, što je značilo da nije obuhvaćala organizacije namijenjene djelovanju sa svjetovnim ciljevima, dakle gospodarske zadruge, sindikate, političke stranke i slično. [ 65 ]
Na kraju je kardinal Bozanić izrazio »priznanje, blizinu i zajedništvo Crkve u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a posebno svega hrvatskog episkopata koji djeluje u obje zemlje« svećenicima i vjernicima koji su se utkali u misionarsko djelovanje.
Sveti je Otac u četvrtak 23. svibnja prije podne primio u audijenciju članove predsjedništva Povjerenstva episkopata Europske zajednice (Comece): kardinala predsjednika Reinharda Marxa, dopredsjednike biskupa Giannija Ambrosija, biskupa Virgila Berceu, biskupa Jeana Kockerolsa, i oca Patricka Dalyja, glavnoga tajnika povjerenstva.
Mons. Lozano, apostolski nuncij u RH, u svom je pozdravu posebno istaknuo povezanost hrvatskih vjernika i episkopata s Petrovim nasljednikom te važnost djelovanja Katoličke Crkve u hrvatskom društvu koje je jedan od bitnih čimbenika njegova identiteta.
Protivnici HKS a i HPS a poslije su tvrdili da je taj »Odgovor« (objavljen u »Senijorskom vjesniku«, 3/1919., br. 4, 56 57.) neautentičan. [ 60 ] Kada je već došlo do polemike i osporavanja autentičnosti »Odgovora« episkopata, Senioratu nije ostalo ništa drugo nego da tvrdi suprotno. [ 61 ] No, bez obzira na to je li taj »Odgovor« bio svojevrsni falsifikat ili ne, on je odigrao svoju ulogu u naporima HKS a da organizira svoju stranku.
Ovaj izbor je neshvatljiv: on nije poliglot, nema Kurijalno iskustvo, ne zrači svojom svetošću, labav je u naučavanju i liturgiji, nije se borio protiv pobačaja i samo vrlo slabo protiv istospolnog braka (odobren praktički bez protivljenja episkopata), nema manire poštovanja Pontifikalnog Prijestolja.
Nova eklezološka ideja oslobođenja i siromaštvaostvaruje se u teologiji oslobođenja, [ 5 ] a potom je bila prihvaćena od latinskoameričkog episkopata na konferenciji u Medellìnu (1968) i, nadasve u Puebli (1979), gdje i nastao izričaj preferencijalna opcija za siromašne.
Međutim, među uglednim članovima episkopata, kako na lokalnoj razini, tako i u inozemstvu, javila su se čak vrlo oprečna mišljenja.
Ivan Miklenić 12. studenoga je rekao kako bi mu bilo draže da je ministar Vidović izrazio zabrinutost zbog lošeg socijalnog stanja, a ne zbog dobronamjerne izjave hrvatskog episkopata.
Zasjedanje zajedničkog episkopata u bivšoj državi održano je g. 1977, a u suverenoj hrvatskoj državi održano je g. 1991. Kardinal je upozorio i na zanimljiv podatak, činjenicu da se datum jesenskoga zasjedanja podudara s početkom održavanja Drugoga vatikanskog sabora.
»Neka se rede samo oni koji, pošto se sve razmotri, prema razboritom sudu vlastita biskupa ili mjerodavnog višeg poglavara, imaju cjelovitu vjeru, koji vođeni ispravnom nakanom, imaju potrebno znanje, uživaju dobar glas, besprijekorna su ponašanja i prokušanih vrlina te imaju druge tjelesne i duševne osobine primjerene redu koji treba da prime«, piše Zakonik crkvenoga prava u broju 1029, te u brojevima 1040 i 1041 nabraja da su »nepravilni za primanje redova: onaj koji boluje od bilo kojeg oblika ludila ili druge duševne bolesti zbog koje se prosuđuje, nakon savjetovanja sa stručnjacima, da je neprikladan za pravilno vršenje službe; onaj koji je počinio kažnjivo djelo otpada, krivovjerja ili raskola; onaj koji je pokušao sklopiti makar i samo svjetovnu ženidbu, bilo da je sam ženidbenom vezom ili svetim redom ili javnim doživotnim zavjetom čistoće spriječen sklopiti ženidbu, bilo da to pokuša sa ženom koja je u valjanoj ženidbi ili je vezana istim zavjetom; onaj koji je počinio hotimično ubojstvo ili obavljao pobačaj, ako je došlo do učinka, i svi koji su u tome djelatno surađivali; onaj koji je teško i namjerno osakatio samog sebe ili drugoga ili je pokušao sebi oduzeti život; onaj koji je izvršio čin reda pridržan onima koji su u redu episkopata ili prezbiterata«; a u broju 1042 ističe da su »jednostavno spriječeni za primanje redova: onaj koji je oženjen, osim ako je zakonito određen za trajni đakonat; onaj koji vrši službu ili upravu zabranjenu klericima; novokrštenik, osim ako je prema ordinarijevu sudu dovoljno prokušan«.
Slično se može reći, kad je o Europi riječ, i za kardinala Marxa koji je sada predsjednik Komisije biskupskih konferencija EU-a (ComECE), kao i za kardinala Graciasa, koji je predsjednik Indijske biskupske konferencije te generalni tajnik asocijacije azijskog episkopata.
No, kada je ' slučaj Dajla ' došao na dnevni red, velik dio episkopata usprotivio se takvom načinu komunikacije i odlučivanja.
Napisao je opsežnu Korniku od 1954. do 1990. u 35 svezaka, koja će sigurno jednoga dana biti neiscrpno vrelo podataka o duhovnim i društvenim događanjima na našem prostoru u doba Franićeva episkopata.
Bilo je to nedugo nakon prvoga spomena termina nova evangelizacija uopće u sklopu Opće konferencije latinskoameričkih episkopata (Puebla, Meksiko).
On je na plenarnom zasjedanju CCEE-a u Sarajevu, od 3. do 6. listopada 2002, kad je bila riječ o suradnji episkopata na razini Jugoistočne Europe odnosno Zapadnog Balkana, upozorio da je jedina Hrvatska u toj zamišljenoj zajednici zemalja s većinskim katoličkim stanovništvom, dok su sve druge zemlje te regije s katolicima koji su dijaspora i da je naravno mjesto Hrvatske, baš po tome što je ona s većinskim katoličkim stanovništvom, u zajednici sa Slovenijom, Austrijom, Mađarskom, Slovačkom i drugim zemljama Srednje Europe.
Mi smo se odlučili na ovaj težak korak otpora, jer smo uvjereni da to od nas traži spas nama povjerenih duša; mi ćemo ustrajati u tom otporu tako dugo dok ne dobijemo upute za naše daljnje držanje od preč. episkopata, kojemu odgovaramo za naš rad.
Zasjedanje HBK u Zadru ocijenio je potporom hrvatskog episkopata naporima nadbiskupije u potpori obiteljima.
»Ova nadbiskupija prati s pozornošću, zauzetim radom i molitvom napore našeg episkopata da Crkva Božja u hrvatskom narodu odgovori sadašnjem zahtjevnom trenutku za naš narod i domovinu«, rekao je mons. Prenđa.
Predsjednik HBK-a, pozdravio je ponajprije apostolskoga nuncija u Republici Hrvatskoj, braću u episkopatu, uključujući i nove članove hrvatskoga episkopata: porečko-pulskoga biskupa msgr. Ivana Milovana i nedavno imenovanoga krčkog biskupa msgr. Valtera Župana.
Čak i službenik Hrvatske biskupske konferencije, kojega smo zamolili da nam kaže hoće li se biskupi očitovati u vezi referenduma i kada točno, moli da ga ne imenujemo te da kao izvor navedemo saznaje se u sjedištu HBK, ali kaže kako se može uskoro očekivati izjavu hrvatskog episkopata.
Proučavajući značajnije dokumente katoličkog episkopata širom svijeta i svih kršćanskih Crkava, uviđao je važnost doprinosa mjesnih Crkava u pogledu društvene etike.
Red episkopata ili biskupstva izvršava pastoralnu službu predsjedanja i jedinstva uz potpunost svojih odgovornosti u odnosu na lokalnu i univerzalnu Crkvu; prezbiteri (svećenici) ostvaruju istu službu u okviru lokalne Crkve u zajedništvu sa svojim biskupom i u priznavanju njegova autoriteta.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com